• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Aktualności

 • torty2.jpeg

  Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy na III Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek już dostępny

  Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy na III Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek już dostępny:
  DOCRegulamin-III Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek.doc
  DOCformularz zgloszeniowy - III Międzynarodowy festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek.doc

  Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w naszym Festiwalu, który odbędzie się 21.04.2018 r.!

  Zgłoszenia przyjmowane są do 06.04.2018 r. :)

  torty.jpeg

  19 Stycznia 2018
 • SM_Głuszyna_Kościół_Wszystkich_Świętych.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Kościół Wszystkich Świętych w Głuszynie

  Kościół Wszystkich Świętych – rzymskokatolicki kościół parafialny w Głuszynie. Świątynia należy do parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie w dekanacie Namysłów wschód, archidiecezji wrocławskiej. Dnia 10 września 2014 roku, pod numerem A-219/2014, kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego

  Pierwsza wzmianka o kościele w Głuszynie pochodzi z 1400 roku. Obecna świątynia została wybudowana w latach 1842-1844 w miejsce poprzedniego, drewnianego kościoła. Wnętrze świątyni ubogaca m.in.:

  • barokowy ołtarz z XVIII wieku,
  • chrzcielnica oraz
  • rzeźba św. Anny Samotrzecie

   

  19 Stycznia 2018
 • torty.jpeg

  III Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek

  Wejdź → http://stobrawskiszlak.pl/731/miedzynarodowy-festiwal-tortow-ciast-i-ciasteczek.html i sprawdź jakie zamki, pałace, dworki oraz kościoły z obszaru LGD będzie można wykonać na III Międzynarodowym Festiwalu Tortów, Ciast i Ciasteczek.

   

  18 Stycznia 2018
 • Kościół poewangelicki św. Antoniego w Grabiach.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Kościół poewangelicki św. Antoniego w Grabiach

  Kościół poewangelicki św. Antoniego – rzymskokatolicki kościół filialny, znajdujący się w miejscowości Grabie (gmina Łubniany), należący do parafii św. Bartłomieja Apostoła w Jełowej w dekanacie Zagwiździe, diecezji opolskiej. Dnia 6 maja 2010 roku, pod numerem A-117/2010 kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego. Do 1945 roku Grabie w większości były zamieszkane przez ewangelików. Dzięki ich staraniu w 1920 roku został wybudowany, murowany kościół. Jego konsekracja miała miejsce 21 stycznia 1924 roku. W 1925 roku w Grabiach erygowana zostaje samodzielna, ewangelicka parafia, która obejmuje miejscowości: Grabie, Jełowa, Kały, Kobylno, Rzędów i Turawa. Pierwszym proboszczem został ksiądz Heintz Reder, który funkcje tę sprawował do 1939 roku. Po zakończeniu II wojny światowej kościół był powoli dewastowany, toteż w 1946 roku, katolicki ksiądz Jan Sygulla, poświęcił świątynię. Pozostała ona jednak w rękach katolików tylko przez rok. W 1947 roku kościół ponownie przeszedł pod opiekę duszpasterską pastora ewangelickiego. Do 2009 roku kościół w Grabiach był kościołem filialnym parafii ewangelicko-augsburskiej w Kluczborku. W marcu 2009 roku świątynia została przekazana rzymskokatolickiej parafii św. Bartłomieja w Jełowej.

  18 Stycznia 2018
 • stare budkowice.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Kościół św. Rocha w Starych Budkowicach

   

  Historia kościoła w naszej wsi sięga początków  XVIII wieku. Już wcześniej, tzn. w początkach XVII wieku miał powstać cmentarz, na którym zbudowano w Budkowicach pierwszy kościół. O tej pierwszej budowli nie wiemy zbyt wiele. Dokumenty wizytacji z lat 1713 - 1715 przeprowadzonej w parafii Jełowa, do której należały w tym czasie Budkowice, mówią o istnieniu w Budkowicach drewnianej kaplicy (capella in Budkowitz lignea), a w roku 1719 - 1720 podkreślają, że jest ona  nowa. Kościółek, zbudowany w 1713 roku po zarazie jaka wówczas nawiedziła okolicę, jako swoich patronów miał św. Rocha (święty mający chronić przed zarazami) i św. Sebastiana. Nie jesteśmy w posiadaniu żadnego dokumentu, który opisywałby bliżej wygląd naszej pierwszej  świątyni. Możemy się tylko domyślać, że była to budowla niewielka, która  po ponad stuletniej służbie mieszkańcom wsi, w międzyczasie znacznie już  rozrosłej, przestała wystarczać. Równocześnie zmieniła się także pozycja  prawna naszego kościoła. Początkowo, jak już wspomniano, była to filia  parafii Jełowa, a od 1795 roku podniesiono jej rangę do tzw. lokalii, w 
  której przebywał już kapelan-lokalista. 15 XII 1827 erygowano wreszcie  samodzielną parafię, w skład której weszły obok Starych Budkowic nowo  powstałe w II pół. XVIII wieku okoliczne kolonie: Nowe Budkowice z Morcinkiem, Dę-biniec (od 1811 roku), Zagwiździe, Bukowo, Radomierowice, Kały, Młodnik, Kopiec, Grabice, Wojszyn i Murowski Młyn. Ponadto jako  filię dołączono do parafii Laskowice, gdzie 14 razy w roku odprawiano  msze. Parafia należała do dekanatu siołkowickiego. Istniejący do tej pory mały, drewniany kościółek nie mógł już w tej sytuacji wystarczyć.  Mimo ogromnych problemów, z jakimi borykali się wówczas parafianie  (klęska gradobicia i głodu, liczne choroby), podjęto decyzję o budowie  nowej świątyni. Budowa, do której swój finansowy wkład wniosły również  władze państwowe (sprawujące formalny patronat nad kościołem), była  prowadzona przez mistrza budowlanego z Opola o nazwisku Schwarz.

  17 Stycznia 2018
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów