Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

O Hanusi ze młyna i diable Rogalu - Szlak na Młyńskie Stawy

O Hanusi ze młyna i diable Rogalu - Szlak na Młyńskie Stawy.
Namysłów – Młyńskie Stawy – Grabówka (Karolinów) - zielony - 14,7 km

Szlak zaczyna się przy stacji PKP w Namysłowie i prowadzi przez lasy namysłowskie do Stawów Młyńskich, ośrodka edukacji ekologicznej Nadleśnictwa Namysłów i dalej do Grabówki (Karolinowa), miejsca postojowego i biwakowego przy kaplicy św. Huberta. Ze Stawami Młyńskimi i ich otoczeniem wiąże się wiele legend m.in. o Diable Rogalu, sabatach czarownic, jest to także miejsce które odegrało ważną rolę w historii najnowszej. Leśniczówka nad stawami służyła jako miejsce ukrywania członków Solidarności podczas stanu wojennego w latach 80. XX wieku,
o czym informuje stosowna tablica.

Młynarz, który mieszkał we młynie przy Młyńskich Stawach miał piękną córkę, Hanusię. Starało się o nią wielu kawalerów. Wśród nich był sam diabeł Rogal, który mieszkał tu od wieków. Jego przewaga była o tyle większa, że mógł przybierać dowolną postać, również najprzystojniejszego kawalera. Piękna i ponętna Hanusia spodobała mu się szczególnie. Na nic jednak były wszystkich starania, gdyż Hanusia ślubowała przed ołtarzem kościoła w Biestrzykowicach czystość Bogu i postanowiła resztę życia spędzić w klasztorze. Bardzo to rozeźliło diabła Rogala. Nie mogąc wymyślić innego sposobu postanowił skusić Hanusię borowikami szatańskimi. Wiedział bowiem, że kto je spróbuje pozostaje w mocy diabła. Porozsiewał je w lesie wokół młyna. Gdy pewnego ciepłego jesiennego dnia Hanusia została sama we młynie, wybrała się do pobliskiego lasu na grzyby. Ujrzała tu dorodne borowiki. Postanowiła je nazbierać, aby ugotować z nich zupę. Ledwo jednak jej spróbowała nadleciał diabeł Rogal, by porwać ją do piekieł. Okazało się jednak, że dla dziewczyny o czystym sercu moc borowików szatańskich to za mało, by zamknąć ją na wieki w mocy diabelskiej. Tak więc dziewczyna tkwi zawieszona między piekłem a niebem, a diabeł Rogal wciąż musi karmić ją szatańskimi grzybami, bo jeśli przestanie, jej dusza natychmiast uleci do nieba. Dlatego też w okolicy często można spotkać zwodnicze borowiki szatańskie i trzeba na nie uważać podczas grzybobrania.

Dziś w młynie mieści się Izba Edukacyjna, a wokół Młyńskich Stawów prowadzi ścieżka przyrodnicza Nadleśnictwa Namysłów. Szlak Do Młyńskich Stawów stanowi najdogodniejsze dojście do tego magicznego miejsca z Namysłowa, także od strony gminy Świerczów.

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów