Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu "Szlakiem runa leśnego" - Maślak

Jak na grzyby to tylko na Stobrawski!

Maślak zwyczajny (Suillus luteus), inaczej borowik maślak lub maślarz, to grzyb jadalny należący do rodziny borowikowatych. Maślak zwyczajny jest jednym z najpopularniejszych grzybów. Jednak nie ceni się go ze względu na właściwości i wartości odżywcze. Jak większość grzybów, składa się głównie z wody i zawiera niewielkie ilości substancji odżywczych. Maślak jest pożądany ze względu na wyjątkowe walory smakowe i aromatyczne, dzięki którym nawet najskromniejsza potrawa może zostać zamieniona w prawdziwy przysmak. Inne grzyby jadalne należące do rodziny maślakowatych to maślak pstry (Suillus variegatus), maślak sitarz (Suillus bovinus), maślak ziarnisty (Suillus granulatus), maślak żółty (Suillus grevillei).

Maślak zwyczajny jest tzw. symbiontem lub grzybem mikoryzowym. Tego typu grzyby wchodzą z określonymi gatunkami drzew w symbiozę (mikoryzę), przy której korzenie drzewa i grzybnia wymieniają niezbędne dla życia substancje. Niektóre grzyby wchodzą w symbiozę z wieloma gatunkami drzew, a inne występują tylko z jednym określonym gatunkiem drzewa. Do tej drugiej grupy grzybów zalicza się maślaka zwyczajnego, który rośnie (zwykle w dużych skupiskach) tylko pod sosną (stąd jego inna potoczna nazwa - sośniak), mniej więcej od połowy czerwca do połowy października. Warto wiedzieć, że inny grzyb z rodziny maślakowatych - maślak żółty - rośnie tylko pod modrzewiami.

Dość szeroki (5-15 cm) kapelusz maślaka początkowo jest półkulisty, później poduchowaty i rozpostarty. Górna jego powierzchnia przybiera różne odcienie brązu, a dolna jest nieco żółtawa. Na kapeluszu znajduje się lepka, łatwo zdzierająca się skórka - cecha charakterystyczna tego grzyba. Po kapeluszem znajdują się bladożółte, później żółte lub brudnooliwkowożółte rurki, które przyrastają do dość niskiego jasnożółtego, walcowatego trzonu. Znajduje się na nim błoniasty, czarnofioletowy, odstający pierścień - kolejna ważna cecha rozpoznawcza maślaka zwyczajnego. Hymenofor (tworzy się na dolnej stronie kapelusza) u młodych owocników zakryty jest białą osłonką, którą później łatwo daje się oddzielić od miąższu kapelusza. Miąższ maślaka zwyczajnego jest białożółtawy. Maślak zwyczajny oraz inne maślakowate są tak charakterystyczne, że trudno je pomylić z innymi grzybami, także tymi trującymi. Jednak w razie wątpliwości co do gatunku grzyba, należy się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. Grzyboznawcy zatrudnieni w sanepidzie udzielają bezpłatnych porad w zakresie przynależności gatunkowej grzybów.

maślak.jpeg

 

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów