Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury" - Pałac w Strzelcach

Historia

Pierwsze informacje o wsi pojawiają się ok. 1326 r. W XVI w. wieś została podzielona na kilka części, które od tej pory były kupowane przez różne rodziny. Właściciele zmieniali się wielokrotnie, można wśród nich wymienić m.in. Hilariusa von Naefe, rodzinę von Seidlitz, von Langenau i rodzinę Leuschner von Pfkaumdorff. Ostatni znani właściciele Strzelec to rodzina von Frankenberg-Ludwigsdorf i Adolf von Heugl. Obecny pałac, eklektyczny w formie, wzniesiono w pierwszych latach XIX w. Po drugiej wojnie światowej wraz z folwarkiem był wykorzystywany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Opis

Eklektyczny pałac z 1 poł. XIX w. Ten murowany budynek wzniesiono na planie zbliżonym do prostokąta. Budowla posiada podpiwniczenie, dwie kondygnacje i nakryta jest dwuspadowymi dachami z współczesnymi świetlikami. Bryła budynku jest zwarta i urozmaicona, asymetryczna. Nad pałacem dominuje wieża, wznosząca się pomiędzy dwoma skrajnymi ryzalitami. Bryłę urozmaica również niższa wieża od frontu. Główne wejście jest umieszczone niesymetrycznie w przyziemiu wieży, rozbudowanej wyżej o trzykondygnacyjne ryzality zwieńczone neorenesansowymi szczytami. Na elewacji ogrodowej wyróżnia się trzykondygnacyjna wieża, nakryta barokowym hełmem. Do wieży przechodzi się poprzez ganek, nad którym znajduje się loggia. Elewacje zachowały ozdobne gzymsy, międzykondygnacyjny i wieńczący, profilowane opaski wokół okien oraz trójkątne naczółki nad częścią otworów okiennych. W kilku oknach można zobaczyć zachowane proste witraże. Do pałacu przylega park krajobrazowy z początków XIX w.

Źródło: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/8158/Strzelce/

 

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów