Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

O Krasnoludkach z Borucic - Szlak Krasnoludków

O Krasnoludkach z Borucic - Szlak Krasnoludków.
Borucice – Lubsza – Sielska Woda – Dobrzyń parking leśny, czerwony - 15,3 km

Szlak zaczyna się na stacji PKP Borucice, prowadzi do Lasu Krasnoludków, a następnie przez Lasy Barucickie do Lubszy. Dalszy przebieg szlaku pozwala dotrzeć do Sielskiej Wody, obiektu noclegowego i rekreacyjnego. Szlak kończy się w Dobrzyniu, przy połączeniu z istniejącym szlakiem zielonym PTTK. Łącznie z tym szlakiem, biegnącym od Dobrzynia do Borucic tworzy zamkniętą pętlę.

W Borucicach, w lesie od strony Rogalic, nieopodal szkółki, stoją w lesie krasnoludki. Gdy na nie spojrzeć, stoją nieruchomo, ale ledwie się odwrócić gotowe są robić złośliwe psikusy. Wiele dawnych opowieści z okolic Brzegu mówiło o krasnoludkach, że te gotowe były prawić różne złośliwości. Znane były przypadki, gdy chowały leżące w łóżeczku małe niemowlę, a same kładły się w jego miejsce. Szczególnie złośliwe robiły się po zmroku. Stare opowieści mówiły, że grasowały na łąkach między Błotami a Dobrzyniem, a gdy ktoś nie zdążył za dnia zwieść wysuszonego siana do stodoły, mógł się liczyć z tym, że krasnoludki mu je podpalą.

Wielu i dziś zapewne spotkało się ze złośliwościami krasnoludków. Wie o tym niejeden wędkarz, któremu w Sielskiej Wodzie krasnoludki wypuściły niepostrzeżenie robaki albo płoszyły ryby rzucając zza jego pleców kamienie do wody. Najwięcej jednak psikusów robią w samym lesie, czy to w Borucicach czy Lubszy. To zmienią numerator i płytki do cechowania drewna leśniczemu, to schowają mu służbową raportówkę, to podetną słupki, by rozwalić stos drewna, to znowu zetrą kropki z wycechowanych drzew i pilarze nie wiedzą już co mają wycinać. Samym pilarzom często złośliwie skrócą kijki do mierzenia drewna. W samym lesie nie raz już pozmieniały słupki oddziałowe, bądź kierunki dróg pożarowych. Najwięcej problemów mają jednak z nimi na szkółce. Raz po raz pomieszają nasiona, to zrobią dziury w płocie chroniącym przed zwierzyną, to ledwie żołędzie będą posadzone w ziemi, te zaraz zwołują sójki, by je wybrały. A o tym, jak złośliwie potrafią spuścić powietrze z koła samochodu przekonał się już niejeden grzybiarz. Ale poza tym są to bardzo sympatyczne stworzenia.

Szlak Krasnoludków łączy miejsca związane z dawną i współczesną działalnością krasnoludków, a przede wszystkim z Lasem Krasnoludków w Borucicach, w którym same krasnoludki można zobaczyć.

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów