posąg lwa - park w Pokoju.jpeg (535,78KB)
Trwają starania na rzecz ustanowienia pomnika historii w Pokoju. W całej Polsce jest 60 takich obiektów. Umożliwi to gminie m.in. starania o dotacje unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pracy jest sporo, ponieważ podczas wojny miejscowość została drastycznie zniszczona – przyznał Ryszard Wilczyński.
19 września będą podpisane dokumenty, aby rozpocząć rewitalizację Pokoju. – Jednym z celów władz gminy jest odtworzenie w Pokoju sanatorium, które funkcjonowało tam od połowy XIX wieku. Jeśli uda się Pokojowi uzyskać tytuł pomnika historii to będzie to czwarte takie miejsce na Opolszczyźnie.
Jest także szansa na odtworzenie w Pokoju uzdrowiska, które funkcjonowało tam blisko 100 lat (1847-1945). W Carlsruhe do kąpieli wodnych i parowych używano wówczas wyciągu z igieł sosnowych. Pod koniec 19 wieku odkryto źródła wody leczniczej „Charlotta" z dużą zawartością żelaza.
Pokój już uczestniczy w projekcie tworzenia Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce.
Gmina Pokój czerpie zyski z dużej aktywności Lokalnej Grupy Działania „Stobrawski Zielony Szlak" i jest ważnym ogniwem „Szlaku Karpia".