Projekt współpracy "Opolskie szlakiem LGD"
Dziewięć lokalnych grup działania podpisało w środę (26.06.13) umowę z samorządem woj. opolskiego na realizację projektu, który ma promować atrakcje turystyczne na terenach wiejskich w regionie – przyrodnicze, kulturalne czy historyczne. Koszt projektu to ponad 675 tys. zł.
Prezes koordynującego projekt Stowarzyszenia "Brzeska Wieś Historyczna" Ewa Rosińska podała, że objął on trzy czwarte powierzchni regionu. Na tym terenie pojawią się dwustronne tablice, które będą informować o szlakach i atrakcjach turystycznych w okolicy. Będzie ich w sumie 150. Obecnie są opracowywane graficzne. Pierwsze pojawią się na terenach wiejskich woj. opolskiego na przełomie sierpnia i września.
Poza tym na szlakach będą też strzałki i oznaczenia, a w niektórych miejscach pomosty kajakowe, stojaki na rowery czy kwietniki. Wydanych zostanie 170 tys. folderów opisujących opolskie atrakcje, z czego 150 tys. trafi jako inserty do gazet w sąsiadujących z Opolszczyzną woj. śląskim i dolnośląskim. - Wyszliśmy z założenia, że opolanie w miarę dobrze znają swój region. Dlatego chcemy zachęcić do odwiedzania nas sąsiadów, choćby w weekendy – wyjaśniła Rosińska.
Dodała, że np. Stowarzyszenie Brzeska Wieś Historyczna chce w tych materiałach pokazać szlak brzeskich polichromii w zabytkowych kościołach. - To atrakcja przede wszystkim dla koneserów, ale tych przecież nie brakuje – zauważyła.
Projekt finansowany będzie z pieniędzy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Musi zostać zrealizowany i rozliczony do końca 2014 roku.
Członek zarządu woj. opolskiego Antoni Konopka odpowiedzialny m.in. za kwestie rolne liczy, że projekt przyczyni się również do powstawania miejsc pracy na wsi, np. w agroturystyce czy gastronomii. Podkreślił jednak, że zasadniczym zadaniem jest promowanie atrakcji turystycznych w regionie i stworzenie kompleksowej, wielowymiarowej oferty da turystów.
- W rankingach organizacji turystycznych szczebla krajowego województwo opolskie pod względem atrakcyjności turystyki zajmuje jedną z ostatnich pozycji, dlatego trzeba ją wzmacniać – wyjaśnił.
Dodał, że np. na ostatnich targach Agrotravel w Kielcach wskazano na potrzebę tworzenia sieci i szlaków, które pomogą zatrzymać turystów na dłużej. - Trzeba podpowiadać, że kilometr czy dwa dalej również jest coś wartego uwagi – powiedział Konopka.
Umowę z samorządem woj. opolskiego w sprawie realizacji projektu podpisały:
Stowarzyszenie Brzeska Wieś Historyczna,
LGD Złota Ziemia, LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór,
Stowarzyszenie LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi,
Stowarzyszenie Kraina św. Anny,
Stowarzyszenie LGD Dolina Stobrawy,
LGD Górna Prosna,
Stowarzyszenie LGD Kraina Dinozaurów
Stowarzyszenie LGD Stobrawski Zielony Szlak.
Lokalne Grupy Działania to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego na obszarach wiejskich. W jego skład wchodzą przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń sektora publicznego, pozarządowego i prywatnego. Na terenie woj. opolskiego funkcjonuje 12 lokalnych grup działania, które obejmują swoim działaniem 90 proc. regionu.
Powrót do poprzedniej strony »