• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Stobrawski Zielony Szlak dla turysty

 • p.png

  Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak” – Park rekreacyjny w Dobrzeniu Wielkim

  Bogactwem okolic Dobrzenia są bardzo atrakcyjne tereny, zabytki i tereny inwestycyjne. Na terenie gminy znajduje się fragment obszaru chronionego krajobrazu czyli Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Lasy obfitują w grzyby, jagody, zwierzynę leśną, a nadodrzańskie tereny będące ostoją ptactwa i roślin stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku.

  Park znajduje się w pobliżu Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim. Można tu pospacerować wśród zieleni, przysiąść na ławeczkach nieopodal fontanny i odpocząć, jak również skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu. Bezpośrednio przy parku znajduje się również plac zabaw dla najmłodszych.

  park Dobrzeń.png

  Źródło:

  http://gokdobrzenwielki.pl/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=26&Itemid=109

  http://www.polskaatrakcyjna.pl/atrakcja/park-rekreacyjny-w-dobrzeniu-wielkim?portal_attraction%5Bquery%5D=Aleja+Gwiazd+Polskiej+Piosenki&page=5

   

  18 Maja 2018
 • smogorzow.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury"- Smogorzowska Legenda

  Na północno-zachodnim krańcu Opolszczyzny, siedem kilometrów od Namysłowa, leży Smogorzów. To najstarsza i niegdyś najsłynniejsza miejscowość ziemi namysłowskiej. Dawną sławę zawdzięcza zapisom kronikarskim Jana Długosza. Według jego ''Roczników'' Smogorzów był pierwszą siedzibą biskupów śląskich, którą dopiero za czasów Kazimierza Odnowiciela trwale ulokowano we Wrocławiu. W innym jego dziele, ''Żywotach biskupów wrocławskich'', przeczytamy również, że w Smogorzowie Mieszko I ufundował pierwszą śląską katedrę, a obok niej stanęła za Chrobrego ''Prima Scola Silesiorum'' z przyszkolną biblioteką.

   Miejscowa legenda mówiła również o działalności misyjnej pierwszego biskupa śląskiego Gotfryda, o jego walce ze smokiem.

   „Jak wieść niesie, w Smogorzowie przebywał smok ludzi pożerający, stąd też tam przysłowie utrzymało: W Smogorzowie był smok, kiedy ten ryczał, ludzie w Głuszynie (wsi o milę odległej) byli głuszy i aż do Rychtala go słyszeli. Dotychczas zachowały się tu jeszcze nazwy: smocza jama, smoczy staw, smoczy chodnik... Według tradycji jaka się powszechnie dotychczas w Smogorzowie utrzymywała, Godefryd biskup przybywszy z Włoch do Smogorzowa zastał tamtejszy zamek czarnym suknem okryty, mieszkańców zaś w wielkiej żałobie. Na zapytanie, co by to znaczyć miało, odpowiedziano mu: Smokowi, bożyszczowi tutejszemu, jużeśmy wszystkie nasze dzieci ofiarowali, on zaś na tym nie poprzestawając żąda jeszcze ostatniego dziecięcia naszego państwa i to jest przyczyną tej żałoby. W trzech dniach chcę was od smoka uwolnić, jeżeli w tego Boga wierzyć chcecie, w którego ja wierzę. Otrzymawszy obietnicę, poszcząc i modląc się przez trzy dni, zwyciężył Godefryd smoka, że u nóg jego leżał. Państwo i lud przyjęło wiarę chrześcijańską”.

  14 Maja 2018
 • Hotel-Restauracja-Regius-Czarnowasy-919309.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Hotel & Restauracja Regius w Czarnowąsach

  Trzygwiazdkowy hotel Regius znajduje się na obrzeżach Opola, około 150 metrów od brzegu rzeki Mała Panew. Obiekt ten oferuje prywatny parking i pokoje z bezpłatnym WiFi.

  Pokoje w hotelu Regius są klasycznie umeblowane, objęte zakazem palenia i mają podłogi wyłożone wykładziną. W każdym pokoju do dyspozycji Gości jest telewizor, łazienka oraz część wypoczynkowa. Apartamenty dysponują również balkonem.

  Śniadanie w formie bufetu serwowane jest w przestronnej restauracji, która specjalizuje się w tradycyjnych specjałach. Hotelowy bar jest idealnym miejscem na relaks przy drinku.

  Restauracja zajmuje się organizacją przyjęć weselnych, komunijnych, urodzinowych itp .

  Restauracja świadczy usługi w postaci serwowania dań i napojów w dowolnie wybranym miejscu przez klienta. Zachęcamy do kontaktu celem zapoznania się z ofertą.

  Źródło:http://www.regius.com.pl/hotel/

  55a4df824cd5d_9.jpeg

  Hotel-Restauracja-Regius-Czarnowasy-919308.jpeg

  Hotel-Restauracja-Regius-Czarnowasy-919309.jpeg

  11 Maja 2018
 • 31144119_424112471384936_1360914938117226496_n.png

  Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak” - Bistro Plaaaacek Chrupiący

  To cudowne, urokliwe miejsce, z jednym celem w tle; PLACKI ZIEMNIACZANE.

  Jak powiedziała Magda Gesller, najlepsze w Polsce.

  Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia lokalu po kuchennych rewolucjach p. Magdy Gesller.

  Bistro Plaaaacek Chrupiący
  Mariańska 10a
  Namysłow, Opole, Poland
  Zadzwoń 664 132 527

  W menu znajdziemy:

  ➡️Placek Antonina ( szarlotkowa wersja z prażonymi jabłkami, cynamonem, goździkami)
  Według przepisu Magdy Gessler
  ➡️Placek po wiedeńsku (pyszny farsz sernikowy z dużą ilością orzechów i migdałów)
  ➡️Placek Bziku Gzik (sześć kanapeczek plackowych z twarożkiem)
  Według przepisu Magdy Gessler
  ➡️Placek boloński po polsku (Według przepisu Magdy Gessler)
  ➡️Kremowy placek po staropolsku
  ➡️Klasycznym placek po węgiersku
  Zupy:
  ➡️Krem kartoflany (według przepisu Magdy Gessler)
  ➡️Kartoflanka namysłowska na lokalnym piwie

  ➡️Placek "Rybak" (Sześć Małych placuszków podawanych z pastą z tuńczyka i twarogu)

  Polecamy

  25 Kwietnia 2018
 • 15.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Bajkowy Las w Łubnianach

  "Bajkowy Las to ponad hektarowa przestrzeń, otoczona zewsząd przyrodą. W lasku mieszkają nasze małe zwierzątka: świnki wietnamskie, króliczki, żółw, koty oraz niezliczona ilość pięknie śpiewających nam ptaków. Wśród drzew stoją bajkowe domki dla naszych pociech oraz altana z grillem dla nieco starszych. Jest też miejsce na tradycyjne ognisko.Na łące mieszkają nasze koniki, nieopodal umiejscowiony jest plac zabaw oraz boiska - do piłki siatkowej i do piłki nożnej." 

  imggcsia507f4c7089e17ce490320b7ebc90b35ae542276mpid13.jpeg

  15.jpeg

  zdjecie-10-20077-pokoje-goscinne-bajkowy-las.jpeg

  http://www.bajkowylas.com.pl/

  18 Kwietnia 2018
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów