• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego "Stobrawski Zielony Szlak"

 • dwa grzyby.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem runa leśnego" - nie pomyl kani z muchomorem !!!

  Miłośników grzybobrania jest wielu, ale niestety, nie każdy zna się na grzybach. Tymczasem pomylić się jest niezwykle łatwo. Problem stwarza zwłaszcza muchomor sromotnikowy, który przypomina czubajkę kanię. 

  21 Września 2020
 • staroscin2.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Pałac w Starościnie

  Pierwsze wzmianki o Starościnie pojawiają się w średniowieczu. W XV w. Istniała tutaj wieża mieszkalna. Majątek należał do starostów wrocławskich. W 1604 r. wdowa po staroście Georgu Dreske sprzedała wieś Konradowi von Saurma. Przebudował on dawną wieżę mieszkalną w dworek. W XVIII w. Odnowiono siedzibę w duchu baroku, powiększając budynek i ogród.

  14 Września 2020
 • creperie4.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Naleśnikarnia Creperie Namysłów

  Naleśnikarnia Creperie mieści się w centrum opolskiego Namysłowa. Oryginalna oferta gastronomiczna wpływa na dużą popularność lokalu wśród mieszkańców miasta, oraz przyjezdnych gości. Naleśnikarnia Creperie oferuje przede wszystkim francuskie naleśniki w wielu rodzajach. Oferta jest na tyle szeroka, aby każdy znalazł smak specjalnie dla siebie, także wegetarianie. Naleśniki wykonywane są przez doświadczonych kucharzy, dobrze znających tajniki tradycyjnego francuskiego ciasta, oraz farszu. Do każdego zamówienia można zamówić napój orzeźwiający, lub gorący. Naleśnikarnia Creperie to klasyczny niewielki lokal ze skromną dekoracją wnętrza. Goście mają do dyspozycji kameralne stoły idealne zarówno na rodzinny obiad, jak i spotkanie w gronie przyjaciół. Naleśnikarnia Creperie czynna jest do późnego popołudnia.

  Informacje szczegółowe

  • Dni otwarcia: Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota
  • Godziny otwarcia: Pon - Sob 11:00 - 18:30
  • Cena dania głównego: do 22 zł
  • Menu: Naleśniki na słodko, naleśniki na słono
  • Dostępne alkohole: Brak
  • Możliwość zaparkowania samochodu w okolicy: Tak

   

   

  09 Września 2020
 • Stobrawska Grzynda u Kaniów.jpeg

  Z cyklu "Zapraszmy na Stobrawski Zielony Szlak" - Stobrawska Grzynda u Kaniów

  Oferujemy rodzinny apartament dla 5 osób, z węzłem kuchennym i tarasem zimowym, jak i 3-osobowy pokój z oddzielną łazienką. Na życzenie udostępniany miejsca garażowe na przechowanie samochodów i wynajmujemy sprzęt rowerowy. Nasze gospodarstwo jest optymalnym miejscem do wypoczynku rodzinnego. Lokalizacja zaprasza na długie spacery, spływy kajakowe rzeką Budkowiczanką oraz wycieczki rowerowe. Obserwatorzy przyrody zastaną bogate zasoby naturalne w okolicznych lasach, na łąkach i pastwiskach. Miłośnicy koni mają możliwość zaopiekowania się naszymi końmi rasy amerykańsko-śląskiej. Dla zwolenników zdrowej żywności polecamy jaja naszych kur, warzywa i zioła z ogródka i przydomowej szklarni. Wyżywienie pozostaje we własnym zakresie, do dyspozycji gości udostępniona jest w pełni wyposażona kuchnia. Gospodarze posługują się również językiem niemieckim i angielskim.
  Nasze gospodarstwo położone jest niedaleko miast Opole (30km) i Kluczbork (25km), a jednocześnie stanowi oazę spokoju, możliwości wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.

   źródło: http://murow.pl/1214/baza-noclegowa.html

  07 Września 2020
 • SM_Radomierowice_Kościół_Wniebowzięcia_NMP_(6)_ID_628061.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" - zabytkowy kościół w Radomierowicach

  Obiekt wzniesiono na koszt państwa w 1786 r. jako zbór ewangelicki dla kolonistów pruskich, których osiedlono tu w czasie tzw. kolonizacji fryderycjańskiej przeprowadzonej przez króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Budowlę zaprojektował architekt Christian Isemer, inspektor budowlany we Wrocławiu i Opolu, a wykonawcą był mistrz ciesielski niejaki Petzer. W 1786 r. do parafii przydzielono 68 morgów ziemi i 18 morgów łąki. W roku 1789 osadzono pierwszego pastora o nazwisku Kaluski. Wieżę do kościoła w Radomierowicach dobudowano w 1790 r., a w 1860 r. odnowiono kościół. Parafia przed II wojną światową obejmowała ok. 1050 ewangelików spośród 1680 mieszkańców. Radomierowice i sąsiedni Młodnik były prawie całkowicie ewangelickie. Do 1945 r. kościół pełnił funkcję świątyni ewangelickiej, a po zakończeniu II wojny światowej został przekazany Kościołowi katolickiemu i do dnia dzisiejszego pełni funkcje kościoła filialnego parafii rzymsko-katolickiej w Dąbrówce Małej (diecezja opolska). Od jesieni 1945 r. reorganizacją kościoła i przystosowaniem go do liturgii kościoła rzymsko – katolickiego zajął się przybyły z parafii ormiańskiej z Łyśca ks. Józef Magierowski. Przywiózł ze sobą ornaty, sztandary i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z jednego z kościołów w Stanisławowie. Na początku grudnia 1945 r. sam poświęcił kościół i odtąd regularnie odprawiał nabożeństwa i pełnił posługę sakramentalną. Ks. Magierowski od jesieni 1949 r. był kapelanem sióstr Czarnowąsach. Zmarł 13 stycznia 1950 r., jest pochowany na cmentarzu w Zakrzowie w Opolu. W tym czasie miejscowości podlegały duszpastersko pod parafię St. Budkowice. Od 1987 r. należą do parafii Dąbrówka Dolna.

  Kościół w Radomierowicach jest przeuroczy – drewniany, o konstrukcji szkieletowej (słupowo-ryglowej) z wypełnieniem murowanym, salowy, z niewielką wieżą od zachodu, nakryty dachem czterospadowym, podbitym gontem. Zbudowano go na planie prostokąta, do którego od strony północno-zachodniej dostawiono kwadratową wieżę krytą dzwonowatym hełmem z 8-boczną latarnią. Pierwotnie, wieża została wybudowana (w technice ryglowo słupowej) jako obiekt niezależny i niepowiązany konstrukcyjnie z budynkiem kościoła. Wejście główne do kościoła usytuowane jest od strony południowo-zachodniej. Oprócz tego budynek kościoła posiada dwa dodatkowe wejścia – od strony wschodniej i od strony zachodniej wieży.

  We wnętrzu zachowało się historyczne wyposażenie rokokowo-klasycystyczne z okresu budowy kościoła: ołtarz z ok. 1790 r., organy (przed 1794 r.), chrzcielnica.

  źródło: http://ngopole.pl/2011/09/03/kosciol-kolonistow-pruskich-w-radomierowicach/

  04 Września 2020
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów