Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Pomnik Stefana Batorego w Namysłowie

Pomnik został odsłonięty we wrześniu 2012r. Został ufundowany przez partnerską gminę Kirskone z Węgier. Pomnik składa się z popiersia Stefana Batorego umieszczonego na granitowej kolumnie z inskrypcją w języku polskim i węgierskim :STEFAN BATORY KRÓL POLSKI I WĘGIERSKI. Ma podkreślać ideę przyjaźni polsko-węgierskiej.

Z odsłonięciem pomnika wiążę się również zabawna historia, która w tamtym czasie obiegła media w całym kraju. Otóż Stefan Batory nigdy nie był królem Węgier. Wszak był Węgrem, ale tytułował się jako książę Siedmiogrodu - terytorium, które w tamtym czasie było zależne od Imperium Osmańskiego, natomiast Węgry były pod panowaniem Habsburgów. Z pewnością nie jest to prawda historyczna, ale trzeba przyznać, że pomnik prezentuje się okazale. Umiejscowiony jest przy murach miejskichnaprzeciwko dworca kolejowego i autobusowego.

Źródło:http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/39998,namyslow-pomnik-stefana-batorego.html

310721.jpeg

482247.jpeg

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów