Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Kościół św. Michała Archanioła w Karłowicach

Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz wykaz zamków, pałaców, dworków i kościołów na III Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek już dostępny na stronie: http://stobrawskiszlak.pl/731/miedzynarodowy-festiwal-tortow-ciast-i-ciasteczek.htmlZgłoszenia przyjmowane są do 06.04.2018 r. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w naszym Festiwalu, który odbędzie się 21.04.2018 r.! Prosimy o wcześniejszą informację telefoniczną o wybranym obiekcie. Należy pamiętać, iż ilość miejsc jest ograniczona!

Wzmiankowany w 1500 r, od 1534 w posiadaniu ewangelików. Obecny zbudowany jako ewangelicki u schyłku XIX w. w  stylu neogotyckim,  w miejscu kościoła poprzedniego o konstrukcji szkieletowej, z którego zachowane jedynie ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. Po 1945 przejęty przez katolików. Usytuowany w centrum wsi, po pn. stronie ul. Kościelnej.  Wokół teren rozplantowany, obsiany trawą, kilkadziesiąt metrów na pn. od kościoła pozostałości cmentarza ewangelickiego.

Zbudowany z cegły prasowanej, z zewnątrz nietynkowany; wnętrza przykryte sklepieniami krzyżowo-żebrowymi; poszycie korpusu nawowego blachą falistą, prezbiterium i wieży blachą miedzianą.
Orientowany, trójnawowy, czteroprzęsłowy o układzie halowym, z niższym i węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie oraz kwadratową, czterokondygnacyjną  wieżą od zach. Dachy wysokie; wieża przykryta smukłą, ośmiokątną iglicą. Ściany oskarpowane, okna w większości ostrołukowe, w korpusie nawowym również okrągłe.
Wystrój i wyposażenie wnętrza neogotyckie, z okresu budowy świątyni, jedynie ołtarz główny i dwa ołtarze boczne późnobarokowe z 1 poł. XVIII w. W korpusie nawowym w nawach bocznych oraz w całym przęśle zachodnim empory. Ochronie konserwatorskiej podlega bryła świątyni, jej elewacje oraz wnętrza wraz z wystrojem i wyposażeniem.

źródło: http://popielow.pl/324/kosciol-parafialny-pw-sw-michala-archaniola.html

Kościół św. Michała Archanioła w Karłowicach.jpeg

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów