Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu "Szklakiem historii, przyrody i kultury"- Park w Pokoju

W parku powstały liczne budowle ogrodowe, wśród pokoj zabytkiktórych najbardziej znanymi były: pałacyk na Winnej Górze, pałac szwedzki , pałacyk letni  i świątynia Apollina . Wędrówki po parku urozmaicały rzeźby na postumentach, z których kilka dochowało się do dziś.
Po licznych budowlach ogrodowych nie zostało wiele. Zanurzając się w parkowe alejki, natknąć się można na ruiny świątyni Apollina, zwanej też świątynią Matyldy. Podobno Eugen von Württemberg postawił ją po śmierci swojej przedwcześnie zmarłej żony. Świątynia stoi na wzgórzu otoczonym wodą i jest niedostępna.
 
 Nieco dalej, po minięciu fragmentów kilku rzeźb, wychodzi się na polankę, na której dominuje pomnik śpiącego lwa na postumencie. Odlaną z brązu rzeźbę otaczają zdziczałe rododendrony. Śpiący wiecznym snem lew upamiętnia ks. Eugena von Württemberga. Dzieło to zostało odlane w 1863 roku w Gliwicach, a powstało z tej samej formy, co słynny lew oddany ostatnio przez miasto Warszawę Bytomiowi.
 
Idąc w głąb parku, natkniemy się na kolejne zniszczone rzeźby na postumentach – niektóre z nich nie mają rąk lub głów. Trudno dziś rozpoznać, kogo miały przedstawiać. Ciekawy jest również zachowany neogotycki postument o nieznanej funkcji. Wśród gęstych krzaków  rośnie najpotężniejsza w Polsce sosna wejmutka o obwodzie przekraczającym 5 metrów. Drzewo ma charakterystyczny pień z gałęziami zaczynającymi się prawie u dołu i prowadzącymi równolegle do strzały (pnia). Można przypuszczać, iż zostało ono zasadzone podczas zakładania parku w 1780 roku.


 Źródło:http://www.ciekawe-miejsca.net/przewodnik/polska/park_w_pokoju

Pomnik w Pokoju.jpeg lew z Pokoju.jpeg zabytkowy-park-w-miejscowosci-pokoj_50324.jpeg   20110511090808_5cd03a13e6867e66d128be9e9b124e17.jpeg

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów