Logo WCAG
 • EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego "Stobrawski Zielony Szlak"

 • popielow kosciol 4.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury"- Kościół p.w. Św. Andrzeja i Jana Chrzciciela w Popielowie

  Kościół p.w. Św. Andrzeja i Jana Chrzciciela w Popielowie – rzymskokatolicki kościół filialny w Popielowie. Świątynia należy do parafii NMP Królowej Aniołów w Popielowie w dekanacie Siołkowice, diecezji opolskiej.10 czerwca 1954 roku, pod numerem 110/54, obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego.

  Kościół wybudowany został w 1654 roku. W 1889 roku przeniesiony został na miejscowy cmentarz. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej wzmocnionej słupowo, orientowany, jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Ściany nawy i zakrystii szalowane są deskami. Dach pokryty jest gontem. Otwory okienne zamknięto odcinkowo. Chór wsparty na ośmiu słupach. Ołtarz główny, ambona i prospekt organowy wykonano w stylu barokowym w II poł. XVII wieku. Na ścianach widoczna jest polichromia.Stacje Drogi Krzyżowej pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku.

  Największe zabytki znajdują się w kościele parafialnym pw. Królowej Aniołów w Popielowie. Są to m.in obraz w ołtarzu głównym przedstawiający patronkę świątyni, pierwsza zapisana wzmianka o obrazie pochodzi z roku 1775, dwa ołtarze boczne barokowe oraz chrzcielnica.

  Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_cmentarny_Matki_Boskiej_i_%C5%9Bw._Andrzeja_w_Popielowie

   

   

  29 Września 2021
 • Dobrzen-Wielki.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Kościół Św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim

  Świątynia została wybudowana w 1658 roku - jest to obiekt o konstrukcji zrębowej, orientowany. Nawa główna jest szersza niż krótkie prezbiterium (zamknięte trójbocznie), nakryta płaskim stropem. Od wschodu przylega zakrystia. Kościół otoczono sobotami, wspartymi na słupach z zastrzałami. Nad głównym wejściem znajduje się ganek, wsparty czterema słupami - ganek umożliwia dojście do chóru. Dachy konstrukcji siodłowej i pulpitowej zostały pokryte gontem, podobnie jak soboty. Nad nawą wzniesiono niewielką wieżyczkę na sygnaturkę, zwieńczoną baniastym, podwójnym hełmem.

  23 Sierpnia 2021
 • staroscin2.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Pałac w Starościnie

  Pierwsze wzmianki o Starościnie pojawiają się w średniowieczu. W XV w. Istniała tutaj wieża mieszkalna. Majątek należał do starostów wrocławskich. W 1604 r. wdowa po staroście Georgu Dreske sprzedała wieś Konradowi von Saurma. Przebudował on dawną wieżę mieszkalną w dworek. W XVIII w. Odnowiono siedzibę w duchu baroku, powiększając budynek i ogród.

  21 Lipca 2021
 • 218677218_411604126836836_7841853235712840257_n.jpeg

  LGD Stobrawski Zielony Szlak ze stoiskiem w Lubiczu !!

  W dniu 16.07.2021 r. w miejscowości Lubicz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak poprzez prezentację stoiska oraz wielkoformatowej gry budowało pozytywny wizreunek LSR i LGD.

  19 Lipca 2021
 • 2021-07-02 (1).jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Architektura gotycka Ziemi Namysłowskiej

  Zapraszamy do zapoznania się oraz odwiedzenia najstarszych i najpiękniejszych architektur gotyckich Ziemi Namysłowskiej. 

  02 Lipca 2021
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów