Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak”- Ogród Botaniczny w Zagwiździu

Parafialny Ogród Botaniczny w Zagwiździu powstał w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jego założycielem był ówczesny proboszcz parafii, ks. Franciszek Ogórek, budowniczy zagwiździańskiego kościoła. Po skosie naprzeciw portalu kościoła wybudował proboszcz plebanię. Za plebanią rozpoczął nowe dzieło: ogród, na którego urządzenie miał około pół hektara do dyspozycji. Początkowo myślał o parku, który by się dobrze komponował do istniejącego krajobrazu. Jednak piaszczysty grunt nie nadawał się pod trawniki. Po dużych przemieszczeniach ziemi powstała dolina dla strumyka. Został wymurowany półokrągły basen dla złotych rybek. Z tyłu usypano pagórek, który później ozdobiła figura czczonego tu św. Rocha. Zrobiono ścieżki, oddzielono powierzchnie, zbudowano fontanny i miejsca czerpania wody. Zbudowano pergolę dla przerwania długiej ścieżki środkowej, która kończyła się altanką.
W ogrodzie posadzono kilkaset różnych roślin. Musiano obsadzić również wszystkie luźno leżące wapienne kamienie przeznaczone na alpejskie skalniaki. Ogród od podwórka odgraniczał niski murek. W drzewach nad rzeczką koncertowały ptaki. Stara kuźnia podawała takt równomiernymi uderzeniami. Na dachu kościelnym w majestatycznym spokoju stał bocian.

Również dzisiaj ogród zachwyca swym pięknem, chociaż złotych rybek brak i fontanny już nie ma. Aktualnie trwają prace, które mają przywrócić dawną świetność miejscom czerpania wody połączonych ze sobą rurami i kanałami. Od kilku lat ogród jest systematycznie porządkowany i dosadzane są nowe różaneczniki i rośliny charakterystyczne dla ogrodów śródziemnomorskich.

Całe piękno i splendor ogród posiada dzięki zaangażowaniu grupy parafian, którzy systematycznie poświęcają swój wolny czas ciągle go upiększając. 

W konkursie Piękna Wieś Opolska 2007 ogród został uznany za najlepszy projekt odnowy wsi, a w 2009 roku w akcji "Opolskie Kwitnące" za najpiękniejszy obiekt rekreacyjny.

 

Źródło:

http://parafiazagwizdzie.blogspot.com/p/ogrod-botaniczny.html

 

Ogród botaniczny Zagwiździe.jpeg

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów