Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Zamki, Dworki i Pałace Województwa Opolskiego- Pałac w Izbicku

Pałac w Izbicku został wybudowany w XVI wieku. Pierwsze szkice pokazujące wygląd budynku są datowane na połowę XVIII wieku. Pałac był niszczony przez kilka pożarów. Pierwszy miał miejsce w roku 1748, gdy jego właścicielami była rodzina von Larish. Następny wybuchł w 1812, a zginęły w nim 3 osoby. Odbudowany został w stylu klasycystycznym. W 1921 roku podczas trzeciego powstania śląskiego pałac został spalony i splądrowany. Tym razem odremontowano go w stylu normandzkim.

Po wojnie pałac (w latach 1952-1984) służył jako siedziba Państwowej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego (w latach pięćdziesiątych Technikum Rolniczego). W 1984 roku rozpoczęto remont pałacu. Przyniósł on jednak skutek odwrotny do zamierzonego – budynek utracił swoje zabytkowe wyposażenie. W roku 2003 został on odkupiony od Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich i przywrócony do dawnego wyglądu przez obecnego właściciela, którym jest Hubert Palm[1]. Otworzył on na terenie budynku hotel. Znajduje się w nim też centrum biznesowe VIP-PALM, boisko i korty tenisowe. Pałac jest otoczony przez jedenastohektarowy park.

Najstarsze udokumentowane zdjęcie pałacu pochodzi z roku 1900.

W maju 2011 roku w pałacu miały miejsce obrady Grupy Wyszehradzkiej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Izbicku

iz.jpeg

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów