Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu "Śladem legend na Stobrawskim Zielonym Szlaku" - O Hanusi ze młyna i diable Rogalu

„Młynarz, który mieszkał we młynie przy Młyńskich Stawach miał piękną córkę, Hanusię. Starało się o nią wielu kawalerów. Wśród nich był sam diabeł Rogal, który mieszkał tu od wieków. Jego przewaga była o tyle większa, że mógł przybierać dowolną postać, również najprzystojniejszego kawalera. Piękna i ponętna Hanusia spodobała mu się szczególnie. Na nic jednak były wszystkich starania, gdyż Hanusia ślubowała przed ołtarzem kościoła w Biestrzykowicach czystość Bogu i postanowiła resztę życia spędzić w klasztorze. Bardzo to rozeźliło diabła Rogala. Nie mogąc wymyślić innego sposobu postanowił skusić Hanusię borowikami szatańskimi. Wiedział bowiem, że kto je spróbuje pozostaje w mocy diabła. Porozsiewał je w lesie wokół młyna. Gdy pewnego ciepłego jesiennego dnia Hanusia została sama we młynie, wybrała się do pobliskiego lasu na grzyby. Ujrzała tu dorodne borowiki. Postanowiła je nazbierać, aby ugotować z nich zupę. Ledwo jednak jej spróbowała nadleciał diabeł Rogal, by porwać ją do piekieł. Okazało się jednak, że dla dziewczyny o czystym sercu moc borowików szatańskich to za mało, by zamknąć ją na wieki w mocy diabelskiej. Tak więc dziewczyna tkwi zawieszona między piekłem a niebem, a diabeł Rogal wciąż musi karmić ją szatańskimi grzybami, bo jeśli przestanie, jej dusza natychmiast uleci do nieba. Dlatego też w okolicy często można spotkać zwodnicze borowiki szatańskie i trzeba na nie uważać podczas grzybobrania.”

Wszystkie legendy znajdą Państwo na wydanej przez Stowarzyszenie LGD Stobrawski Zielony Szlak mapie szlaków pieszo-rowerowych w oparciu o mity, legendy, podania i opowiadania. Egzemplarze dostępne w biurze LGD, a także podczas imprez lokalnych, w których bierze udział stowarzyszenie.

Rysunek 2.jpeg

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów