Logo WCAG
 • EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Aktualności

 • biestrzykowice pałac.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury"- Pałac w Biestrzykowicach

  Budynek barokowy, częściowo zniekształcony elementami neoklasycystycznymi. Na przybudówce od frontu kartusz herbowy.
  Zespół pałacowy w Biestrzykowicach znajduje się we wschodniej części wsi, w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku Dąbrowy. Stanowił centrum majątku, w skład którego oprócz Biestrzykowic wchodziły również Nowy Folwark, Karolówka, Zielony Dąb, folwark Schmiedeberg (Kamionka, dziś część osiedla mieszkaniowego w Jastrzębiu) oraz leśniczówki Wilcze Kąty i Rogalski Młyn (obecne Młyńskie Stawy).


  Sam budynek pochodzi z XVIII stulecia. Inspiratorami jego budowy byli właściciele pochodzący z rodu Frankenbergów, a 23 grudnia 1841 r. został nabyty w drodze licytacji za sumę 148 tys. talarów przez kapitana Antona von Garnier z Turawy. Po jego śmierci majątek odziedziczył Hugo von Garnier, w którego rękach znajdzie się niebawem również namysłowski zamek.


  Po II wojnie światowej pałac użytkowany był przez biestrzykowicki PGR, a w jego pomieszczeniach zlokalizowano przedszkole, mieszkania, świetlicę i biura.
  Charakterystyczną cechą dla wielu położonych na Śląsku pałaców jest to, że ich zagładę spowodowała nie II wojna światowa i wkroczenie wojsk radzieckich, a dopiero transformacja ustrojowa i trafienie do rąk prywatnych właścicieli, którzy często nie wiedzą co zrobić z posiadanym zabytkiem. Tak jest niestety także w przypadku dawnego pałacu von Garnierów, który na dzień dzisiejszy grozi zawaleniem. Wyburzeniu uległa część ścian działowych, zniszczono zabytkowe kominki i sztukaterie.


  Park krajobrazowy z 1857 roku. Znajdują się tu czerwono listne buki, aleja grabowa, staw ze sztuczną wyspą, mostek. Brama wjazdowa. W parku liczne barokowe rzeźby, większość zniszczona w 1945 roku. M.in. "Cztery pory roku" z 1755 roku dłuta H. Hartmanna i posąg Diany z 1760 roku obecnie odrestaurowane spoczywają przy Opolskim Uniwersytecie.

  06 Grudnia 2023
 • warsztaty popielów.jpeg

  Świąteczne warsztaty z literaturą w tle!!

  W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy na  świąteczne warsztaty z literaturą w tle!! Więcej szczegółów na plakacie!!

  05 Grudnia 2023
 • 6.12.23 SP Namysłów.png

  Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich - 06.12.2023 r.

  Zapraszamy do Starostwa Powiatowego w Namysłowie do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich - 6 grudnia 2023 r. w godz. 9.00 - 12.00

  04 Grudnia 2023
 • alu-spaw.jpeg

  Kolejny Beneficjent podpisał umowę!!

  W dniu 01.12.2023 r. Pan Artur Piasecki ze Świerczowa podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim na realizację operacji "Rozwój działalności o dodatkowe usługi spawania laserem przez firmę "ALU-SPAW ARTUR PIASECKI". Przypominamy Pan Artur złożył wniosek w ramach naboru nr 30/2023 dot. Zwiększenia konkurencyjności firm. W ramach operacji zostanie zakupiony ręczny laser spawający, kompresor śrubowy, gwintownica pneumatyczna, a co najważniejsze zostanie utworzone miejsce pracy. Jesteśmy dumni, że dzięki naszym Beneficjentom wzrasta konkurencyjność firm na obszarze LGD, a także zmniejsza się bezrobocie. 

  01 Grudnia 2023
 • zamek.jpeg

  Zapraszamy Zamku Bożejów!!

  Tych, którzy jeszcze nie odwiedzili przepięknego Zamku w Bożejowie zapraszamy na kulig konny na saniach!! Korzystając z pięknej zimowej aury zachęcamy do zapisów na kulig. Przejazdy odbywać się będą w sobotę (2 grudnia) oraz niedzielę (3 grudnia) od godz. 12:00 do 17:00. Dla tych z Państwa, którym będzie zimno na pewno znajdzie się coś na rozgrzanie. Zapraszamy do skorzystania z oferty!!!

  30 Listopada 2023
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów