Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury" - Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przeczowie

Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz wykaz zamków, pałaców, dworków i kościołów na III Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek już dostępny na stronie: http://stobrawskiszlak.pl/731/miedzynarodowy-festiwal-tortow-ciast-i-ciasteczek.html Zgłoszenia przyjmowane są do 06.04.2018 r. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w naszym Festiwalu, który odbędzie się 21.04.2018 r.! Prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną o wybranym obiekcie. Należy pamiętać, iż ilość miejsc jest ograniczona!

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – rzymskokatolicki kościół parafialny w Przeczowie. Świątynia należy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Przeczowie, w dekanacie Namysłów zachód, archidiecezji wrocławskiej. Dnia 31 sierpnia 2007 roku, pod numerem A-55/2007 kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego.

Pierwotnie kościół w Przeczowie był wzmiankowany już w 1229 roku. W XVI wieku świątynia ta zostaje przejęta przez ewangelików. W XVIII wieku w wyniku pożaru budowla uległa spaleniu. Obecny kościół został wzniesiony w stylu neogotyckim w 1864 roku.

Jest to budowla murowana, otynkowana w której murze wmurowana jest płyta nagrobna (epitafium) z 1788 roku. Jest to obiekt salowy z czteroprzęsłowym korpusem oraz widniejącą wieżą od strony zachodniej . Wnętrze pokrywa konstrukcja dachowa w formie dachu siodłowego, pokryta dachówka. W 2009 roku dach został poddany renowacji i konserwacji, która polegała na wymianie dachówki i pokryciu środkami grzybobójczymi i ogniochronnymi. Na trzech ścianach wnętrza świątyni znajdują się empory. Wieża w dolnej części jest kwadratowa, w górnej natomiast ośmioboczna nakryta iglicą pobitą blachą. W wyposażeniu wnętrza wyróżnia się ołtarz składający się z dwóch bocznych wieżyczek z pozłacanym tabernakulum w jego części centralnej oraz witraże. Okna są w kształcie ostrosłupów. Obok kościoła znajduje się kaplica z połowy XIX w.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszego_Serca_Pana_Jezusa_w_Przeczowie

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów