• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Aktualności

 • ziemiełowice pałac.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Pałac w Ziemiełowicach

  Już w średniowieczu istniał w Ziemiełowicach dwór ziemski, który usytuowany był w północnej części parku. Miejsce obecnego parku zajmował gaj lipowy, na skraju którego znajdowała się mała murowana kapliczka rozbudowana w średniowieczu w mały kościółek. Dalsza rozbudowa majątku ziemskiego nastąpiła dopiero w wieku XVIII. Wówczas to powstały budynki gorzelni oraz kuźni dworskiej (dziś znajdującej się w skansenie wsi opolskiej w Bierkowicach w Opolu). Budynek gorzelni rozebrano natomiast w latach sześćdziesiątych. Na przełomie XVIII?XIX wieku następuje zmiana właścicieli majątku ziemiełowickiego.
  W maju 1804 roku założyciel rodzinnej fundacji Ziemieckich dla biednych w Ziemiełowicach Erdman von Ziemitzky otrzymał zgodę od Królewskiego Wyższego Sądu Krajowego dla Śląska we Wrocławiu na prowadzenie działalności charytatywnej. Od 1809 roku zmienił się statut prawny dóbr i rodzina Ziemieckich tylko dzierżawiła część należących do niej gruntów, natomiast egzekutorem powinności dzierżawczych z ramienia królewskich domen państwowych został krewny żony fundacji Aleksander von Goszycky. Wobec narastających trudności finansowych ziemie tejże fundacji dostały się w ręce innego dzierżawcy Gottlieba Urbana.
  Istotną datą w historii majątku był rok 1830. Wówczas to część Ziemiełowic należała do Biskupa Wrocławskiego a resztą rozporządzał urzędnik ziemski von Methner. Pod koniec XIX wieku właścicielem dóbr w Ziemiełowicach został potomek Rudolf von Methner. Ważna to data bowiem wtedy to po raz pierwszy pojawia się nazwisko rodziny Methner, w której rękach majątek zostanie rozbudowany. Rudolf von Methner posiadacz 180 hektarów ziemi w tym ok. 30% lasów oraz gorzelni w 1898 roku wzniósł imponujący pałac z otaczającym go pięciohektarowym parkiem. Okres wojenny Pałac Ziemiełowice przetrwał w niemalże nienaruszonym stanie.
  Po zakończeniu działań wojennych majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. Krótko po wojnie w pałacu znajdowała się szkoła, a w latach następnych na terenie założenia pałacowo parkowego zlokalizowano jednostkę Ochotniczego Hufca Pracy.
  Był to czas kiedy obiekt tętnił życiem, jednak w latach 80. przystąpiono do jego likwidacji. Od tego czasu opuszczony i zaniedbany pałac wraz z parkiem popadały w coraz większą ruinę. Od 2006 roku jest własnością rodziny Praskich z Opola, która sukcesywnie i pod fachowym nadzorem przywraca założeniu pałacowo-parkowemu dawną świetność. Pracom renowacyjnym poddano budynek pałacu wraz z jego wnętrzami oraz zrewitalizowano park, przywracając mu dawny eklektyczny charakter.

  23 Listopada 2017
 • UWAGA.jpeg

  Szukamy pracownika na stanowisko specjalista ds. koordynowania projektów grantowych

  Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak ogłasza nabór na stanowisko specjalista ds. koordynowania projektów grantowych.

  PDFNabór na pracownika koordynator grantów.pdf

   

  22 Listopada 2017
 • berpol-brynica-6.jpeg

  Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak” - Zespół Rekreacyjno-Restauracyjny "Berpol"

  Obiekt położony jest 15 kilometrów od Opola na granicy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego wśród lasów zapewniających Państwu wypoczynek w ciszy i spokoju.

  Tu można rozkoszować się przyjazną atmosfera domu pozbawionego wielkomiejskiego zgiełku, który z wielkim sercem i zaangażowaniem został przygotowany, a profesjonalny personel jest gwarancją udanego wypoczynku. Jednocześnie można skorzystać z możliwości przygotowania różnorakich imprez dla większej liczby gości dzięki dwóm kilkudziesięcioosobowym salom i wyśmienitej kuchni.

  Zespół Rekreacyjno-Restauracyjny "Berpol" dysponuje 8 pokojami dwuosobowymi wyposażonymi w telewizję satelitarną, WC, natrysk. Śniadania są wliczone w cenę.

  Na życzenie klienta restauracja organizuje:

  - bankiety,

  - przyjęcia weselne,

  - komunie,

  - inne imprezy okolicznościowe,

  Organizują także:

  - pieczenie prosiaka, grillowanie i wieczory taneczne.

  - przejażdżki bryczką po malowniczej okolicy, a w porach zimowych kuligi.

  Źródło:

  http://www.berpol.pl/witamy.html

  http://www.berpol.pl/oferta.html

  berpol-brynica-6.jpeg

  22 Listopada 2017
 • GRANTY!.jpeg

  Wnioskodawco - przypominamy o granatach

  Przypominamy, iż od 17 listopada 2017 r. do 1 grudnia 2017 r. można składać wnioski o powierzeniu grantów, zgodnie z zakresami podanymi w ogłoszeniach 10-11/2017/G z dnia 02.11.2017 r.  Niezbędne dokumenty znajdują się na naszej stronie internetowej: http://stobrawskiszlak.pl/1245/granty.html

  Wszystkich chętnych zapraszamy do złożenia wniosku w biurze LGD oraz do udziału w indywidualnych konsultacjach dotyczących omówienia ich. W celu umówienia się na spotkanie w siedzibie biura LGD należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy. Data oraz godzina konsultacji zostanie ustalona telefonicznie. Formularz zgłoszeniowy: formularz-indywidualne-konsultacje-granty.docx

  Link do zakładki z ogłoszeniami o naborach: http://stobrawskiszlak.pl/891/2028/nabory.html

   

  21 Listopada 2017
 • 108.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Restauracja Inka w Namysłowie

  Od kilku lat mamy przyjemność gościć państwa w naszej restauracji. Przytulne i ciepłe wnętrza restauracji stanowią jeden z czynników wspaniałej atmosfery, jaka panuje w restauracji INKA.

  Specjalizujemy się w kuchni polskiej. Serwujemy przede wszystkim tradycyjne dania, ale na specjalne życzenia Naszych drogich klientów przygotowujemy również wykwintne dania orientalne jak i kuchni śródziemnomorskiej.

  Będąc naszymi gośćmi możecie państwo zakosztować wspaniałych: sałat, dań mięsnych, zup, pierogów, potraw z ryb i wyśmienitej kawy. Dzięki temu zdołaliśmy zebrać już duże grono stałych gości, którzy po wizycie w naszej restauracji chętnie do nas wracają i przyprowadzają znajomych, aby odkryć nowe smaki najlepszej kuchni polskiej, które dla Nich przygotowujemy.

  Poza standardową działalnością dużym zainteresowaniem wśród naszych gości cieszą się przyjęcia okazjonalne organizowane w naszej restauracji.

  Źródło:http://restauracjainka.pl/

  108.jpeg

  26.jpeg

  111.jpeg

  20 Listopada 2017
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów