• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Stobrawski Zielony Szlak dla turysty

 • replika pręgierza.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury" - Replika pręgierza w Namysłowie

  Pręgierz w Namysłowie pojawił się już w średniowieczu. Nie jest znana pierwotna lokalizacja pręgierza, przy którym wymierzane były kary. Być może mieścił się w tym samym miejscu, tj. na rynku, gdzie obecnie znajduje się jego metalowa replika. Istnieją natomiast zapisy kronikarskie, z których dowiadujemy się, że obsługiwali go kaci zamieszkujący w okolicach miasta. Każdorazowe wymierzanie kary było zawsze widowiskiem, być może rozrywką, ale jednocześnie przestrogą, co czeka każdego, kto złamie ustalone prawo.

  Na przełomie XVIII i XIX wieku, wraz z rozwojem sądów i utworzeniem pierwszych formacji policyjnych, skończyły się w mieście publiczne egzekucje.

  Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/28641,namyslow-replika-pregierza.html

  replika pręgierza.jpeg

  22 Marca 2019
 • ziemiełowice pałac.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Pałac w Ziemiełowicach

  Już w średniowieczu istniał w Ziemiełowicach dwór ziemski, który usytuowany był w północnej części parku. Miejsce obecnego parku zajmował gaj lipowy, na skraju którego znajdowała się mała murowana kapliczka rozbudowana w średniowieczu w mały kościółek. Dalsza rozbudowa majątku ziemskiego nastąpiła dopiero w wieku XVIII. Wówczas to powstały budynki gorzelni oraz kuźni dworskiej (dziś znajdującej się w skansenie wsi opolskiej w Bierkowicach w Opolu). Budynek gorzelni rozebrano natomiast w latach sześćdziesiątych. Na przełomie XVIII?XIX wieku następuje zmiana właścicieli majątku ziemiełowickiego.
  W maju 1804 roku założyciel rodzinnej fundacji Ziemieckich dla biednych w Ziemiełowicach Erdman von Ziemitzky otrzymał zgodę od Królewskiego Wyższego Sądu Krajowego dla Śląska we Wrocławiu na prowadzenie działalności charytatywnej. Od 1809 roku zmienił się statut prawny dóbr i rodzina Ziemieckich tylko dzierżawiła część należących do niej gruntów, natomiast egzekutorem powinności dzierżawczych z ramienia królewskich domen państwowych został krewny żony fundacji Aleksander von Goszycky. Wobec narastających trudności finansowych ziemie tejże fundacji dostały się w ręce innego dzierżawcy Gottlieba Urbana.
  Istotną datą w historii majątku był rok 1830. Wówczas to część Ziemiełowic należała do Biskupa Wrocławskiego a resztą rozporządzał urzędnik ziemski von Methner. Pod koniec XIX wieku właścicielem dóbr w Ziemiełowicach został potomek Rudolf von Methner. Ważna to data bowiem wtedy to po raz pierwszy pojawia się nazwisko rodziny Methner, w której rękach majątek zostanie rozbudowany. Rudolf von Methner posiadacz 180 hektarów ziemi w tym ok. 30% lasów oraz gorzelni w 1898 roku wzniósł imponujący pałac z otaczającym go pięciohektarowym parkiem. Okres wojenny Pałac Ziemiełowice przetrwał w niemalże nienaruszonym stanie.
  Po zakończeniu działań wojennych majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. Krótko po wojnie w pałacu znajdowała się szkoła, a w latach następnych na terenie założenia pałacowo parkowego zlokalizowano jednostkę Ochotniczego Hufca Pracy.
  Był to czas kiedy obiekt tętnił życiem, jednak w latach 80. przystąpiono do jego likwidacji. Od tego czasu opuszczony i zaniedbany pałac wraz z parkiem popadały w coraz większą ruinę. Od 2006 roku jest własnością rodziny Praskich z Opola, która sukcesywnie i pod fachowym nadzorem przywraca założeniu pałacowo-parkowemu dawną świetność. Pracom renowacyjnym poddano budynek pałacu wraz z jego wnętrzami oraz zrewitalizowano park, przywracając mu dawny eklektyczny charakter.

  Źródło: http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/4279/Ziemielowice/

   

   

   

   

  21 Marca 2019
 • pomnik.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury" - Pomnik poległych w I-szej wojnie światowej w Dobrzeniu Wielkim

  Pomnik poświęcony poległym w I-szej wojnie światowej powstał w 1931 r wg projektu Maxa Habersetzera. Składa się z dwóch elementów z płaskorzeźbami, większym przedstawiającym żołnierzy maszerujących na wojnę gdzie masowo ginęli oraz mniejszym przedstawiającym kobiety pozostałe w domu osamotnione, zmuszone do ciężkiej pracy i opłakujące poległych.

  Dwa elementy pomnika z płaskorzeźbami zostały połączone zwornikiem, prostokątna betonowa płyta z czterema tablicami z dwujęzycznymi napisami po Polsku i Niemiecku i krzyżem pośrodku. Na dwóch tablicach widnieją daty I i II wojny światowej oraz napis „Poległym w obu wojnach światowych. Ofiarom przemocy i bezprawia” natomiast na kolejnych dwóch możemy przeczytać „Niech pamięć ich śmierci nas więcej nie dzieli lecz przypomina o potrzebie zgodnego współżycia w przyszłości”.

  Pierwotnie na pomniku tym znajdowały się tylko dwie tablice i odnosiły się do I wojny światowej. 

  13 Lutego 2019
 • GALERIA-FOTO-34.png

  Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak” - Dworek Pod Lasem

  Dworek pod Lasem to nowoczesny, klimatyzowany kompleks, składający się z dwóch sal balowych.
  Wymarzone miejsce do organizacji zarówno dużych uroczystości jak i kameralnych bankietów.
  Przyjęcie weselne w Dworku Pod Lasem to idealna propozycja dla osób ceniących spokój, ciszę i bliskość natury. Zapewniają Państwu wyśmienitą kuchnię i profesjonalną obsługę rodzinnych uroczystości. Przestronna restauracja została specjalnie zaprojektowana do organizacji udanych przyjęć nawet dla 180 gości.
  Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, dzięki czemu zawsze jest idealny klimat do rodzinnego spotkania. Wystrój otoczenia, w którym będą mieli Państwo okazję spędzić cudowne chwile, może być dostosowany do indywidualnych wymagań.
  Restauracja to smakowa wizytówka regionu. Wśród serwowanych dań odnajdą Państwo zarówno te od lat sprawdzane przez nich samych, jak i nowe spojrzenie na współczesną kuchnię. Gości restauracji zapraszają do suto zastawionych stołów z najsmaczniejszymi specjałami polskiej i światowej kuchni. Doświadczeni kucharze szczególną uwagę przywiązują do starannego doboru produktów, którymi przyjmują każdego Gościa Dworku Pod Lasem.

  Nocleg:
  Doskonale wiedzą jak ważne jest zapewnienie Gościom komfortu zarówno w trakcie, jak i po przyjęciu. W ofercie znajdują się pokoje noclegowe, które są idealnym miejscem na odpoczynek po hucznej zabawie do białego rana. Noc spędzona w klasycznie urządzonym pokoju o hotelowym standardzie pozwoli zrelaksować się i nabrać nowej energii. W każdym pokoju znajduje się nie tylko wygodne miejsce do spania, ale także telewizor z dostęp do telewizji satelitarnej i w pełni wyposażona łazienka. Każdy pokój dysponuje również połączeniem z WiFi.

  Catering:
  Wszystkim, którzy zasmakowali naszej wyjątkowej kuchni, oferują skorzystanie z usługi cateringu. Zapewniają pełne zaplecze gastronomiczne m.in. spotkań biznesowych i szkoleń, które wymagają starannej obsługi na najwyższym poziomie. Powierzając realizację cateringu, mają Państwo pewność, że całe wydarzenie przebiegnie bez problemów, a Goście długo będą wspominać profesjonalne zaplecze i pyszne jedzenie. Catering polecają także na rodzinne spotkania organizowane w domowym zaciszu. Zamówione jedzenie odciąży Państwa w trakcie przygotować, a w dniu uroczystości pozwoli w pełni skupić się na Gościach.

  Źródło: http://www.podlasem.opole.pl/

   

   

  07 Lutego 2019
 • bezdenny staw.jpeg

  IV Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek - Bezdenny Staw

  IV Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek - Bezdenny Staw

  Wszystkie legendy można znaleźć na stronie: http://stobrawskiszlak.pl/731/miedzynarodowy-festiwal-tortow-ciast-i-ciasteczek.html

  Przypominamy - 30 marca 2019 r. w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbędzie się IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Tortów, Ciast i Ciasteczek. Tematem przewodnim są oczywiście zamki, pałace i dworki z województwa opolskiego. W tym roku dodatkową kategorią są legendy, podania i mity Stobrawskiego Zielonego Szlaku!

  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstem poniżej oraz do udziału w Festiwalu.

  06 Lutego 2019
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów