Logo WCAG
 • EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Aktualności

 • mleczaj.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem runa leśnego" - Mleczaj rydz

  Mleczaj rydz (Lactarius deliciosus), częściej zwany po prostu rydzem, to wyjątkowo smaczny gatunek grzybów z rodziny gołąbkowatych. Polską nazwę nadał mu w 1889 roku botanik Franciszek Błoński. Grzybiarze potocznie zwykli nazywać ten gatunek ryckiem, rydzykiem tudzież ryżykiem. Jest to jedno z najbardziej pożądanych leśnych trofeów, które świetnie smakuje zarówno w wersji smażonej, jak i marynowanej.

  Charakterystyczne rudo-czerwone lub lekko pomarańczowe kapelusze rydzów mają z reguły ok. 10 cm średnicy. Na ich kleistej powierzchni znajdują się delikatne kręgi o nieco ciemniejszym zabarwieniu. Ukryte pod kapeluszem blaszki mają kolor pomarańczowy i są dość gęsto rozmieszczone. Pod wpływem ucisku lub uszkodzenia zmieniają kolor na zielony. Owocniki młodych rydzów są nieznacznie wypukłe, zaś z wiekiem stają się szerokie, a ich środek jest lekko wgnieciony, czasami wręcz lejkowaty.

  26 Września 2023
 • podgrzybek.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem runa leśnego" - Podgrzybek

  Podgrzybek należy do rodziny borowikowatych. Występuje w lasach iglastych i liściastych na prawie całej kuli ziemskiej od lata do późnej jesieni. Grzybobranie najlepiej zacząć od lasów z przewagą sosen i świerków oraz szukać w okolicy mchu. Mogą występować pojedynczo lub w sporych skupiskach. Możemy wyróżnić około 40 gatunków tego grzyba. Podgrzybek może być składnikiem wielu imponujących dań, które zachwycą smakiem i aromatem.

  25 Września 2023
 • stare budkowice.jpeg

  Zapraszany na Festyn Rodzinny pn. "Budujemy Budki"!!!

  Festyn Rodzinny - Budujemy Budki w Starych Budkowicach już w najbliższą niedzielę - 24.09.2023 r. Będzie to moment wspomnień z okazji Jubileuszu 85-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Budkowicach. Przybliżymy sobie także legendę o Starych Budkowicach, na której podstawie przygotowana będzie gra terenowa dla dzieci szkolnych oraz konkurs wiedzy dla młodzieży i dorosłych. Nie zabraknie oczywiście także pytań z obszaru Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Stobrawski Zielony Szlak.

  Czeka na Was wiele atrakcji, a na zakończenie wspólna zabawa taneczna 

  Serdecznie zapraszamy w imieniu Stowarzyszenia Miłośników Murowa!!

  21 Września 2023
 • plakat łubniany.jpeg

  Zapraszamy na wydarzenie pn. "Nadprzyrodzone siły okolicy Brynicy na Stobrawskim Zielonym Szlaku" !!

  Imprezy w oparciu o mity, legendy, podania i opowiadania ruszamy dalej do Gminy Łubniany na niezapomniany wieczór pn. "Nadprzyrodzone siły okolicy Brynicy na Stobrawskim Zielonym Szlaku" 

  Za nami już projekcje filmowe w pięciu sołectwach (Kobylno, Łubniany, Brynica, Masów i Ładza). Konkurs na nocną grę terenową został zakończony W zwycięski projekt zagramy 22 września o godzinie 20.00 (zbiórka na boisku PSP w Brynicy).

  Wielkimi krokami zbliża się Magiczny Finał projektu: "Nadprzyrodzone siły okolicy Brynicy na Stobrawskim Zielonym Szlaku", na który zapraszamy 23 września o godzinie 16.00 na boisko LZS w Brynicy.

  20 Września 2023
 • 2.jpeg

  LGD na koncercie w Kęszycach!!

  17 września 2023 roku, o godzinie 17:00, odbył się niezapomniany koncert plenerowy w Kęszycach, w urokliwym miejscu znanym jako "Chata w lesie" Wojciech Gurgul

  Gwiazdą wieczoru był Philip Bracken, a wydarzenie to przyciągnęło mieszkańców nie tylko z województwa opolskiego, ale także z różnych zakątków.

  Jako prezes Lokalnej Grupy Działania Stobrawski Zielony Szlak miałam zaszczyt być jednym z zaproszonych gości na ten wyjątkowy koncert. Należy podkreślić, iż wydarzenie odbyło się w malowniczym sercu Stobrawskich Borów, otoczonym przyrodą i pięknem.

  Atmosfera była niesamowita, a brawa publiczności nie miały końca. Koncert Philipa Brackena okazał się prawdziwą ucztą dla duszy i ciała. Muzyka rozbrzmiewająca w plenerze w połączeniu z otaczającą przyrodą stworzyły niepowtarzalny klimat, który wszyscy obecni na pewno na długo zapamiętają.

  To wydarzenie pokazało, że muzyka potrafi jednoczyć ludzi i tworzyć niezapomniane chwile. Koncert plenerowy Philipa Brackena w "Chacie w lesie" w Kęszycach stał się nie tylko wyjątkowym muzycznym przeżyciem, ale również okazją do spotkania i integrowania się społeczności lokalnej i nie tylko.

  Brawo dla organizatorów oraz sponsorów tak cudownego wydarzenia.

  Prezes Stowarzyszenia Jadwiga Kulczycka

  19 Września 2023
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów