Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury" - Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biestrzykowicach

Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz wykaz zamków, pałaców, dworków i kościołów na III Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek już dostępny na stronie: http://stobrawskiszlak.pl/731/miedzynarodowy-festiwal-tortow-ciast-i-ciasteczek.html Zgłoszenia przyjmowane są do 06.04.2018 r. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w naszym Festiwalu, który odbędzie się 21.04.2018 r.! Prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną o wybranym obiekcie. Należy pamiętać, iż ilość miejsc jest ograniczona!

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny w Biestrzykowicach. Świątynia należy do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biestrzykowicach, w dekanacie Namysłów zachód, archidiecezji wrocławskiej. Dnia 4 lutego 1966 roku pod numerem 1101/66 kościół został wpisany do Rejestru zabytków województwa opolskiego.

est to budowla wzniesiona w 1639 roku. Początkowo należała do protestantów a od 1654 roku stał się kościołem katolickim. W 1838 roku została rozebrana drewniana wieża, którą zastąpiono w 1839 roku murowaną. Świątynia była remontowana w 1888 roku i latach 1915. W nocy z 20 października na 21 października 1991 roku dach świątyni i część wyposażenia wnętrza zostały zniszczone przez pożar. Budowla została odremontowana w 1993 roku. W tym samym roku została ponownie konsekrowana przez kardynała Henryka Gulbinowicza, ówczesnego metropolity wrocławskiego.

Jest to jednonawowa, orientowana drewniana świątynia, posiadająca konstrukcję słupowo – ramową. Kościół posiada prezbiterium mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte trójbocznie z murowaną boczną piętrową zakrystią. Murowana wieża wzniesiona na planie kwadratu znajduje się od frontu. Jest ona zwieńczona dachem piramidalnym wykonanym z blachy. Dach świątyni jest dwukalenicowy, i nakryty blachą. Wnętrze jest otynkowane i nakryte stropem płaskim. Polichromia wykonana w 1918 roku przez Leszczyńskiego została zniszczona. Chór muzyczny posiada barokowy prospekt organowy z XVIII wieku. Ambona powstała w połowie XVII wieku. Chrzcielnica pochodzi z połowy XVIII wieku. Zachowała się płyta nagrobna Ewy Poser z 1611 roku z podobizną zmarłej, której fundatorem jest syn zmarłej Daniel Poser. Na płycie znajduje się płaskorzeźba zmarłej oraz cztery kartusze herbowe. Przed kościołem na kolumnach umieszczone zostały figury Matki Boskiej i św. Józefa.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Wniebowzi%C4%99cia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_w_Biestrzykowicach

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów