• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Centrum Produktu Turystycznego i Kulturowego "Stobrawski Zielony Szlak"

 • lubsza.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” - Kościół św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy

  Lubsza uważana za jedną z najstarszych miejscowości na Górnym Śląsku, posiada stary murowany kościół pod wezwaniem św. Jakuba Starszego, do którego po wyburzeniu zbudowanej w 1829 roku kaplicy św. Antoniego, w 1930 roku, dobudowano nowy neogotycki kościół o neobarokowym wystroju wnętrza.

  10 Kwietnia 2020
 • strzelce.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Pałac w Strzelcach

  Pierwsze informacje o wsi pojawiają się ok. 1326 r. W XVI w. wieś została podzielona na kilka części, które od tej pory były kupowane przez różne rodziny. Właściciele zmieniali się wielokrotnie, można wśród nich wymienić m.in. Hilariusa von Naefe, rodzinę von Seidlitz, von Langenau i rodzinę Leuschner von Pfkaumdorff. Ostatni znani właściciele Strzelec to rodzina von Frankenberg-Ludwigsdorf i Adolf von Heugl. Obecny pałac, eklektyczny w formie, wzniesiono w pierwszych latach XIX w. Po drugiej wojnie światowej wraz z folwarkiem był wykorzystywany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie pałac znajduje się w rękach Agencji Nieruchomości Rolnych, Oddział w Opolu.

   

  09 Kwietnia 2020
 • 111572.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Ratusz w Namysłowie

  Ratusz w Namysłowie pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Pierwotnie zbudowany w stylu gotyckim, następnie przebudowany w duchu renesansu, w 2002 r. ukończono jego regotyzację. Dziś stanowi jeden z najpiękniej utrzymanych zabytków Namysłowa.
  Jest głównym budynkiem namysłowskiej starówki, znajduje się w centralnym punkcie rynku.

  08 Kwietnia 2020
 • baldwinowice.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Kościół Trójcy Świętej w Baldwinowicach

  Kościół Trójcy Świętej - zabytkowy drewniano-murowany rzymskokatolicki kościół filialny w Baldwinowicach, jeden z najstarszych kościołów w powiecie namysłowskim. Dnia 24 listopada 1954 roku, pod numerem 136/54 świątynia została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego.

  06 Kwietnia 2020
 • karlowice-zamek-2.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury"- Zamek w Karłowicach

  Zbudowany jako gotycki pod koniec 1 poł. XIV w. z inicjatywy rycerskiej rodziny Tschammerów. Z tego okresu zachowane znaczne partie murów obwodowych, fragmenty bramy oraz cylindryczna wieża. W roku 1565 zamek kupili książęta brzescy, którzy przebudowali go na renesansową, wiejską rezydencję. Z początkiem XVII w. rozbudowano bramę oraz  wzniesiono drugi budynek mieszkalny od strony wsch., naprzeciw gotyckiego budynku zach. Ten ostatni rozebrano ok. roku 1700 i w jego miejscu wzniesiono kaplicę. Kolejny budynek zamkowy wzniesiono przy wsch. kurtynie w 4 ćw. XIX w. Prawdopodobnie również w tym samym czasie podwyższono wieżę.
  Zamek zlokalizowany w pn.-wsch. części wsi, po pn. stronie ul. Młyńskiej. Do niedawna dostępny przez most przerzucony nad młynówką (obecnie most zawalony.) Usytuowany na sztucznie usypanym tarasie ziemnym, otoczonym  zachowanym zarysem fosy. Wokół rozległy park krajobrazowy.
  Murowany z cegły, obustronnie  otynkowany (z wyjątkiem wieży). Licznie zachowane dekoracyjne wątki gotyckie. W większości poszyty dachówką karpiówką, jedynie budynek dziewiętnastowieczny poszyty papą.
  Założenie o planie regularnym, zbliżonym do kwadratu, z zabudowa skupioną wokół niewielkiego dziedzińca, złożoną z budynku bramnego od pd.-wsch., kaplicy wzdłuż boku zach. oraz cylindrycznej wieżą w pd. zach. narożniku dziedzińca.
  Obiekt wymaga gruntownego remontu i adaptacji, a także szerszej popularyzacji.
  Całość założenia podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej, najdrobniejsze zmiany powinny być konsultowane z Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

  03 Kwietnia 2020
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów