Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

O powstaniu Balatonu w Dobrzeniu Wielkim - Szlak nad Balaton

 O powstaniu Balatonu w Dobrzeniu Wielkim - Szlak nad Balaton.
Opole Czarnowąsy – Dobrzeń Wielki, żółty - 7,9 km

Szlak zaczyna się na końcowej pętli MPK Opole Czarnowąsy. Jest to propozycja podmiejskiej trasy spacerowej zaczynająca się jeszcze w granicach miasta i prowadząca przez lasy do Dobrzenia Wielkiego, do rekreacyjnego zbiornika Balaton. Prowadzi obok położonych malowniczo wśród lasów zbiorników wodnych Sródlesie I i Sródlesie II oraz śródleśnego cmentarza ewangelickiego.

Nie trzeba jechać z Opola na dalekie Węgry, by znaleźć piaszczystą plażę i ciepłą wodę, dobrą do kąpieli. Można wybrać się do Dobrzenia Wielkiego nad zbiornik Balaton. Jest co prawda bardzo miniaturowy wobec swojego węgierskiego odpowiednika, ale jest znacznie bliżej i to jest jego zaleta. Nie wiadomo już, kto nadał tą nazwę. Co prawda przemierzał kiedyś te ziemie ze swoimi król węgierski Maciej Korwin, który do swego królestwa przyłączył cały Śląsk, ale zbiornik raczej już tego nie pamięta. Podobnie jak i inne zbiorniki w okolicy, służące dzisiaj wędkarzom, jak Okoniówka czy Śródlesie powstał jako wyrobisko po wydobyciu żwiru naniesionego niegdyś przez wody Odry. Warto wybrać się na spacer do Balatonu przez okoliczne lasy. W razie czego możemy być pewni, że będzie czuwał nad nami święty Roch, który pomógł już niejednemu zabłąkanemu wśród borów.

Szlak nad Balaton pozwala odbyć ciekawy spacer od Czarnowąsów, obecnie leżących w granicach Opola, przez zbiorniki Śródlesie, aż do Dobrzenia Wielkiego, nad kąpielisko Balaton i dalej do pętli szlaku spacerowego Zabłąkanej Dziewczyny.

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów