Logo WCAG
 • EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Stobrawski Zielony Szlak dla turysty

 • drewniany kościółek w kolanowicach.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Unikalny drewniany kościółek pw. św. Barbary w Kolanowicach

  Kościół w Kolanowicach stanowi siódmy punkt na turystycznym "Szlaku drewnianego budownictwa sakralnego Opolszczyzny", a jego historia sięga XVI wieku.

  Na przełomie XVI i XVII wieku Kościółek Świętej Barbary, znajdował się w Opolu. Już wtedy był w bardzo złym stanie. Reszty doprawiła wojna 30-letnia, w czasie której przechodzące przez Śląsk wojska dokonały dodatkowych dewastacji. Do 1666 roku - jak wynika ze źródeł historycznych - Kościółek Św. Barbary był zniszczony. W 1678 roku Opolanie przystąpili do budowy nowego drewnianego Kościoła wyposażając go w wieżę, a wewnątrz: w trzy ołtarze, ambonę oraz szereg obrazów i rzeźb Świętych.

  Na początku XIX wieku opolski Kościółek Św. Barbary znów chylił się ku ruinie. Władze miejskie nie chcąc pokryć kosztów remontu postanowiły sprzedać świątynię za 94 talary. Było to w roku 1811. Chęć nabycia zabytkowej wtedy już Świątyni i postawienie jej u siebie zgłosili mieszkańcy trzech podopolskich miejscowości: Węgier, Zawady i Kolanowic. A ponieważ tylko jedna wieś mogła ją otrzymać, spór rozstrzygnięto  w ten sposób, że zezwolenie na rozbiórkę Kościoła otrzymają ci, którzy w danym dniu pierwsi zgłoszą się w Opolu. Zwyciężyli Kolanowiczanie i opolski zabytek stanął w ich wiosce. Przywózką kierowali zarówno gospodarze z Kolanowic jak i z Węgier oraz Zawady, nie mając już żalu do swoich sąsiadów o to, że ich ubiegli. W dniu 19 grudnia 1812 roku odbyło się uroczyste poświęcenie przeniesionego Kościoła Św. Barbary w Kolanowicach. W 1978 roku dobudowano dzwonnicę obok Kościoła, w 1989 staraniem mieszkańców, został wymieniony gontowy dach i ogrodzenie.

  30 Września 2022
 • daibli kamień.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" - "Diabli kamień" we Włochach jako pomnik przyrody

  Przy dzisiejszej drodze z Wierzbicy Dolnej do Włoch, gdzieś na skraju lasu leży potężny - jak na te okolice - głaz narzutowy, który jest pamiątką po ostatnim zlodowaceniu. Dlatego ma już za sobą niejedno pokolenie, które wiązało z tym kamieniem pewne legendy, wierzenia, a nawet w latach 80. XX w. jego istnienie łączono z występowaniem UFO jako jednym z punktów nawigacyjnych. 

  Jednak najciekawsza legenda związana jest z diabłem, któremu to Pan Bóg obiecał, że z co setnym zbudowanym przez chrześcijan kościołem może sobie zrobić, co tylko zechce. I tak też się stało, że setną świątynią, jaka została zbudowana w tym rejonie, był kościół w pobliskiej miejscowości Włochy. Toteż diabeł postanowił, że znaleziony przez siebie kamień w okolicy wzniesie bardzo wysoko i z impetem rzuci w kierunku budowanej świątyni. Pan Bóg, nie chcąc tracić swojej nowej świątyni, postawił diabłu warunek, że może to zrobić tylko przed świtem, kiedy pierwszy kur zapieje. Diabłu oczywiście udało się cisnąć ogromnym kamieniem, jednakże Pan Bóg wysłał wcześniej swoich Aniołów, którzy pochwycili głaz przed upadkiem na kościół i przenieśli jeszcze w locie w inne bezpieczne miejsce, w którym możemy go podziwiać do dziś, a delikatne zgłębienie, jakie widnieje na kamieniu, uważa się za odcisk łapy diabła.

  Tyle mówi legenda, kościoły stoją do dziś, a wilgotne i bagniste miejsce, w którym znajduje się kamień, jest obecnie pomnikiem przyrody, zaś z legendarnym szatanem może się wiązać jako diabelne siedlisko komarów. Punkt, w którym mieści się kamień, na starych oraz dzisiejszych mapach nazywa się "Świętą Górką" - świętą dlatego, że poganie traktowali tą lokalizację jako miejsce swoich rytualnych obrzędów składania ofiar... nie tylko zwierzęcych.

  daibli kamień.jpeg

  23 Sierpnia 2022
 • 315429.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury"- Pomnik Jana Skala w Namysłowie

  Z zawodu był ceramikiem. Pracował w czeskich i niemieckich fabrykach. Później zajął się dziennikarstwem oraz twórczością literacką. W czasie I wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej. Przeciwstawiał się postępującemu procesowi germanizacjina Łużycach. W 1920 roku założył Łużycką Partię Ludową, a w 1925 w Berlinie, dla obrony praw mniejszości narodowych w Niemczech, gazetę Kulturwehr (Obrona Kultury). W 1924 roku nawiązał bliskie kontakty ze Związkiem Polaków w Niemczech i brał udział w jego naradach. Podczas jednej z nich w roku 1932 po wygranych wyborach przez Adolfa Hitlera Skala powiedział:

  "Dojście Hitlera do władzy oznacza, że za kilka lat będzie wojna. Przeciw Polsce, Związkowi Radzieckiemu, przeciw całemu światu".

  Po roku 1934 był prześladowany za kontakty z Polakami przez hitlerowców. W 1936 odebrano mu prawo wykonywania zawodu dziennikarskiego, a jego publicystykę władze narodowosocjalistyczne uznały za "antyhitlerowską". W 1937 został uwięziony wraz z innym znanym działaczem łużyckim dr. Janem Cyżem.

  Twórczość jego to lirykę patriotyczną, osobista i miłosna, a także realistyczna proza o tematyce społecznej. Zajmował się również publicystyką.

  Zginął z rąk sowieckiego żołnierza, gdy zaprotestował przeciw ograbianiu rodziny przez żołnierzy Armii Czerwonej. W 1965 roku staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej i łużyckiej organizacji Domowina postawiono Skali pomnik w Namysłowie.

  Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Skala

  315429.jpeg

  293362.jpeg

  29 Czerwca 2022
 • kosciol zagwiździe.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Kościół w Zagwiździu

  Miejscowość Zagwiździe powstała w XVIII w. w ramach kolonizacji za Fryderyka II, króla pruskiego i należała do parafii Stare Budkowice. W 1919r. ustanowiono lokalię, a w latach 1920-21 wybudowany został kościół, który jest reprezentatywnym przykładem architektury neorenesansowej o oryginalnych i nieprzekształconych cechach stylowych. Kościół zachował pierwotną bryłę, formę architektoniczną a także historyczną dyspozycję wnętrza i oryginalną konstrukcję więźby dachowej. We wnętrzu zachowały się elementy zabytkowego wyposażenia m.in.: oryginalne posadzki, kasetonowy sufit, dekoracja sztukatorska ścian, empora chóru organowego, ołtarz główny, ambona, drzwi, schody.

  Zachowało się także historyczne ukształtowanie otoczenia kościoła wraz z ogrodzeniem. Kościół wybudowany został przez pierwszego proboszcza parafii, ks. Franciszka Ogórka, w typie trójnawowej bazyliki stropowej. Nieorientowany. Murowany, otynkowany.

  Kościół otrzymał wezwanie Serca Pana Jezusa. Ściany w świecąco czerwonych kolorach prowadziły do absydy ołtarza. Cała polichromia bazuje na podstawowym kolorze, mianowicie czerwonym, jako symbolicznym kolorze w kościele pod wezwaniem Serca Pana Jezusa.

  Ołtarz główny wykonano w Monachium. W jego centralnej części umiejscowiona jest figura Chrystusa Króla, która tworzy za głównym ołtarzem centrum reliefu, którego skrzydła przedstawiają adorację Chrystusa przez stany duchowne i świeckie.

  kosciol zagwiździe.jpeg

  Źródło:

  http://parafiazagwizdzie.blogspot.com/p/historia-parafii.html

  20 Czerwca 2022
 • Festyn rekreacyjny Na dobry początek lata.jpeg

  Stobrawski Zielony Szlak zaprasza na festyn rekreacyjny "Na dobry początek lata" !!!

  Stowarzyszenie LGD Stobrawski Zielony Szlak w imieniu organizatorów zaprasza na festyn rekreacyjny "Na dobry początek lata" na kąpielisku w Nowych Siołkowicach

  Zaczynamy o godz. 15:00

  W programie m.in.:

  • warsztaty kulinarne
  • turniej siatkówki plażowej o puchar Wójta Gminy
  • pokazowe mecze piłkarskie dla dzieci
  • występy artystyczne
  • świetna zabawa z zespołem "JuicyPop"

  Festyn realizowany w ramach projektu "Kuchnia ponad granicami" we współpracy z partnerami z Czech

  15 Czerwca 2022
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów