• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Stobrawski Zielony Szlak dla turysty

 • ziemiełowice pałac.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Pałac w Ziemiełowicach

  Już w średniowieczu istniał w Ziemiełowicach dwór ziemski, który usytuowany był w północnej części parku. Miejsce obecnego parku zajmował gaj lipowy, na skraju którego znajdowała się mała murowana kapliczka rozbudowana w średniowieczu w mały kościółek. Dalsza rozbudowa majątku ziemskiego nastąpiła dopiero w wieku XVIII. Wówczas to powstały budynki gorzelni oraz kuźni dworskiej (dziś znajdującej się w skansenie wsi opolskiej w Bierkowicach w Opolu). Budynek gorzelni rozebrano natomiast w latach sześćdziesiątych. Na przełomie XVIII?XIX wieku następuje zmiana właścicieli majątku ziemiełowickiego.
  W maju 1804 roku założyciel rodzinnej fundacji Ziemieckich dla biednych w Ziemiełowicach Erdman von Ziemitzky otrzymał zgodę od Królewskiego Wyższego Sądu Krajowego dla Śląska we Wrocławiu na prowadzenie działalności charytatywnej. Od 1809 roku zmienił się statut prawny dóbr i rodzina Ziemieckich tylko dzierżawiła część należących do niej gruntów, natomiast egzekutorem powinności dzierżawczych z ramienia królewskich domen państwowych został krewny żony fundacji Aleksander von Goszycky. Wobec narastających trudności finansowych ziemie tejże fundacji dostały się w ręce innego dzierżawcy Gottlieba Urbana.
  Istotną datą w historii majątku był rok 1830. Wówczas to część Ziemiełowic należała do Biskupa Wrocławskiego a resztą rozporządzał urzędnik ziemski von Methner. Pod koniec XIX wieku właścicielem dóbr w Ziemiełowicach został potomek Rudolf von Methner. Ważna to data bowiem wtedy to po raz pierwszy pojawia się nazwisko rodziny Methner, w której rękach majątek zostanie rozbudowany. Rudolf von Methner posiadacz 180 hektarów ziemi w tym ok. 30% lasów oraz gorzelni w 1898 roku wzniósł imponujący pałac z otaczającym go pięciohektarowym parkiem. Okres wojenny Pałac Ziemiełowice przetrwał w niemalże nienaruszonym stanie.
  Po zakończeniu działań wojennych majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego. Krótko po wojnie w pałacu znajdowała się szkoła, a w latach następnych na terenie założenia pałacowo parkowego zlokalizowano jednostkę Ochotniczego Hufca Pracy.
  Był to czas kiedy obiekt tętnił życiem, jednak w latach 80. przystąpiono do jego likwidacji. Od tego czasu opuszczony i zaniedbany pałac wraz z parkiem popadały w coraz większą ruinę. Od 2006 roku jest własnością rodziny Praskich z Opola, która sukcesywnie i pod fachowym nadzorem przywraca założeniu pałacowo-parkowemu dawną świetność. Pracom renowacyjnym poddano budynek pałacu wraz z jego wnętrzami oraz zrewitalizowano park, przywracając mu dawny eklektyczny charakter.

  23 Listopada 2017
 • berpol-brynica-6.jpeg

  Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak” - Zespół Rekreacyjno-Restauracyjny "Berpol"

  Obiekt położony jest 15 kilometrów od Opola na granicy Stobrawskiego Parku Krajobrazowego wśród lasów zapewniających Państwu wypoczynek w ciszy i spokoju.

  Tu można rozkoszować się przyjazną atmosfera domu pozbawionego wielkomiejskiego zgiełku, który z wielkim sercem i zaangażowaniem został przygotowany, a profesjonalny personel jest gwarancją udanego wypoczynku. Jednocześnie można skorzystać z możliwości przygotowania różnorakich imprez dla większej liczby gości dzięki dwóm kilkudziesięcioosobowym salom i wyśmienitej kuchni.

  Zespół Rekreacyjno-Restauracyjny "Berpol" dysponuje 8 pokojami dwuosobowymi wyposażonymi w telewizję satelitarną, WC, natrysk. Śniadania są wliczone w cenę.

  Na życzenie klienta restauracja organizuje:

  - bankiety,

  - przyjęcia weselne,

  - komunie,

  - inne imprezy okolicznościowe,

  Organizują także:

  - pieczenie prosiaka, grillowanie i wieczory taneczne.

  - przejażdżki bryczką po malowniczej okolicy, a w porach zimowych kuligi.

  Źródło:

  http://www.berpol.pl/witamy.html

  http://www.berpol.pl/oferta.html

  berpol-brynica-6.jpeg

  22 Listopada 2017
 • 108.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Restauracja Inka w Namysłowie

  Od kilku lat mamy przyjemność gościć państwa w naszej restauracji. Przytulne i ciepłe wnętrza restauracji stanowią jeden z czynników wspaniałej atmosfery, jaka panuje w restauracji INKA.

  Specjalizujemy się w kuchni polskiej. Serwujemy przede wszystkim tradycyjne dania, ale na specjalne życzenia Naszych drogich klientów przygotowujemy również wykwintne dania orientalne jak i kuchni śródziemnomorskiej.

  Będąc naszymi gośćmi możecie państwo zakosztować wspaniałych: sałat, dań mięsnych, zup, pierogów, potraw z ryb i wyśmienitej kawy. Dzięki temu zdołaliśmy zebrać już duże grono stałych gości, którzy po wizycie w naszej restauracji chętnie do nas wracają i przyprowadzają znajomych, aby odkryć nowe smaki najlepszej kuchni polskiej, które dla Nich przygotowujemy.

  Poza standardową działalnością dużym zainteresowaniem wśród naszych gości cieszą się przyjęcia okazjonalne organizowane w naszej restauracji.

  Źródło:http://restauracjainka.pl/

  108.jpeg

  26.jpeg

  111.jpeg

  20 Listopada 2017
 • miejsce dworek.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury" - Dworek z XVI/XVII i XIX w. w Miejscu

  Według źródeł, w okolicach dzisiejszego Miejsca w średniowieczu znajdował się gród kasztelański położony nad rzeką Stobrawą. Gród ten miał strzec granic księstwa wrocławskiego. W XIII wieku obok grodu założono miasteczko Świerczów (dzisiejsze Miejsce), który prawa miejskie utracił w XVII w. W XVI wieku ród Kotulińskich wzniósł w miasteczku murowany dwór obronny, który wraz tutejszymi dobrami w 1719r., przeszedł w ręce książąt oleśnickich - Wirtembergów (właścicieli pobliskiego Pokoju), którzy tutejszy dwór obronny w XIX w. przebudowali na swoją rezydencję myśliwską. Ostatnia przebudowa nastąpiła w XX w.

  Dworek zbudowano na planie prostokąta. Parterowa budowla przykryta jest dachem czterospadowym. Przedstawia cechy klasycystyczne i neogotyckie. Dwór otacza dawna fosa miejska. W okolicy dawne zabudowania folwarczne oraz pozostałości po średniowiecznym grodzisku. Obiekt aktualnie jest remontowany.

  źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/42838,miejsce-dworek-z-xvi-xvii-i-xix-w--.html

  17 Listopada 2017
 • replika pręgierza.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury" - Replika pręgierza w Namysłowie

  Pręgierz w Namysłowie pojawił się już w średniowieczu. Nie jest znana pierwotna lokalizacja pręgierza, przy którym wymierzane były kary. Być może mieścił się w tym samym miejscu, tj. na rynku, gdzie obecnie znajduje się jego metalowa replika. Istnieją natomiast zapisy kronikarskie, z których dowiadujemy się, że obsługiwali go kaci zamieszkujący w okolicach miasta. Każdorazowe wymierzanie kary było zawsze widowiskiem, być może rozrywką, ale jednocześnie przestrogą, co czeka każdego, kto złamie ustalone prawo.

   

  Na przełomie XVIII i XIX wieku, wraz z rozwojem sądów i utworzeniem pierwszych formacji policyjnych, skończyły się w mieście publiczne egzekucje.

  16 Listopada 2017
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów