Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

O założeniu Grabówki - Szlak Do Pięknej Karoliny

O założeniu Grabówki - Szlak Do Pięknej Karoliny.
Mąkoszyce – Grabówka (Karolinów), żółty - 8,9 km

Szlak łączy ze sobą gminę Lubsza i Świerczów, stanowi zarazem najkrótsze dojście od linii kolejowej do miejsca biwakowego i rekreacyjnego, Grabówka (Karolinów) z kaplicą św. Huberta, związanego z legendami o pięknej Karolinie.

Powiadają, że pewnego razu książę oleśnicki polując w lasach koło Żaby napotkał na polanie piękną dziewczynę, córkę pszczelarza, która zbierając maliny została ukąszona przez żmiję. Myśliwy fachowo rozciął ranę na nodze, odessał jad i troskliwie odwiózł do domu. Potem ponownie przyjeżdżał pytać o zdrowie ślicznej Karoliny, bo tak miała na imię, oglądając ranę na nodze. Stało się to początkiem bliskiej, a może zbyt bliskiej zażyłości. W swej troskliwości książę wystarał się, by Karolina wyszła dobrze za mąż, za leśniczego, dla którego nawet kazał zbudować nową leśniczówkę na polanie, w Grabówce. To tam doszło do jego pierwszego spotkania z Karoliną. Często potem odwiedzał leśniczową. Mówiono, że naprawdę to on sam był ojcem jej dziecka.

Mówią, że to jednak grzeszna miłość sprowadziła na Karolinę szereg nieszczęść. Najpierw bowiem w stawie przed leśniczówką utonęła mała córeczka Karoliny, Lilia. Później zginął na polowaniu mąż Karoliny, rozszarpany przez rannego odyńca. Sama zaś Karolina od tych nieszczęść dostała pomieszania zmysłów. Chodziła po lesie i wołała swoją zmarłą córeczkę. W końcu i ją samą znaleziono martwą nad stawem przed leśniczówką.

Powiadają, że rankami wśród mgieł nad stawem w Grabówce, zwanym dziś Szarlotką, można napotkać zjawę pięknej dziewczyny znikającą wśród krzewów i trzcin. Zaś po lesie od strony Mąkoszyc błąka się postać tajemniczego myśliwego.

Szlak Do Pięknej Karoliny to najkrótsze dojście od stacji kolejowej prowadzące do leżącej na śródleśnej polanie Grabówce nad stawem Szarlotka. I dziś jest to ulubione miejsce myśliwych, którzy często kończą tu polowania przy znajdującej się kaplicy św. Huberta.

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów