Logo WCAG
 • EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Aktualności

 • drewniany kościółek w kolanowicach.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Unikalny drewniany kościółek pw. św. Barbary w Kolanowicach

  Kościół w Kolanowicach stanowi siódmy punkt na turystycznym "Szlaku drewnianego budownictwa sakralnego Opolszczyzny", a jego historia sięga XVI wieku.

  Na przełomie XVI i XVII wieku Kościółek Świętej Barbary, znajdował się w Opolu. Już wtedy był w bardzo złym stanie. Reszty doprawiła wojna 30-letnia, w czasie której przechodzące przez Śląsk wojska dokonały dodatkowych dewastacji. Do 1666 roku - jak wynika ze źródeł historycznych - Kościółek Św. Barbary był zniszczony. W 1678 roku Opolanie przystąpili do budowy nowego drewnianego Kościoła wyposażając go w wieżę, a wewnątrz: w trzy ołtarze, ambonę oraz szereg obrazów i rzeźb Świętych.

  Na początku XIX wieku opolski Kościółek Św. Barbary znów chylił się ku ruinie. Władze miejskie nie chcąc pokryć kosztów remontu postanowiły sprzedać świątynię za 94 talary. Było to w roku 1811. Chęć nabycia zabytkowej wtedy już Świątyni i postawienie jej u siebie zgłosili mieszkańcy trzech podopolskich miejscowości: Węgier, Zawady i Kolanowic. A ponieważ tylko jedna wieś mogła ją otrzymać, spór rozstrzygnięto  w ten sposób, że zezwolenie na rozbiórkę Kościoła otrzymają ci, którzy w danym dniu pierwsi zgłoszą się w Opolu. Zwyciężyli Kolanowiczanie i opolski zabytek stanął w ich wiosce. Przywózką kierowali zarówno gospodarze z Kolanowic jak i z Węgier oraz Zawady, nie mając już żalu do swoich sąsiadów o to, że ich ubiegli. W dniu 19 grudnia 1812 roku odbyło się uroczyste poświęcenie przeniesionego Kościoła Św. Barbary w Kolanowicach. W 1978 roku dobudowano dzwonnicę obok Kościoła, w 1989 staraniem mieszkańców, został wymieniony gontowy dach i ogrodzenie.

  30 Września 2022
 • Bioróżnorodnie_w_Murowie2022.pdf.jpeg

  Zapraszamy na festyn "Bioróżnorodnie w Murowie" - 1 października 2022 r.

  Gmina Murów wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Murowa zaprasza na festyn "Bioróżnorodnie w Murowie" w ramach którego odbędzie się prelekcja nt. wzbogacania bioróżnorodności, zasobów przyrodniczych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i ochrony środowiska. W ramach festynu zorganizowane zostaną ciekawe konkursy przyrodnicze zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Stowarzyszenie Miłośników Murowa zaplanowało natomiast w tym dniu coroczne obchody Święta Ziemniaka, organizując m.in. rodzinny pokaz kulinarny. Wspólne świętowanie będzie miało miejsce 1 października 2022 r. na placu rekreacyjno-sportowym w Murowie. Rozpoczynamy o godz. 14:30, a szczegółowe informacje programu zamieszczamy poniżej.
   

  • godz.14:30 otwarcie imprezy wraz z poczęstunkiem (kołacz, ciasto i kawa, soczki owocowe)
  • godz.14:45 występ zespołu „Biedronki”
  • godz.15:00 zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży –  pszczelarstwo, bioróżnorodność
   i ekologia:
                       -> zagroda pszczelarska dla najmłodszych
                       -> prelekcja w terenie(klasy 4-8 i młodzież)
                       -> punkt ekologiczny „Mamy rady na odpady”
                       -> warsztaty budowania karmników
                      -> pokaz kulinarny uczniów kl. VIII i poczęstunek
  •  godz.17:00 konkursy przyrodnicze
  •  godz.18:30 rodzinny seans filmowy „Operacja Człowiek w czerni”
    

           Ponadto zadbaliśmy o strefę kulinarną - czeka na Was:
                
  stoisko serów kozich z gospodarstwa Kozi Dar Chudoba
                          stoisko z potrawami ziemniaczanymi                                     
                                       owocowy bufet

  Festyn "Bioróżnorodnie w Murowie" organizowany jest w ramach projektu partnerskiego pn. „Stobrawska wstęga – ostoja bioróżnorodności – edukacja,  rozpoznanie i ochrona” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 Nr umowy o dofinansowanie: RPOP.05.01.00-16-0008/19-00

  29 Września 2022
 • MPI Namysłów 05.10.2022.png

  Mobilny Punkt Informacyjny w Starostwie Powiatowym w Namysłowie - 05.10.2022 r.

  5 października 2022 r. (w godz. 9:00-12:00) odbędzie się dyżur specjalisty ds. funduszy europejskich w Starostwie Powiatowym w Namysłowie.

  Podczas dyżuru zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje na temat wsparcia z funduszy europejskich (m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój, podnoszenie kwalifikacji czy realizację projektów przez społeczności lokalne).

  27 Września 2022
 • WhatsApp Image 2022-09-23 at 09.32.07 (5).jpeg

  Wizyta studyjna na terenie LGD Stobrawski Zielony Szlak w dniach 21-22.09.2022 r.

  W dniach 21-22.09.2022 r. przedstawiciele z Lokalnych Grup Działania w województwa lubelskiego, lubuskiego, mazowieckiego oraz śląskiego w ramach operacji pn. “Współpraca łączy regiony – dobre praktyki szansą rozwoju obszarów wiejskich” odwiedziła teren LGD Stobrawski Zielony Szlak. 

  Wyjazd studyjny miał na celu wymianę doświadczeń oraz wiedzy dlatego też podczas wizyty Jadwiga Kulczycka - Prezes Stowarzyszenia LGD Stobrawski Zielony Szlak oraz Natalia Grześkowicz przedstawiły przykłady dobry praktyk z naszego terenu. 

  W dniu 21.09.2022 r. wraz z grupą odwiedziliśmy Klub Sportów Konnych VOLMAR Smarchowice Wielkie, gdzie Prezes Klubu Kaja Sabok opowiedziała o operacji pn. "Budowa nowoczesnego zewnętrznego placu do jazdy konnej", następnie pokaz arborystyczny wykonała firma Pana Tomasza Jagody, którego firma ArborPro - pielęgnacja i wycinka drzew powstała w ramach środków LGD. 

  O operacji pn. "Podjęcie działalności gospodarczej w zakresie utworzenia obiektu służącego poprawie kondycji fizycznej w Dąbrówce Dolnej" oraz "Podjęcie działalności gospodarczej poprzez uruchomienie firmy w zakresie wypożyczalni sprzętu budowlano-ogrodniczego w Dąbrówce Dolnej" usłyszeliśmy w Buffalo Ranch, gdzie również zjedliśmy przepyszny obiad. 

  Następnym przystankiem była miejscowość Grabie gdzie Pan Jakub Mizera opowiedział o swojej działalności utworzonej w ramach środków LGD, która polega na usługach organmistrzowskich. 

  W dniu 22.09.2022 r. grupa osób miała okazję posłuchać o operacji pn. "Rozwój przedsiębiorstwa Mirosław Garack poprzez budowę parku linowego i wędzarni", jak również przejść się po niezwykłych trasach Leśnego Parku Linowego oraz zwiedzić magiczny Zamek Bożejów. 

  Każdemu z naszych Beneficjentów dziękujemy za ciepłe przyjęcie gości oraz interesujące pokazanie operacji powstałych w ramach środków LGD Stobrawski Zielony Szlak.

  Wizyta studyjna odbyła się w ramach operacji pn. "Współpraca łączy regiony – dobre praktyki szansą rozwoju obszarów wiejskich", który realizuje Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej wraz z Powiatem Myszkowskim, Lokalną Grupą Działania "Puszcza Kozienicka" oraz Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior - Lokalna Grupa Działania.

  26 Września 2022
 • meeting-gb2b1ceba6_1280.png

  Spotkanie Zespołu Inicjatywnego - podsumowanie V etapu prac na LSR - 30.09.2022 r.

  W piątek 30 września 2022 r. o godz. 16.00 w Biurze Stowarzyszenia LGD Stobrawski Zielony Szlak odbędzie się spotkanie Zespołu Inicjatywnego.

  Wszystkich zainteresowanych mieszkańców obszaru LGD Stobrawski Zielony Szlak zapraszamy do włączenia się w opracowywanie Lokalnej Strategii Rozwoju poprzez platformę teams.

  Aby zgłosić swój udział w pracach Zespołu Inicjatywnego (w formie online) należy skontaktować się telefonicznie z Biurem LGD, a na podany przez Państwa adres mailowy zostanie przesłany link umożliwiający udział w spotkaniu.

  Biuro LGD: 667 698 637, 723 974 261.

  26 Września 2022
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów