• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Aktualności

 • Dwór Bąkowice.jpeg

  Z cyklu : Szlakiem historii, przyrody i kultury” – XIX-wieczny Dwór w Bąkowicach

  Barokowo –klasycystyczny budynek można zobaczyć w miejscowości Bąkowice. Jest oddalony zaledwie kilka kilometrów od Świerczowa w kierunku Mąkoszyc. Warto wybrać się na taką wycieczkę ze względu na piękną architekturę dworu. Co prawda, wnętrza zostały zmienione, jednakże zewnętrza część zachowała swoją postać. 

  Dwór Bąkowice.jpeg

  Źródło:

  http://swierczow.pl/143/zabytki-nieruchome.html

  26 Lutego 2021
 • opowiecie.info.jpeg

  CO BYŁO NIEMOŻLIWE, STAŁO SIĘ "Możliwe w Leaderze" - cykl artykułów o naszych gminach - Gmina Murów

  Z radością przedstawiamy Państwu nasz nowy pomysł na promocję obszaru LGD oraz promocję gmin wchodzących w jego skład. Pomysł to cykl artykułów, każdy artykuł poświęcony jest innej gminie. W artykule dowiemy się podstawowych informacji na temat danej gminy, poznamy jej walory kulturowe, historyczne i przyrodnicze, będzie również podany kontakt do gminy. Prócz tego dowiemy się jakie projekty ze środków LGD zrealizowali beneficjenci z danej gminy.

  W trzecim wydaniu prezentujemy gminę Murów. Artykuł dostępny jest w gazecie Opowiecie.info.

  Artykuły są realizowana zgodnie z Planem Komunikacji na rok 2021 i mają na celu promocję i budowanie pozytywnego wizerunku LGD i LSR. 

  Zachęcamy do lektury.

   

  24 Lutego 2021
 • ŁUBNIANY - KOŚCIÓŁ.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem, historii, przyrody i kultury” - Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łubnianach.

  Łubniany należały do parafii Jełowa. Drewniany kościół wzmiankowy w 1682 r. wybudowany jako wotywny i będący filią parafii Jełowa. Od 1859 r. Łubniany były samodzielną lokalią z własnym duszpasterstwem. Utworzenie parafii nastąpiło 22 lutego 1889 r. Obecny kościół wybudowany w 1872 r. w stylu neogotyckim pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz świętych Apostołów Piotra i Pawła. W głównym ołtarzu znajduje się kopia Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z XVIII w. sprowadzona przez tutejszych parafian - pielgrzymów z Jasnej Góry. W bocznym zaś ołtarzu - Maryjnym, ustawiono oryginał figury Madonny z Dzieciątkiem, czyli Matki Boskiej ze Studzionki Leśnej (na terenie tutejszej parafii w Dąbrówce Łubniańskiej).

  Do 1909 roku obok kościoła znajdował się cmentarz (wraz z krzyżem i kostnicą), natomiast później, z powodu braku miejsca, założono nowy. W 1931 roku rozpoczęto budowę domu klasztornego, który jednocześnie miał służyć jako dom starców. Po zakończeniu budowy dom nazwano St. Paulusheim (pol. Dom św. Pawła) i przekazano zgromadzeniu Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z Poremby.

  ŁUBNIANY - KOŚCIÓŁ.jpeg

  24 Lutego 2021
 • krasnale.jpeg

  Las Krasnali, który leży na obszarze LGD w telewizji! :)

  Z przyjemnością przedstawiamy Państwu niewielką wioskę na Opolszczyźnie zamieszkaną przez niespełna dwieście osób i ...kilkanaście krasnali. W Borucicach od dawna mieli las, ale im było mało, więc zrobili sobie jeszcze Las Krasnoludków.

  Las krasnoludków powstał w 2018 r. i mieści się w malowniczej miejscowości w środku samego lasu. Na początku była jedynie dwójka uroczych krasnali i mieli jeden dom. Teraz rodzina już tak się powiększyła - przyjechali krewni i przyjaciele :).

  Ostatnimi czasy w lasku można spotkać pewnego "żywego krasnala", któremu grzeczne dzieci mogą uścisnąć dłoń i nawet z nim porozmawiać.

  Zapraszamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez Teleexspress.

  22 Lutego 2021
 • Plakat.jpeg

  Stobrawski Zielony Szlak zaprasza na morsowanie !!

  Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak w imieniu Gminy Popielów zaprasza do morsowania !!

  19 Lutego 2021
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów