W roku 1292 wymieniany kapłan w Popielowie; w średniowieczu, aż do końca wojny trzydziestoletniej wieś stanowiła osobną parafię p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja, następnie znajdująca się tu świątynia stała się filią parafii w Siołkowicach. Najstarszy kościół wzniesiono prawdopodobnie już w średniowieczu. W roku 1654 wzniesiono nową, drewnianą świątynię, którą wyposażono w bogaty barokowy wystrój. Rozwój wsi sprawił, że w roku 1883 utworzono w Popielowie osobną parafię. W roku 1884 cieśla Frach ze Starych Kolni rozebrał drewniany kościół i przeniósł go na cmentarz przy ul. Dworcowej. W roku 1887 przystąpiono do budowy nowej świątyni w stylu neogotyckim, którą konsekrowano w roku 1889. Drewniany kościół od ponad stu lat pełni funkcję kościoła pogrzebowego. W latach 90 XX w. poddano go gruntownej restauracji, w trakcie której, niestety, część oryginalnych ścian została wymieniona na nowe.
Usytuowany w centrum wsi, na cmentarzu dostępnym od strony ul. Dworcowej.
Zbudowany z drewna w konstrukcji zrębowej; ściany nawy i zakrystii szalowane deskami; poszycie gontami.
Orientowany, jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Otwory okienne zamknięte odcinkowo.
Nawa i prezbiterium przykryta stropem z podsufitką, w zakrystii strop belkowy; chór wsparty na ośmiu słupach. Ołtarz główny, ambona i prospekt organowy barokowe z 2 poł. XVII w. Na ścianach ze resztki polichromii.
Ochronie konserwatorskiej podlega bryła obiektu, forma elewacji oraz wszystkie elementy zabytkowego wystroju i wyposażenia.
Źródło:http://popielow.pl/329/519/kosciol-cmentarny-pw-sw-andrzeja.html