Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu” Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Kościół Św. Jadwigi Śląskiej w Chróścicach

Parafia została erygowana 19 lutego 1884 roku, poprzez wyłączenie jej z parafii św. Michała w Starych Siołkowicach. Duży wkład w powstanie parafii miał pochodzący z Chróścic ksiądz Andrzej Krecik - proboszcz parafii siołkowickiej. Pierwszym proboszczem został ks. Fryderyk Lipiński. Obecny kościół parafialny został wybudowany w latach 1936-1937. Konsekracji świątyni dokonał w dniu 10 października 1937 roku, kardynał A. Bertram.

Św. Jadwiga  Urodziła się i wychowywała w zamku Andechs w Bawarii. Miała czterech braci i trzy siostry. Dokładna data urodzin Jadwigi – córki Agnes z Groitsch i Bertholda, margrabiego Baden i księcia Meranii, dzielnego uczestnika wypraw krzyżowych cesarza Fryderyka Barbarossy nie jest znana, wiadomo jedynie iż urodziła się na zamku w Andechs w Bawarii, pomiędzy jeziorami Starnberg i Ammer. Urodziła się najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 1174 i 1178.

Źródło:

http://www.solectwochroscice.pl/parafia.html

chroscice-kosciol-3.jpeg

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów