• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Aktualności

 • nar.jpeg

  Zamki, Dworki i Pałace Województwa Opolskiego- Pałac w Naroku

  Pałac w Naroku został wzniesiony w drugiej połowie XVIIIw kiedy właścicielką była hrabina Luisa Eleonora von Beess. W 1783r zmienił się właściciel obiektu i został nim major gwardii królewskiej Gottlob Albrecht von Sauerma z Sadowic. Po nim majątek przejął starosta Reinhard i jego córka generałowa von Schmiedeberg, która w 1834r sprzedała pałac rodzinie Guradze. W połowie XIXw bracia Guradze doprowadzili majątek rodzinny do upadku. Gdy zmarli pałac wystawiono na licytację i kupił go Friedrich Wichelhaus. Dzięki niemu w przeciągu 10 lat ( 1859-1869) pałac poddano całkowitej przebudowie na styl anglikańsko- bizantyjski: rozbudowano go o piętrowy człon i dobudowano też niższy człon. Po jego śmierci w 1919r majątek przejął syn, a w 1926r wnuk. Pałac w Naroku był własnością tej rodziny prawie do końca II wojny światowej kiedy to w styczniu 1945r został przez nią opuszczony. Rezydencja Wichelhausów to budowla z cegły powstała na planie prostokąta. Patrząc na niego ma się wrażenie jakby cały obiekt poskładany był z kilku prostopadłościanów o różnych wysokościach. Uwagę przykuwa narożna, czworoboczna wieża zegarowa oraz elementy wykończeniowe udające wieżyczki. Budowla nakryta jest dachami wielospadowymi, które ukryte są za attykami z krenelażem. Obecnie pałac ma kolejnego właściciela i jest mu powoli przywracana dawna świetność. To ciekawy budynek zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.  Budynek murowany z cegły, potynkowany, dwukondygnacjowy, z trzykondygnacjowymi ryzalitami i czterokondygnacjową wieżą, nakryty płaskimi dachami, podpiwniczony. Skomplikowana bryła pałacu sprawia wrażenia jakby składał się z różnej wielkości prostopadłościanów połączonych ze sobą. Fasada (elewacja wschodnia) jest siedmioosiowa z centralnym trzykondygnacjowym ryzalitem, dodatkowo wyartykułowanym szkarpami. Na parterze ryzalitu zbudowano trójarkadową loggię ostrołukową, ponad oknami pierwszego piętra umieszczono dwa kartusze herbowe. W południowo-wschodnim narożniku usytuowano dominantę obiektu – monumentalną czworoboczną wieżę, która w trzech czwartych wysokości zmienia się w mniejszy, bogato dekorowany detalem, ośmiobok. W elewacji zachodniej dominują dwa skrajne dwuosiowe, trójkondygnacyjne ryzality, do których dostawiono dwie mniejsze dobudówki.
  Wszystkie elewacje bogato ozdobione krenelażem, maswerkami, sterczynami, z oknami w prostokątnych obramieniach. Budynek w 2009 roku był opuszczony, zabezpieczony przed wejściem, w katastrofalnym stanie technicznym (jeden z ryzalitów w elewacji ogrodowej zagrożony zawaleniem). Pałac wraz z otaczającymi go zrujnowanymi budynkami gospodarczymi dawnego folwarku stanowi własność prywatną.
   

   

   

  23 Maja 2017
 • indeks.png

  Radio Opole - rozmowa z panią Prezes Jadwigą Kulczycką

  W dniu 18.05.2017 r. pani Prezes Stowarzyszenia była gościem programu ONA I ON Radia Opole. Rozmowa dotyczyła m.in. aktualnie prowadzonych naborów przez LGD oraz słodkiej promocji województwa opolskiego, czyli Międzynarodowego Festiwalu Tortów, Ciast i Ciasteczek, który odbędzie się już 17.06.2017 r. w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

  22 Maja 2017
 • dąbrowa.jpeg

  Zamki, Dworki i Pałace Województwa Opolskiego- Zamek w Dąbrowie Niemodlińskiej

  Późnorenesansowy zamek z XVIw., budowla zbliżona na planie do kwadratu, dwukondygnacyjna z trzema narożnymi wieżami, trzy- i czterokondygnacyjnymi. Budynki nakryte są wysokimi, spadzistymi dachami dwu- i czterospadowymi. Wewnętrzny dziedziniec otaczają krużganki. Elewacje zamku zdobią narożne boniowania, gzymsy oraz renesansowe szczyty wieńczone wolutami. Główna brama do zamku prowadzi poprzez pseudoryzalit przechodzący w kwadratową, czterokondygnacyjną wieżę. Bramę wjazdową obejmuje boniowany portal flankowany przez kolumny jońskie, podtrzymujące balustradę balkonu z rzeźbionym kartuszem herbowym. Tym co wyróżnia Dąbrowę Niemodlińską są spiralnie skręcone kominy, jedne z nielicznych w Europie. Narożniki fasady budynku ozdobione są rzeźbionymi elementami, prawdopodobnie wspornikami niegdysiejszych rzeźb. We wnętrzu znajduje się tablica upamiętniająca fundatorów Tschetschau z herbem rodowym i cherubinami. Zdewastowane sale, obecnie zdobione lamperią, kryją pozostałości dawnego wystroju, takie jak oryginalny sufit sali balowej ozdobiony kasetonami z motywami floralnymi oraz owalnym freskiem przedstawiającym Terpsychorę. Godny uwagi jest również bogato rzeźbiony kominek w sali na parterze. Natomiast w holu na piętrze znajduje się kominek z czerwonego marmuru, wsparty na alabastrowych atlasach oraz fragmenty marmurowej, stylizowanej na antyczną balustrady. Sufit jednej z sal zdobiony jest odrestaurowanymi stiukami. W pomieszczeniu, które wydaje się być opuszczoną salą lekcyjną, znaleźć można zabytkowy piec z antycznymi kaflami. W dawnej kuchni zamkowej w prawym skrzydle budowli zachował się kominek z ozdobnymi kolumnami. Od zewnątrz warto zwrócić uwagę na drewnianą oranżerię oraz drewniany, piękny, choć grożący zawaleniem, wykusz balkonowy znajdujący się na narożnej wieży.

  22 Maja 2017
 • 18600847_1507921625915516_1222738756_n.jpeg

  Fotorelacja ze szkolenia z grantów

  W ramach realizacji planu komunikacji w dniu dzisiejszym odbyło się kolejne szkolenie z wypełniania dokumentów aplikacyjnych, dotyczące grantów. Podobnie jak na poprzednim spotkaniu, pojawiło się sporo pytań, na które staraliśmy się wspólnie odpowiadać rozpatrując indywidualnie każdy przypadek. Liczmy, iż przeprowadzone szkolenia oraz konsultacje zaowocują dobrą jakością oraz dużą ilością wniosków.

  19 Maja 2017
 • front.jpeg

  Zamki, Dworki i Pałace Województwa Opolskiego - Pałac Sulisław

  Istnienie zamku i majątku rycerskiego sięga średniowiecza i ma powiązania z zakonem Templariuszy. Początki pałacu sięgają XVII stulecia (1688). Jednym z prominentnych właścicieli tego obiektu był cesarz Wilhelm I. W 1888 roku właścicielem Sulisławia został Hans Karl Hrabia von Schaffgotsch, syn właściciela pałacu w Kopicach.. Przebudował on pałac w stylu neogotyckim. Od 1909 roku pałac był dzierżawiony, a w 1919 roku został sprzedany hrabiemu von Franken-Sierstorpff. Po II wojnie światowej pałac przejęła administracja państwowa. Często zmieniający się zarządcy doprowadzili do licznych zniszczeń. Od 1966 roku pałac był opuszczony. W 1978 roku przejęło go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

  19 Maja 2017
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów