• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Stobrawski Zielony Szlak dla turysty

 • _1446555350.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Dworek myśliwski Hubertus

  Hubertus to luksusowy obiekt stylizowany na dworek myśliwski, usytuowany w malowniczej okolicy w Brynicy, zaledwie 15km od Opola. Połączenie wyjątkowego klimatu okolicy – zieleni łąk, bogatych w zwierzynę lasów, pięknej scenerii krajobrazu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i rozlicznych możliwości aktywnego spędzenia czasu - to niezaprzeczalne atuty położenia obiektu.

  Nasz dworek jest doskonałą bazą dla myśliwych z kraju i zagranicy polujących w okolicznych obwodach. Okolica to raj dla miłośników wędrówek pieszych, rowerowych, oraz fanów sportów jeździeckich. Łatwo stąd wyruszyć szlakami turystycznymi, aby poznawać uroki zamków w Brzegu, Mosznej i Otmuchowie, spacerować starymi uliczkami Nysy i Paczkowa lub zajrzeć do skansenu w Bierkowicach.

  Chwile tutaj spędzone z pewnością zapiszą się w Państwa pamięci. Naszą misją jest oferowanie usług najwyższej jakości, po to aby zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających gości. Pragniemy również współtworzyć kulturalny wizerunek Ziemi Opolskiej.

  Do Państwa dyspozycji oddajemy 12 miejsc noclegowych w 6 kameralnie urządzonych pokojach, z widokiem na ogród Rododendronów, staw oraz las. Dzięki niepowtarzalnej atmosferze i wygodnej aranżacji tworzą one idealne warunki do wypoczynku Pokoje wyposażone są w TV SAT, Internet bezprzewodowy, łazienkę z prysznicem, suszarką oraz ogrzewaniem podłogowym. Na terenie bezpiecznego, ogrodzonego obiektu położonego przy lesie z piękną aleją polną, znajduje się bezpłatny parking, plac zabaw dla dzieci, staw, miejsce do cichego grillowania i letnia kuchnia z wyposażeniem dla Gości

  Źródło:http://dworhubertus.ziel-ict.nl/noclegi.php

  32514255.jpeg

  _1446555350.jpeg

   

  17 Maja 2019
 • kościół w Chróścicach.jpeg

  Z cyklu” Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Kościół Św. Jadwigi Śląskiej w Chróścicach

  Parafia została erygowana 19 lutego 1884 roku, poprzez wyłączenie jej z parafii św. Michała w Starych Siołkowicach. Duży wkład w powstanie parafii miał pochodzący z Chróścic ksiądz Andrzej Krecik - proboszcz parafii siołkowickiej. Pierwszym proboszczem został ks. Fryderyk Lipiński. Obecny kościół parafialny został wybudowany w latach 1936-1937. Konsekracji świątyni dokonał w dniu 10 października 1937 roku, kardynał A. Bertram.

  Św. Jadwiga  Urodziła się i wychowywała w zamku Andechs w Bawarii. Miała czterech braci i trzy siostry. Dokładna data urodzin Jadwigi – córki Agnes z Groitsch i Bertholda, margrabiego Baden i księcia Meranii, dzielnego uczestnika wypraw krzyżowych cesarza Fryderyka Barbarossy nie jest znana, wiadomo jedynie iż urodziła się na zamku w Andechs w Bawarii, pomiędzy jeziorami Starnberg i Ammer. Urodziła się najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 1174 i 1178.

  Źródło:

  http://www.solectwochroscice.pl/parafia.html

  chroscice-kosciol-3.jpeg

  15 Maja 2019
 • p.png

  Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak” – Park rekreacyjny w Dobrzeniu Wielkim

  Bogactwem okolic Dobrzenia są bardzo atrakcyjne tereny, zabytki i tereny inwestycyjne. Na terenie gminy znajduje się fragment obszaru chronionego krajobrazu czyli Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Lasy obfitują w grzyby, jagody, zwierzynę leśną, a nadodrzańskie tereny będące ostoją ptactwa i roślin stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku.

  Park znajduje się w pobliżu Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim. Można tu pospacerować wśród zieleni, przysiąść na ławeczkach nieopodal fontanny i odpocząć, jak również skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu. Bezpośrednio przy parku znajduje się również plac zabaw dla najmłodszych.

  Źródło:

  http://gokdobrzenwielki.pl/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=26&Itemid=109

  http://www.polskaatrakcyjna.pl/atrakcja/park-rekreacyjny-w-dobrzeniu-wielkim?portal_attraction%5Bquery%5D=Aleja+Gwiazd+Polskiej+Piosenki&page=5

  park Dobrzeń.png

  06 Maja 2019
 • 315429.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury"- Pomnik Jana Skala w Namysłowie

  Z zawodu był ceramikiem. Pracował w czeskich i niemieckich fabrykach. Później zajął się dziennikarstwem oraz twórczością literacką. W czasie I wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej. Przeciwstawiał się postępującemu procesowi germanizacjina Łużycach. W 1920 roku założył Łużycką Partię Ludową, a w 1925 w Berlinie, dla obrony praw mniejszości narodowych w Niemczech, gazetę Kulturwehr (Obrona Kultury). W 1924 roku nawiązał bliskie kontakty ze Związkiem Polaków w Niemczech i brał udział w jego naradach. Podczas jednej z nich w roku 1932 po wygranych wyborach przez Adolfa Hitlera Skala powiedział:

  "Dojście Hitlera do władzy oznacza, że za kilka lat będzie wojna. Przeciw Polsce, Związkowi Radzieckiemu, przeciw całemu światu".

  Po roku 1934 był prześladowany za kontakty z Polakami przez hitlerowców. W 1936 odebrano mu prawo wykonywania zawodu dziennikarskiego, a jego publicystykę władze narodowosocjalistyczne uznały za "antyhitlerowską". W 1937 został uwięziony wraz z innym znanym działaczem łużyckim dr. Janem Cyżem.

  Twórczość jego to lirykę patriotyczną, osobista i miłosna, a także realistyczna proza o tematyce społecznej. Zajmował się również publicystyką.

  Zginął z rąk sowieckiego żołnierza, gdy zaprotestował przeciw ograbianiu rodziny przez żołnierzy Armii Czerwonej. W 1965 roku staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej i łużyckiej organizacji Domowina postawiono Skali pomnik w Namysłowie.

  Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Skala

  315429.jpeg

  293362.jpeg

  26 Kwietnia 2019
 • 0000247987.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury" - Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie

   Budowę świątyni rozpoczęto prawdopodobnie na początku XIV wieku. Początkowo wybudowano mały kościół (obecne prezbiterium), nawa główna powstała w XV wieku. W 1420 roku, przy istniejącym wówczas kościele wybudowano klasztor. od 1536 roku, klasztor po przejęciu przez protestantów, służył jako szpital i magazyn. Świątynię pozostawiono w rękach franciszkanów, z czasem jednak kościół zaczął stopniowo niszczeć. Po wizytacji w 1666 roku stwierdzono, że kościół zwany „polskim” ma uszkodzone sklepienia i jest w złym stanie. W dniu 21 lutego 1654 roku ponownie przejęli go katolicy. Na mocy dekretu z 30 grudnia 1667 roku, przekazany został ponownie zakonowi Braci Mniejszych (OFM) przybyłym z Nysy. Od 1671 roku franciszkanie rozpoczęli prace budowlane. Od 18 października 1675 roku świątynia nosiła nowe wezwanie św. Piotra z Alkantary. W tym dniu ponownie kościół został konsekrowany. Wnętrze kościoła przebudowano, nadając mu kształt barokowy. W 1681 roku dobudowano wieżyczkę na dachu prezbiterium. W 1810 roku, w wyniku upaństwowienia majątków klasztornych, kościół został zamknięty. Ostatnie nabożeństwo odprawiono 2 maja1812 roku. Świątynię zamieniono na magazyn wojskowy. Trzynaście lat później zakupiły go władze miejskie, zamieniając świątynię na spichlerz. Zamurowano wówczas część okien. Wyposażenie sprzedano lub przekazano do innych kościołów.

  Do Bogacicy trafił ołtarz Czternastu Wspomożycieli. Marmurowa posadzka została zerwana i w 1814 przekazana kościołowi ewangelickiemu. W 1905 roku odnowiono wieżyczkę, a w latach 1924-1925 wyremontowano dach. Po II wojnie światowej kościół nadal służył jako magazyn, przechowywano tu m.in. części samochodowe, nawozy i beczki na piwo. 18 sierpnia 1982 roku na prośbę proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie, Ministerstwo Kultury i Sztuki przekazało jej na wieczyste użytkowanie zabytkowy kościół. Od tego momentu rozpoczęły się prace remontowe. 11 listopada 1988 roku, w 70 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, przystosowany do sprawowania liturgii kościół, uroczyście poświęcił arcybiskup metropolita wrocławski, ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz. W latach 1990-1992 wybudowano zakrystię.

  Źródło: Wikipedia

  Namysłów_kościół_Piotra_i_Pawła.jpeg

  5882897.jpeg

  0000247987.jpeg

  24 Kwietnia 2019
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów