Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

Na Stobrawskim Zielonym Szlaku – co oprócz niezliczonych ilości grzybów można spotkać w Lesie Lubszańskim

Jesień to czas grzybobrania, a tym samym czas wycieczek do lasu. Proponujemy Państwu wybrać się w okolice Lubszy, gdzie oprócz kojącego kontaktu z przyrodą, można łyknąć nieco historii. Na północ od wsi, w lesie, między drzewami można spotkać tajemnicze budowle.

W okresie II wojny światowej w okolicach Jelcza powstały zakłady zbrojeniowe Bertha Werk niemieckiego koncernu Kruppa. W skład zakładów wchodziły magazyny, tory kolejki, strzelnica, kulochwyt, dwie wieże obserwacyjne oraz właśnie nasze bunkierki. Obiekty zbudowane zostały w podobny sposób, zwrócone są ślepą stroną w tą samą stronę. Jest ich sześć i położone są dokładnie w linii prostej.

Prawdopodobnie były to schrony dla załóg obserwujących i poszukujących pociski i niewypały wystrzeliwane z oddalonej od pierwszego schronu o 5250 m strzelnicy. Każdy bunkierek znajdował się w prostokącie wykarczowanego lasu, dzięki czemu można było obserwować jak spadają testowane pociski.

Dziś, po kilkudziesięciu latach od wojny, nie ma już śladów po wykarczowanych poletkach, a bunkierki stanowią tajemnicę dla niejednego zabłąkanego grzybiarza.

źródło: http://www.forumbrzeg.pl/ppadd/viewtopic.php?t=16006

bunkierki 1.jpeg; bunkierki2.jpeg

                                                                                                                                                                                                                                      autor: Iwona Stopińska-Hryniuk - promocja

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów