Jak na grzyby to tylko na Stobrawski!
Podgrzybek należy do rodziny borowikowatych. Występuje w lasach iglastych i liściastych na prawie całej kuli ziemskiej od lata do późnej jesieni. Grzybobranie najlepiej zacząć od lasów z przewagą sosen i świerków oraz szukać w okolicy mchu. Mogą występować pojedynczo lub w sporych skupiskach. Możemy wyróżnić około 40 gatunków tego grzyba. Podgrzybek może być składnikiem wielu imponujących dań, które zachwycą smakiem i aromatem.
Jak rozpoznać podgrzybka?
Niemal wszystkie gatunki podgrzybka są jadalne, więc w przypadku pomyłki nie należy martwić się o problemy zdrowotne. Mimo to, jego wygląd jest na tyle charakterystyczny, że rozpoznanie nie powinno stanowić dużego wyzwania. Kapelusz ma zazwyczaj ciemnobrązową lub kasztanową barwę z suchym i matowym wierzchem. Po deszczu staje się lepki. Średnica może wynosić od 3 do maksymalnie 15 centymetrów. Spód jest jasnożółty lub oliwkowy. W przypadku uszkodzenia lub ściśnięcia kolor rurek zmienia się w niebiesko-siny. Miąższ podgrzybka jest najczęściej biały lub żółtawy. Trzon podgrzybka można określić jako cienki i cylindryczny. Nie ma pierścienia, ale jest najczęściej wybrzuszony i wygięty w jedną stronę. Zazwyczaj ma brunatną lub żółtawą barwę, a strukturę zwartą i mięsistą.
Rodzaje podgrzybków:
Podgrzybki rosną w Ameryce Północnej, Australii, Europie oraz w Japonii. W Europie możemy znaleźć 10 gatunków podgrzybka, z czego 7 występuje w Polsce. Są to:
- podgrzybek czerwonawy,
- podgrzybek brunatny,
- podgrzybek klinowotrzonowy,
- podgrzybek zajączek,
- podgrzybek złotawy,
- podgrzybek żeberkowany,
- podgrzybek pasożytniczy.
Właściwości:
Podgrzybki są niskokaloryczne, ponieważ w 80% składają się z wody. Pozostałe 20% to białko i odrobina cukrów. Grzyby zawierają również niewielką ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najwięcej witamin jest w kapeluszu i są to:
- flawonoidy,
- witamina A,
- witamina B1,
- witamina B2,
- witamina C,
- witamina D,
- witamina PP,
- witamina E,
- sole mineralne,
- kwas linolowy,
- kwas palmitynowy,
- kwas oleinowy.