Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Pałac Minkowskie

Można szukać inspiracji na obszarze LGD Stobrawski Zielony Szlak. Mamy zamki, pałce i dworki - opolskie perełki,które jak co roku zostaną zaprezentowane na słodko już w kwietniu 2018 roku na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. To już III edycja Międzynarodowego Festiwal Tortów Ciast i Ciasteczek , który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wkrótce - podamy szczegóły. A dziś dla inspiracji. Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Pałac Minkowskie.

Ważne: W tej edycji dodatkowe punkty za zamek, pałac dworek z obszaru Stobrawskiego Zielonego Szlaku!

Pałac zbudowany w latach 1765-1784 dla Friedricha Wilhelma von Seydlitza. - Minkowskie w 1628 roku należało do Daniela Hessa. Po wojnach śląskich posiadłość zakupił Fryderyk Wilhelm von Seidlitz. Córki generała sprzedały majątek baronowi von Hennebergowi. Obiekt zniszczony przez wojska francuskie. Potem odbudowany. Córka Henneberga, Karolina Alojza von Donat, poślubiła Moryca Wolfganga von Prittwitza. Jej syn sprzedał dobra w 1851 roku Karolowi Aleksandrowi von Wartenslebenowi. Obecnie własność prywatna.

Budynek nawiązuje stylem do wzorów poczdamskich, zaś lekkie i wesołe motywy architektoniczne zostały zaczerpnięte z dekoracji pałacu Sanssouci. Usytuowany na niewielkim wzniesieniu, od strony pól prowadzi aleja , kamienne schody wiodą na pierwsze piętro do owalnej sali. W linii prostej od sali, przez las ciągnie się najszersza aleja "Siedlitzlinie" prowadząca do Oławy.

Źródło: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/4165/Minkowskie/

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów