Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Stobrawski Zielony Szlak dla turysty

  • Przeczów.jpeg

    Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury"- Pałac w Przeczowie

    Pałac w Przeczowie był wzmiankowany w 1830 r., obecny budynek wybudowano być może z wykorzystaniem jego murów, w drugiej połowie XIX w.. Wzniesiony jako eklektyczna rezydencja, w której przeważają cechy neogotyckie. Budynek murowany z cegły, potynkowany, rozłożony na planie zbliżonym do litery „L”, podpiwniczony, parterowy, z dwukondygnacyjnymi ryzalitami, w narożniku północno-wschodnim piętrowa czworoboczna wieża, nakryta wysokim ostrosłupowym hełmem, nad resztą budynku dachy dwuspadowe z nowszymi lukarnami. Fasada (elewacje wschodnia) dziesięcioosiowa, z trzyosiowym ryzalitem poprzedzonym gankiem mieszczącym główne wejście. Od strony południowej skrzydło poprzeczne, pełniące funkcję kaplicy. Część okien ostrołukowa, inne z łukami Tudorów, większość w prostokątnych obramowaniach. We wnętrzach zachowany kamienny kominek i fragmenty neogotyckiej dekoracji sztukatorskiej oraz oryginalnej stolarki

    http://http://www.palaceslaska.pl/

    28 Kwietnia 2023
  • Zdjęcie nr 14.jpeg

    Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Ratusz w Namysłowie

    Ratusz w Namysłowie pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Pierwotnie zbudowany w stylu gotyckim, następnie przebudowany w duchu renesansu, w 2002 r. ukończono jego regotyzację. Dziś stanowi jeden z najpiękniej utrzymanych zabytków Namysłowa.
    Jest głównym budynkiem namysłowskiej starówki, znajduje się w centralnym punkcie rynku.

    Gotycki, murowany z cegły ratusz, wysoki na 53 m, wzniesiono w latach 1374-89, a później parokrotnie przebudowywano. Pierwotny budynek z wieżą powstał na rzucie prostokąta. W XVIII i XIX w. od południa, zachodu i północy dobudowano wokół wieży dodatkowe człony. Zewnętrzne elewacje dłuższych boków budynku głównego pierwotnie były czteroosiowe, obecnie ten rytm osi zabytku został zakłócony. Dolna część wieży pochodzi z lat 1381-89, górna została nadbudowana po pożarze w 1483 r., a  z czasem przykryta późnorenesansowym, baniastym hełmem.

    Obecnie w namysłowskim ratuszu znajduje się m.in. biuro terenowe ZUS, Urząd Stanu Cywilnego, ośrodek zamiejscowy kluczborskiej prokuratury, notariusze, restauracja Pod Aniołami i inne.

    Źródło:

    http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/9401,namyslow-ratusz.html

    111572.jpeg

    12 Kwietnia 2023
  • karlowice-zamek-2.jpeg

    Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury"- Zamek w Karłowicach

    Zbudowany jako gotycki pod koniec 1 poł. XIV w. z inicjatywy rycerskiej rodziny Tschammerów. Z tego okresu zachowane znaczne partie murów obwodowych, fragmenty bramy oraz cylindryczna wieża. W roku 1565 zamek kupili książęta brzescy, którzy przebudowali go na renesansową, wiejską rezydencję. Z początkiem XVII w. rozbudowano bramę oraz  wzniesiono drugi budynek mieszkalny od strony wsch., naprzeciw gotyckiego budynku zach. Ten ostatni rozebrano ok. roku 1700 i w jego miejscu wzniesiono kaplicę. Kolejny budynek zamkowy wzniesiono przy wsch. kurtynie w 4 ćw. XIX w. Prawdopodobnie również w tym samym czasie podwyższono wieżę.
    Zamek zlokalizowany w pn.-wsch. części wsi, po pn. stronie ul. Młyńskiej. Do niedawna dostępny przez most przerzucony nad młynówką (obecnie most zawalony.) Usytuowany na sztucznie usypanym tarasie ziemnym, otoczonym  zachowanym zarysem fosy. Wokół rozległy park krajobrazowy.
    Murowany z cegły, obustronnie  otynkowany (z wyjątkiem wieży). Licznie zachowane dekoracyjne wątki gotyckie. W większości poszyty dachówką karpiówką, jedynie budynek dziewiętnastowieczny poszyty papą.
    Założenie o planie regularnym, zbliżonym do kwadratu, z zabudowa skupioną wokół niewielkiego dziedzińca, złożoną z budynku bramnego od pd.-wsch., kaplicy wzdłuż boku zach. oraz cylindrycznej wieżą w pd. zach. narożniku dziedzińca.
    Obiekt wymaga gruntownego remontu i adaptacji, a także szerszej popularyzacji.
    Całość założenia podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej, najdrobniejsze zmiany powinny być konsultowane z Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

    11 Kwietnia 2023
  • Sielska Woda.jpeg

    Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Sielska Woda

    Do dyspozycji gości kompleksu Sielska Woda jest sześć całorocznych domków drewnianych z bali. Trzy duże, wolnostojące domki przeznaczone są do przyjęcia nawet 10 osób każdy. Kolejne trzy, mniejsze domki przeznaczone są dla 4-6 osób.
    Każdy z nich posiada salon z aneksem kuchennym, łazienkę, sypialnię na piętrze oraz taras z którego rozpościera się piękny krajobraz. Aby zapewnić komfort gościom korzystającym z bazy noclegowej, aneks kuchenny został wyposażony we wszelki niezbędne sprzęt kuchenny (lodówkę, czajnik, kuchenkę elektryczną itp.) oraz akcesoria do gotowania (garnki, naczynia, sztućce). W salonie znajduje się odbiornik TV oraz radio, a w łazience - wyposażenie sanitarne. Wygodne i obszerne domki to idealne miejsce dla rodziny z dziećmi lub grupy znajomych.
    Jednocześnie kompleks Sielska Woda oferuje możliwość zakwaterowania w apartamentach znajdujących się w zabudowie szeregowej typu bungalow. 
    Na budynek wykonany w całości z drewna, składa się pięć całkowicie samodzielnych apartamentów 4 osobowych. Każdy z nich posiada salon z aneksem kuchennym, sypialnię z dwoma łóżkami oraz własny niezależny węzeł sanitarny (kabina prysznicowa, umywalka i WC), natomiast w salonie znajduje się rozkładana 2 osobowa kanapa narożna. Podobnie jak w przypadku domków wolnostojących i tu zadbaliśmy o pełne wyposażenie zarówno kuchni, łazienki oraz salonu.

    Źródło:http://www.sielskawoda.pl/web.n4?go=17
     

    dsc_2190_fotor.jpeg

    dsc_9831.jpeg

    5866c7eb637c17e5f91b.jpeg

    06 Kwietnia 2023
  • domaszowice 2.jpeg

    Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" - Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Domaszowicach

    Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – rzymskokatolicki kościół filialny w Domaszowicach, należy do parafii Wniebowzięcia NMP we Włochach w dekanacie Namysłów wschód, archidiecezji wrocławskiej. Mieszkańcy Domaszowic do najbliższego kościoła katolickiego musieli jeździć do wsi Włochy, był to zarazem ich kościół parafialny. Sytuacja ta uległa zmianie, bowiem w 1985 roku została wybudowana we wsi świątynia, która jednocześnie stała się kościołem filialnym parafii Wniebowzięcia NMP we Włochach.

    03 Kwietnia 2023
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów