• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Aktualności

 • uwaga.jpeg

  Informacja dla grantobiorców!

  Szanowni Państwo,

  Stowarzyszenie LGD Stobrawski Zielony Szlak skierowało zapytanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego w sprawie udziału grantobiorcy w organizowanych przez niego działaniach w ramach realizacji grantu.

  Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedzią.

  30 Listopada 2020
 • 126318281_712375672719984_5177840088522340776_n.jpeg

  Gra wielkoformatowa oraz planszówki!

  Niezmiernie miło nam zaprezentować Państwu naszą niespodziankę, którą szykowaliśmy od pewnego czasu!
  Tym razem proponujemy Państwu coś nowego i wyjątkowego. Jest to:
  - gra wielkoformatowa, o wymiarach tak wielkich, że można skakać po niej jak żabka
  oraz
  - planszówki A3 - na jej wzór
  Celem jest, bardzo istotna dla nas, promocja walorów kulturowych, historycznych oraz przyrodniczych naszego obszaru.
  W naszej grze znajdziecie Państwo trasę wiodącą poprzez wszystkie gminy wchodzące w skład obszaru LGD co pozwoli zgłębić wiedzę na temat spotkanych na szlaku atrakcji.
  Co najlepsze - mogą w nią grać dzieci ale także i dorośli!
  Gminy obszaru położone są wśród przepięknych Stobrawskich lasów i rzek, posiadają wspaniałe zabytki i wiele ciekawych miejsc do wypoczynku.
  Gdy tylko będziemy mogli się znowu z Wami spotkać, wspólnie zagramy w naszą grę! 
  A tym czasem życzymy dużo zdrowia!
  Gra wielkoformatowa oraz planszówki na jej wzór zostały zrealizowane zgodnie z Planem Komunikacji na 2020 r. i ma na celu promocję i budowanie pozytywnego wizerunku LGD i LSR.
  Projekt i realizacja
   

   

  26 Listopada 2020
 • kosciol-sw.judy-tadeusza-83795.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury" - Kościół św. Judy Tadeusza w Kurzniach

  Kościół św. Judy Tadeusza w Kurzniach - obecnie filialny, jest obiektem o ciekawej historii. Jak zostało wyżej wspomniane, początki parafii należy wiązać z Kurzniami, jednak nie dysponujemy obecnie źródłami, które jednoznacznie potwierdzałyby taki stan rzeczy. Wiadomo z całą pewnością, że w miejscu obecnego kościoła stała starsza budowla, której stan w protokole wizytacyjnym z 1805 r. określono jako niemożliwy do restauracji. Być może powodem był znaczny wiek budowli, zapewne drewnianej lub o konstrukcji szachulcowej. Od 1534 r. był tu kościół ewangelicki, parafialny nie tylko dla Karłowic, ale także dla Stobrawy, Starych Kolni i Rybnej aż do 1834 r.

  Nowy kościół powstał w latach 1812-13 przy udziale króla Prus, który poprzez Urząd Domeny w Karłowicach przekazał wsparcie oraz zezwolenie na zbiórkę pieniędzy. Zaprojektował go w duchu klasycyzmu wielki architekt niemiecki Karl Friedrich Schinkel, autor m.in. gmachów reprezentacyjnych w Berlinie (Nowy Odwach, Stare Muzeum). Budowla była wysmakowana, choć skromna z drewnianą emporą, kazalnicą i ołtarzem. Kościół w Kurzniach był własnością ewangelików. Dopiero wraz z napływem po wojnie nowych mieszkańców został zaadaptowany jako kościół katolicki.

  Ten wspaniały przykład architektury początku XIX wieku, mimo zmiany wyznania i związanych z tym zmian w wystroju wewnętrznym, zachował swoją szlachetna formę, nieco tylko zatartą w trakcie remontów. Z bryłą kościoła doskonale współgra pomnik ku czci poległych mieszkańców Kurzni na frontach I Wojny Światowej, od wielu lat pełniący funkcję kapliczki. Jest to jeden z nielicznych w naszej okolicy zachowanych do dnia dzisiejszego w niemal nienaruszonym stanie obelisków Wielkiej Wojny.

  Źródło: http://www.karlowice.maszt.pl/index.php/parafia/kosciol-w-kurzniach

   

   

   

   

  25 Listopada 2020
 • kolor 1.jpeg

  Z cyklu "Pokoloruj ze Stobrawskim Zielonym Szlakiem"

  Dzisiaj chcemy Państwu zaprezentować kolejną stronę z naszej kolorowanki. Strona 10 i 11 poświęcona jest Gminie Namysłów - przedstawia ona Namysłowskie Kino Plenerowe.

  Zapraszamy do kolorowania!

   

  23 Listopada 2020
 • zdj1.jpeg

  Z cyklu "Pokoloruj ze Stobrawskim Zielonym Szlakiem"

  Dzisiaj chcemy Państwu zaprezentować kolejną stronę z naszej kolorowanki. Strona 8 i 9 poświęcona jest Gminie Popielów - przedstawia ona Kąpielisko "Przystań wodną" w Nowych Siołkowicach.

  Zapraszamy do kolorowania!

  20 Listopada 2020
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów