• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Stobrawski Zielony Szlak dla turysty

 • creperie2.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Naleśnikarnia Creperie Namysłów

  Naleśnikarnia Creperie mieści się w centrum opolskiego Namysłowa. Oryginalna oferta gastronomiczna wpływa na dużą popularność lokalu wśród mieszkańców miasta, oraz przyjezdnych gości. Naleśnikarnia Creperie oferuje przede wszystkim francuskie naleśniki w wielu rodzajach. Oferta jest na tyle szeroka, aby każdy znalazł smak specjalnie dla siebie, także wegetarianie. Naleśniki wykonywane są przez doświadczonych kucharzy, dobrze znających tajniki tradycyjnego francuskiego ciasta, oraz farszu. Do każdego zamówienia można zamówić napój orzeźwiający, lub gorący. Naleśnikarnia Creperie to klasyczny niewielki lokal ze skromną dekoracją wnętrza. Goście mają do dyspozycji kameralne stoły idealne zarówno na rodzinny obiad, jak i spotkanie w gronie przyjaciół. Naleśnikarnia Creperie czynna jest do późnego popołudnia.

  Informacje szczegółowe

  • Dni otwarcia: Poniedziałek, Wtorek, Środa, Czwartek, Piątek, Sobota
  • Godziny otwarcia: Pon - Pt 11:00 - 19:00 Sob 11:00 - 15:00
  • Cena dania głównego: do 20 zł
  • Przykładowe menu: Naleśnik z owocami, Naleśnik z serem.
  • Dostępne alkohole: Brak
  • Możliwość zaparkowania samochodu w okolicy: Tak

   

   

  22 Lipca 2019
 • daibli kamień.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" - "Diabli kamień" we Włochach jako pomnik przyrody

  Przy dzisiejszej drodze z Wierzbicy Dolnej do Włoch, gdzieś na skraju lasu leży potężny - jak na te okolice - głaz narzutowy, który jest pamiątką po ostatnim zlodowaceniu. Dlatego ma już za sobą niejedno pokolenie, które wiązało z tym kamieniem pewne legendy, wierzenia, a nawet w latach 80. XX w. jego istnienie łączono z występowaniem UFO jako jednym z punktów nawigacyjnych. 

  Jednak najciekawsza legenda związana jest z diabłem, któremu to Pan Bóg obiecał, że z co setnym zbudowanym przez chrześcijan kościołem może sobie zrobić, co tylko zechce. I tak też się stało, że setną świątynią, jaka została zbudowana w tym rejonie, był kościół w pobliskiej miejscowości Włochy. Toteż diabeł postanowił, że znaleziony przez siebie kamień w okolicy wzniesie bardzo wysoko i z impetem rzuci w kierunku budowanej świątyni. Pan Bóg, nie chcąc tracić swojej nowej świątyni, postawił diabłu warunek, że może to zrobić tylko przed świtem, kiedy pierwszy kur zapieje. Diabłu oczywiście udało się cisnąć ogromnym kamieniem, jednakże Pan Bóg wysłał wcześniej swoich Aniołów, którzy pochwycili głaz przed upadkiem na kościół i przenieśli jeszcze w locie w inne bezpieczne miejsce, w którym możemy go podziwiać do dziś, a delikatne zgłębienie, jakie widnieje na kamieniu, uważa się za odcisk łapy diabła.

  Tyle mówi legenda, kościoły stoją do dziś, a wilgotne i bagniste miejsce, w którym znajduje się kamień, jest obecnie pomnikiem przyrody, zaś z legendarnym szatanem może się wiązać jako diabelne siedlisko komarów. Punkt, w którym mieści się kamień, na starych oraz dzisiejszych mapach nazywa się "Świętą Górką" - świętą dlatego, że poganie traktowali tą lokalizację jako miejsce swoich rytualnych obrzędów składania ofiar... nie tylko zwierzęcych.

  daibli kamień.jpeg

  18 Lipca 2019
 • da_enzo_2.jpeg

  Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak” - Hotel I Restauracja Da Enzo w Murowie

  Hotel i Restauracja "Da Enzo" mieści się na ul. Wolności 17b w Murawie, pow. opolski. Założycielem tego miejsca jest Vinzenzo Viola, który przez 25 lat prowadził restauracje w Koln-Frechen.
   

  RESTAURACJA
  Od kilku lat w Murowie funkcjonuje ristorante Da Enzo, gdzie serwowane są miedzy innymi dania kuchni włoskiej. Restauracja posiada również piec do wypiekania pizzy opalany drewnem.
  Organizują imprezy okolicznościowe, rodzinne, biznesowe, przyjęcia weselne do 100 osób. Na imprezy restauracja serwuje nie tylko kuchnie włoska.
  Mają przytulne sale o pięknym wystroju, gdzie płonie dużo świec co dodaje ciepła przytulnego w romantycznym klimacie..

  Na zapleczu obiektu restauracyjno-hotelowego znajduje się taras z ogrodem letnim, pełen kwiatów i zieleni, a także teren pod imprezy plenerowe.

  HOTEL
  Hotel Da Enzo posiada 28 miejsc noclegowych, pokoje jedno – i dwuosobowych.
  Pokoje wyposażone są standardowo w łóżka pojedyncze i podwójne /klasyczne pokoje/. Standardowe wyposażenie pokoi obejmuje: telewizor (telewizja kablowa) oraz komfortowe i funkcjonalne łazienki wyposażone są w kabiny prysznicowe.
  Umożliwiany jest także bezpłatnie bezprzewodowy dostęp do Internetu (system W-LAN) lub dostęp przez modem.
  Śniadania podawane są w formie bufetu szwedzkiego w godzinach od 7:00 do 11:00.
  W trosce o bezpieczeństwo gości - Hotel, restauracja DA ENZO posiada stały monitoring.

  SALA KONFERENCYJNA
  Restauracja Enzo w Murowie dysponuje dużą salą Konferencyjna, która mieści 100 osób.
  Wyposażenie sal konferencyjnych w wysokiej klasy sprzęt prezentacyjno – konferencyjny jest niezaprzeczalnym atutem każdego hotelu czy centrum konferencyjnego.

  Źródło: https://www.facebook.com/Da-Enzo-219050904868458/

   

   

  16 Lipca 2019
 • Przeczów.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury"- Pałac w Przeczowie

  Pałac w Przeczowie był wzmiankowany w 1830 r., obecny budynek wybudowano być może z wykorzystaniem jego murów, w drugiej połowie XIX w.. Wzniesiony jako eklektyczna rezydencja, w której przeważają cechy neogotyckie. Budynek murowany z cegły, potynkowany, rozłożony na planie zbliżonym do litery „L”, podpiwniczony, parterowy, z dwukondygnacyjnymi ryzalitami, w narożniku północno-wschodnim piętrowa czworoboczna wieża, nakryta wysokim ostrosłupowym hełmem, nad resztą budynku dachy dwuspadowe z nowszymi lukarnami. Fasada (elewacje wschodnia) dziesięcioosiowa, z trzyosiowym ryzalitem poprzedzonym gankiem mieszczącym główne wejście. Od strony południowej skrzydło poprzeczne, pełniące funkcję kaplicy. Część okien ostrołukowa, inne z łukami Tudorów, większość w prostokątnych obramowaniach. We wnętrzach zachowany kamienny kominek i fragmenty neogotyckiej dekoracji sztukatorskiej oraz oryginalnej stolarki

  http://http://www.palaceslaska.pl/

  05 Lipca 2019
 • 3315624.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury"- Budynek Izby Regionalnej w Namysłowie

  Dawna, wolnostojąca, szkoła ewangelicka, obecnie budynek Izby Regionalne znajduje się przy ul. Szkolnej w Namysłowie . Wzniesiona została w okresie baroku w 1789 roku. Pierwszej przebudowy dokonano zapewne w 1 połowie XX wieku. Kolejna ingerencja w obiekt to rok 1960. W trakcie remontów przekształcono wnętrza. Zachowano natomiast wystrój elewacji pochodzących z czasu budowy szkoły. Jedynie elewację zachodnią zmieniono najprawdopodobniej podczas ostatniego remontu.

    Budynek posiada murowany parter, piętro wzniesione w konstrukcji szachulcowej oraz wysoki strych z zachowaną konstrukcją krokwiowo-jętkową. Nie jest podpiwniczony. Posiada drewnianą klatkę schodową policzkową, jednobiegową. Materiał na budowę obiektu pozyskano z rozbiórki pierwszego ewangelickiego domu modlitwy pochodzącego z 1 połowy XVIII wieku. Układ szkoły jest trójtaktowy z pomieszczeniami rozmieszczonymi wzdłuż korytarza umieszczonego na osi wschód zachód. Korytarz na parterze wybrukowano kamieniami polnymi. Pierwotny układ wnętrz składał się na każdej kondygnacji z czterech sal z korytarzem.

    Po wybudowaniu nowej szkoły ewangelickiej, przy dzisiejszej ul.3 Maja, szkołę czasowo przekazano katolikom w użytkowanie a następnie przeznaczono na mieszkania dla ubogich namysłowian. Budynek tak wykorzystywano do początków XXI wieku, co spowodowało kompletne zużycie obiektu.

    Budynek szkoły należy do unikatowych przykładów miejskiego budynku o konstrukcji szachulcowej z końca XVIII wieku na obszarze Śląska. Unikatowym jest również to, że szkołę zbudowano z materiałów pozyskanych z rozbiórki. Podobnych obiektów można szukać jedynie na obszarze Pogórza Sudeckiego ( np. w Sulikowie koło Zgorzelca zachowane dwa domy). 

  Źródło: http://nasznok.pl/izba-regionalna/o-izbie

  3315624.jpeg

  13741104834293717556641502219763n.jpeg

  03 Lipca 2019
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów