Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

O Ptasim Królestwie koło Kuźnicy Dąbrowskiej - Szlak Ptasiego Królestwa

O Ptasim Królestwie koło Kuźnicy Dąbrowskiej - Szlak Ptasiego Królestwa.
Kuźnica - Pieczyska – Kuźnica, niebieski - 12,8 km

Szlak łączy ze sobą najważniejsze stawy karpiowe gminy Świerczów, atrakcyjne również dla obserwacji ptaków: Staw Kuźnicki i stawy w Pieczyskach. Przy szlaku leży również pałac w Starościnie.

Powiadano, że kiedyś między Kuźnicą Dąbrowską, Pieczyskami a Starościnem wznosił się potężny i bogaty zamek ponad żyzną krainą. Bywał w nim sam król, na dziedzińcu odbywały się turnieje rycerskie, a w komnatach bawiono się przy dźwiękach dworskiej muzyki, a śpiewacy przy blasku ognia snuli barwne opowieści. Zamkiem zajmowała się liczna służba, która dbała o jego pomyślność i dobrobyt.

Czy to jednak klątwa złego czarnoksiężnika, czy jakieś grzechy mieszkańców zamku sprawiły, że przestał on istnieć? Nikt tego nie wie. Dziś w miejscu zamku ciągną się rozległe stawy. Mówią jednak, że mieszkańcy nie zginęli, ale zostali zamienieni w ptaki. Liczna służba zamieniła się w kaczki i gęsi, które doglądają zaklętego dobytku. Dworzanie zamienili się w żurawie, które tańczą wiosną swe dostojne tańce na okolicznych polach, księżne i książęta w dostojne łabędzie. Śpiewacy dziś jako słowiki bądź drozdy snują swe opowieści. A czasem pojawia się nad stawem sam król, bielik, który z góry spogląda na swoje zaklęte królestwo.

Kto nie wierzy niech się wybierze na stawy między Kuźnicą Dąbrowską, Pieczyskami a Starościnem, a zobaczy, że jest to prawdziwe ptasie królestwo.

Szlak Ptasiego Królestwa łączy ze sobą stawy rybne zasilane wodami Stobrawy i Kluczborskiej Strugi, będące zarazem dogodnymi miejscami dla obserwacji ptaków.

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów