• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Aktualności

 • 2.jpeg

  To już jutro!

  Już jutro III Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek!

  W tym roku oprócz zamków, dworków i pałaców będziemy mogli zobaczyć wiele ciekawych kościołów. Festiwal umożliwi zwiedzającym pogłębienie swojej wiedzy na temat najciekawszych zabytków Opolszczyzny oraz zachęci do ich odwiedzenia. Uczestnicy konkursu, odwiedzający wystawę tortów oraz wszyscy, do których dotrze informacja będą mogli zapoznać się z pięknem „opolskich perełek”.

  Miejscem realizacji projektu będzie „Mały Wawel”, czyli Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Zeszłoroczna wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego jesteśmy przekonani, że i w tym roku odwiedzą nas liczni mieszkańcy województwa opolskiego jak i turyści z kraju oraz z zagranicy.

  Serdecznie zapraszamy!

  Program Festiwalu:

  20 Kwietnia 2018
 • ulotka-1.jpeg

  Informacja o bezpłatnych szkoleniach w województwie opolskim.

  Szanowni Państwo,

  Fundacja Centrum Rozwiązań Biznesowych oraz Fundacja Polskiej Akademii Nauk zaprasza do udziału w bezpłatnym projekcie pn. „Bądź aktywny- postaw na siebie” realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 8. Region spójny społecznie, Działanie 8.2, Aktywna integracja – projekty konkursowe skierowanym do 84 osób (44 Kobiet i 40 Mężczyzn) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym mieszkających na terenie województwa opolskiego.

  W ramach projektu oferują:      

  -wsparcie doradcy zawodowego oraz psychologa,

  -warsztaty z kompetencji społecznych i zawodowych,

  -szkolenia zawodowe w wymiarze 120 godz., bezpłatne badania lekarskie, ubezpieczenie NNW oraz stypendium szkoleniowe,

  -pośrednictwo pracy,

  -płatne staże zawodowe, bezpłatne badania wstępne, ubezpieczenie NNW,

  -dla 20 osób niepełnosprawnych przewidziano wsparcie asystenta osoby niepełnosprawnej,

  - poradnictwo prawne i obywatelskie

  Ponadto każdy uczestnik otrzyma wyżywienie na zajęciach grupowych i szkoleniach oraz zwrot kosztów dojazdu.

  Proponowany katalog szkoleń:

  1. Grafika Komputerowa

  2. Pracownik biurowy

  3. Kucharz

  4. Spawacz

  5. Operator koparki

  6. Monter

  7. Prawo jazdy kategorii C,E lub D

  Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym Regulaminie Projektu, na stronie internetowej: http://www.fundacjapan.pl (zakładka PROJEKTY) oraz pod numerem telefonu:

  794-672-065, Biuro Projektu: 46-300 Olesno ul. Dworcowa 10 A osoba do kontaktu Irena Hadasik.

   

   

  19 Kwietnia 2018
 • 15.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Bajkowy Las w Łubnianach

  "Bajkowy Las to ponad hektarowa przestrzeń, otoczona zewsząd przyrodą. W lasku mieszkają nasze małe zwierzątka: świnki wietnamskie, króliczki, żółw, koty oraz niezliczona ilość pięknie śpiewających nam ptaków. Wśród drzew stoją bajkowe domki dla naszych pociech oraz altana z grillem dla nieco starszych. Jest też miejsce na tradycyjne ognisko.Na łące mieszkają nasze koniki, nieopodal umiejscowiony jest plac zabaw oraz boiska - do piłki siatkowej i do piłki nożnej." 

  imggcsia507f4c7089e17ce490320b7ebc90b35ae542276mpid13.jpeg

  15.jpeg

  zdjecie-10-20077-pokoje-goscinne-bajkowy-las.jpeg

  http://www.bajkowylas.com.pl/

  18 Kwietnia 2018
 • konkurs.png

  Konkurs na wykonanie „Lalki w stroju ludowym”!

  Konkurs na wykonanie „Lalki w stroju ludowym”!

  W związku z realizacją projektu współpracy pn. „Nasze Lokalne Dziedzictwo – poznaj, szanuj, rozwijaj!"  współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" Stowarzyszenie LGD "Perły Beskidu Sądeckiego" organizuje konkurs skierowany do Szkół Podstawowych: w kategoriach wiekowych: klasy od IV- VIII, gimnazjalistów, licealistów, osób dorosłych z obszaru LGD „Perły Beskidu Sądeckiego" tj. z terenu gmin Rytro, Piwniczna Zdrój, Muszyna, Krynica Zdrój, Nawojowa i Łabowa, a także szkól podstawowych,gimnazjów, liceów oraz dorosłych z miejscowości wchodzących w skład partnerskich LGD tj. Stowarzyszenia LGD "Korona Sądecka", „Brama Beskidu", „Beskid Gorlicki", „Stobrawski Zielony Szlak" oraz Obcianske zdruzenie, Miestna akcna skupina OKO; Obcianske zdruzenie, Miestna akcna skupina OPAL ze Słowacji.

  Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!

   

  17 Kwietnia 2018
 • Ogród Botaniczny - Zagwiździe.jpeg

  Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak”- Ogród Botaniczny w Zagwiździu

  Parafialny Ogród Botaniczny w Zagwiździu powstał w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jego założycielem był ówczesny proboszcz parafii, ks. Franciszek Ogórek, budowniczy zagwiździańskiego kościoła. Po skosie naprzeciw portalu kościoła wybudował proboszcz plebanię. Za plebanią rozpoczął nowe dzieło: ogród, na którego urządzenie miał około pół hektara do dyspozycji. Początkowo myślał o parku, który by się dobrze komponował do istniejącego krajobrazu. Jednak piaszczysty grunt nie nadawał się pod trawniki. Po dużych przemieszczeniach ziemi powstała dolina dla strumyka. Został wymurowany półokrągły basen dla złotych rybek. Z tyłu usypano pagórek, który później ozdobiła figura czczonego tu św. Rocha. Zrobiono ścieżki, oddzielono powierzchnie, zbudowano fontanny i miejsca czerpania wody. Zbudowano pergolę dla przerwania długiej ścieżki środkowej, która kończyła się altanką.
  W ogrodzie posadzono kilkaset różnych roślin. Musiano obsadzić również wszystkie luźno leżące wapienne kamienie przeznaczone na alpejskie skalniaki. Ogród od podwórka odgraniczał niski murek. W drzewach nad rzeczką koncertowały ptaki. Stara kuźnia podawała takt równomiernymi uderzeniami. Na dachu kościelnym w majestatycznym spokoju stał bocian.

  Również dzisiaj ogród zachwyca swym pięknem, chociaż złotych rybek brak i fontanny już nie ma. Aktualnie trwają prace, które mają przywrócić dawną świetność miejscom czerpania wody połączonych ze sobą rurami i kanałami. Od kilku lat ogród jest systematycznie porządkowany i dosadzane są nowe różaneczniki i rośliny charakterystyczne dla ogrodów śródziemnomorskich.

  Całe piękno i splendor ogród posiada dzięki zaangażowaniu grupy parafian, którzy systematycznie poświęcają swój wolny czas ciągle go upiększając. 

  W konkursie Piękna Wieś Opolska 2007 ogród został uznany za najlepszy projekt odnowy wsi, a w 2009 roku w akcji "Opolskie Kwitnące" za najpiękniejszy obiekt rekreacyjny.

   

  Źródło:

  http://parafiazagwizdzie.blogspot.com/p/ogrod-botaniczny.html

   

  Ogród botaniczny Zagwiździe.jpeg

  16 Kwietnia 2018
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów