Logo WCAG
 • EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Stobrawski Zielony Szlak dla turysty

 • Wieza-Cisnien.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem, historii, przyrody i kultury” – Wieża ciśnień w Jełowej

  Wieża ciśnień jest to budynek w formie wieży, na którego szczycie znajduje się zbiornik na wodę, służący do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu, pokrywając chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Zbiornik zawsze musi być umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa poprzez zasadę naczyń połączonych.

  24 Maja 2022
 • park.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem, historii, przyrody i kultury" Zabytkowy Park Dworski w Gręboszowie

  Pierwsze wzmianki o parku dworskim w Gręboszowie pochodzą z poł. XVIII w. Powstał wówczas regularny ogród barokowy. Około 1800 r. przeobrażono ogród z barokowego na klasycystyczny, by w końcu XIX w. przekształcono całość założenia w "park krajobrazowy".

  Bezpośrednio związane z parkiem są ruiny pałacu pochodzącego z 1784 r. oraz budynki eklektycznej rządcówki (obecnie leśniczówka) oraz barokowy dworek o nurcie gotyzującym w starym dziedzińcu gospodarczym. Park jest wpisany do rejestru zabytków. Całość założenia pałacowo-ogrodowego była wzorowana na szkole francuskiej. Znajdowało się tam wiele pawilonów ogrodowych, między innymi przekształcona z altany klasycystyczna "świątynia", herbaciarnia "teahause" zwana również od motywów zdobiących pułap dachu - pawilonem "chińskim".

  Park jest bogaty w drzewostan pod względem ilościowym, jak i gatunkowym. W drzewostanie krajowym przeważają lipy, dęby i klony. W parku, łącznie z parkiem leśnym i kościelno-cmentarnym znajduje się aż 30 gatunków drzew i krzewów krajowych oraz 31 gatunków obcego pochodzenia. Na uwagę zasługują trzy pomniki przyrody - 2 dęby szypułkowe oraz lipa drobnolistna. Mają one około 400 cm obwodu.

   

   

  11 Maja 2022
 • ziemiełowice.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury"- Pałac w Ziemiełowicach

  Zarówno pałac jak i park nosiły charakter eklektyczny. Założenie pałacowo parkowe doskonale wpisuje się w trendy panujące w architekturze II połowy XIX wieku, w której powstało całe założenie. Postulatem wówczas dominującym dzięki uwrażliwieniu na piękno i tajemniczość był wymóg romantyczności i malowniczości. Niewątpliwie uzyskano ten efekt poprzez połączenie majestatycznej architektury z otaczającą naturą. Stąd romantyczne założenie parku angielskiego z parterem w stylu francuskim od południowej strony pałacu. W pałacu w Ziemiełowicach można odnaleźć niemal wszystko co jest charakterystyczne dla XIX wieku.

  06 Maja 2022
 • paralaxa9-290x192.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Ośrodek Żwirek

  Dysponujemy również góralską altaną ogrodową wyposażoną w grilla, oraz drewniane ławy mieszczące nawet do 200 osób, obok znajduje się podest do tańczenia a także murowany wędzarnik w stylu góralskim, w którym można wędzić rybki i inne pyszności :) Wokół tego wszystkiego otaczają nas piękne drzewa i krzewy wraz z fontannami. Wieczorami można pospacerować promenadą lub molem przy blasku księżyca odbijającego się w lustrze wody.

  Wędkarze mają okazje połowić w naszych stawach ryby typu karp, amur, szczupak, sandacz, płoć, okoń, tołpyga, jesiotr, sum. Zapraszamy do naszej Restauracji na smaczne obiady domowe jak również na ryby z pieca np. karp, pstrąg, łosoś, sandacz, halibut. Posiadamy pokoje gościnne dwuosobowe, klimatyzowane z łazienką. Zapraszamy na nasze łowisko w kompleksie Żwirek. Wędkarze mają okazję połowić w naszych stawach ryby typu: karp, amur, szczupak, sandacz, płoć, okoń, tołpyga, sum, jesiotr.

  ATRAKCJE

  Grill, wędzarnik i altana ogrodowa,
  Huśtawki dla najmłodszych,
  Rowerki wodne,
  Plaża z czystą wodą do kąpieli,
  Ośrodek otoczony zielenią,
  Łowisko dla wędkarzy,
  Restauracja z pyszną kuchnią,
  Otwarte imprezy okazjonalne:
  sylwester, walentynki 

  Źródło:http://osrodekzwirek.pl/

  900x700_false_56e957876f60d11536146_1757902574436442_5174506199473455359_n.jpeg

  paralaxa-sala-weselna.jpeg

  paralaxa9-290x192.jpeg

  27 Kwietnia 2022
 • zabytki-opolszczyzny-namyslow-fotografia-opole-138.jpeg

  Z cyklu „Szlakiem, historii, przyrody i kultury” -Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Anny w Bąkowicach

  Parafia została erygowana w 1378. Kościół parafialny istniał już średniowieczu. W połowie XVI wieku został zajęty przez protestantów, którzy w latach 1581–1582 wznieśli na miejscu pierwotnej świątyni kościół drewniany. W latach 1837–1839 w miejscu spalonej drewnianej świątyni mistrz murarski Hasenwinkel z Namysłowa zbudował kościół murowany, budowlę jednonawową z zamkniętym półkoliście prezbiterium. W 1869 dobudowano od zachodu kwadratową wieżę. W 1914 zbudowano kaplicę przy południowej ścianie wieży. Kościół odnowiono w 1934 i 1957. W kościele znajduje się gotycka pieta z I połowy XV wieku.


  zabytki-opolszczyzny-namyslow-fotografia-opole-144.jpeg

  zabytki-opolszczyzny-namyslow-fotografia-opole-138.jpeg

   

  Źródło:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Anny_w_B%C4%85kowicach

  https://www.google.pl/search?q=kościół+w+bąkowicach&rlz=1C1CAFB_enPL651PL651&espv=2&biw=1360&bih=589&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi8neD91u7RAhVpM5oKHTHtDbIQ_AUIBygC#imgrc=4ED8QB1K5QnlQM

  25 Kwietnia 2022
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów