• EN
 • CZ
 • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Stobrawski Zielony Szlak dla turysty

 • elburro2.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Restauracja El Burro w Namysłowie

  Filozofią restauracji jest tworzenie świeżych, wysokiej klasy burgerów do których przywykliśmy za granicami naszego kraju. Kombinacja 100% świeżo mielonej wysokiej klasy wołowiny, robionych na miejscu sosów i świeżych warzyw. Powrót do korzeni prawdziwego burgera. Miejsce ma być zdrową alternatywą do popularnych sieci fast food.

  Najwyższej klasy burgery soki oraz przyjazna atmosfera

  Źródło:https://www.facebook.com/elburropl/info/?entry_point=page_nav_about_item&tab=page_info

  19 Września 2017
 • biestrzykowice pałac.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury"- Pałac w Biestrzykowicach

  Budynek barokowy, częściowo zniekształcony elementami neoklasycystycznymi. Na przybudówce od frontu kartusz herbowy.
  Zespół pałacowy w Biestrzykowicach znajduje się we wschodniej części wsi, w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku Dąbrowy. Stanowił centrum majątku, w skład którego oprócz Biestrzykowic wchodziły również Nowy Folwark, Karolówka, Zielony Dąb, folwark Schmiedeberg (Kamionka, dziś część osiedla mieszkaniowego w Jastrzębiu) oraz leśniczówki Wilcze Kąty i Rogalski Młyn (obecne Młyńskie Stawy).


  Sam budynek pochodzi z XVIII stulecia. Inspiratorami jego budowy byli właściciele pochodzący z rodu Frankenbergów, a 23 grudnia 1841 r. został nabyty w drodze licytacji za sumę 148 tys. talarów przez kapitana Antona von Garnier z Turawy. Po jego śmierci majątek odziedziczył Hugo von Garnier, w którego rękach znajdzie się niebawem również namysłowski zamek.


  Po II wojnie światowej pałac użytkowany był przez biestrzykowicki PGR, a w jego pomieszczeniach zlokalizowano przedszkole, mieszkania, świetlicę i biura.
  Charakterystyczną cechą dla wielu położonych na Śląsku pałaców jest to, że ich zagładę spowodowała nie II wojna światowa i wkroczenie wojsk radzieckich, a dopiero transformacja ustrojowa i trafienie do rąk prywatnych właścicieli, którzy często nie wiedzą co zrobić z posiadanym zabytkiem. Tak jest niestety także w przypadku dawnego pałacu von Garnierów, który na dzień dzisiejszy grozi zawaleniem. Wyburzeniu uległa część ścian działowych, zniszczono zabytkowe kominki i sztukaterie.


  Park krajobrazowy z 1857 roku. Znajdują się tu czerwono listne buki, aleja grabowa, staw ze sztuczną wyspą, mostek. Brama wjazdowa. W parku liczne barokowe rzeźby, większość zniszczona w 1945 roku. M.in. "Cztery pory roku" z 1755 roku dłuta H. Hartmanna i posąg Diany z 1760 roku obecnie odrestaurowane spoczywają przy Opolskim Uniwersytecie.

  18 Września 2017
 • polonia 4.jpeg

  Z cyklu "Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak" - Hotel Pod Lasem w Namysłowie

  Hotel położony jest na obrzeżach Namysłowa w malowniczej okolicy przy lesie, która swym urokiem i ciszą zachęca do wypoczynku i spacerów. Gwarantuje komfortowy wypoczynek w czternastu nowych przestronnych pokojach z bezpłatnym dostępem do internetu, telewizorem LCD w tym jeden pokój typu studio z aneksem kuchennym. Przy hotelu znajduje się ogrodzony parking z całodobowym monitoringiem.


  Dysponujemy salą na przyjęcia okolicznościowe typu: chrzciny, komunie, urodziny, przyjęcia weselne, spotkania integracyjne, bankiety, stypy.
  Oferujemy również ciepłe napoje oraz posiłki na życzenie gości. Hotel czynny jest całodobowo. Doba hotelowa trwa od 13:00 do 11:00 dnia następnego.

  Źródło: http://hotelpodlasem.com.pl/web.n4?go=28

  14 Września 2017
 • Wilcza Buda II.jpeg

  Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury"- Wilcza Buda

  Pod taką nazwą znaj­dują się frag­menty leśnej osady w Stobrawskim Parku Krajobrazowym pomię­dzy Pokojem a Grabicami. W samym środku lasu stoi, pocho­dząca z XVIII w. drew­niana karczma, w któ­rej noce po polo­wa­niach spę­dzali ksią­żęta opol­scy. Było tam miej­sce na bie­sia­do­wa­nie przy zacho­wa­nym jesz­cze we frag­men­tach olbrzy­mim kominku. Widoczne jest też odrębne pomiesz­cze­nie dla ksią­żę­cej służby

  W sąsiedz­twie sta­rej karczmy stoi j wybudowana w latach 1985 – 87 kaplica św. Jadwigi Ślą­skiej, przy któ­rej w dniu Patronki odby­wają się coroczne nabo­żeń­stwa  reli­gijne. To miej­sce, w któ­rym w XVIII w. stał kościół pw. św. Jadwigi – patronki Ślą­ska i pojed­na­nia polsko-niemieckiego.

  Źródło:http://www.chatawlesie.pl/2011/03/wilcza-buda/

   

  13 Września 2017
 • zawisc2.jpeg

  Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" -Kościół św. Józefa Robotnika w Zawiści

  Nim wybudowano kościół w Zawiści, we wsi była drewniana dzwonnica. Znajdowała się ona w miejscu dzisiejszej ulicy Odrodzenia Polski 21. Kościół w Zawiści został zbudowany przez ks. Wilhelma Schamperę w roku 1927. Konsekracji dokonał  sufragan wrocławski, ks. bp Wojciech 30 listopada 1927 roku. Patronem kościoła jest św. Józef Robotnik. Kościół w stylu neobarokowym zaprojektował architekt Hanns Schlicht z Wrocławia. Koszt budowy wyniósł 62 tysiące RM (marek niemieckich). Kościół miał początkowo trzy dzwony, obecnie ma tylko jeden, ponieważ dwa z nich zostały w czasie wojny zabrane na cele wojenne. Chrzcielnicę, figurę Zmartwychwstałego oraz prawdopodobnie ołtarz, wykonał Zakład Artystyczno - Rzeźbiarski Masorz Franciszek z Rybnika. Figura Pana Jezusa Zmartwychwstałego była ukończona w lutym 1955 roku. Najstarsze księgi metrykalne dotyczące Zawiści są własnością parafii Fałkowice.

  Odpust parafialny ku czci św. Józefa Robotnika obchodzony jest w Zawiści w ostatnią niedzielę kwietnia. Tydzień później w dekanacie obchodzony jest odpust w parafii Osowiec-Węgry, gdzie również znajduje się kościół pod tym samym wezwaniem, co w Zawiści.

  Źródło:http://parafiazawisc.pl/

  12 Września 2017
Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów