Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

O zabłąkanej dziewczynie z Kup - Szlak Zabłąkanej Dziewczyny

O zabłąkanej dziewczynie z Kup - Szlak Zabłąkanej Dziewczyny.
Dobrzeń Wielki - Kup – Dobrzeń Wielki, zielony - 9,2 km

Szlak tworzy zamkniętą pętlę zaczynającą i kończącą się w Dobrzeniu Wielkim z dojściem znad kąpieliska Balaton. Szlak będzie oznakowany jako szlak spacerowy z dodatkowym symbolem graficznym Nordic Walking. Nazwa szlaku nawiązuje do legendy o zabłąkanej dziewczynie, która zaginęła w lesie między Kup, a Dobrzeniem Wielkim.

Jak mówią legendy pewnego razu wybrała się dziewczyna z Kup do Dobrzenia Wielkiego przez las. Do Dobrzenia jednak nie doszła. Nikt nie wiedział, co się z nią stało. Na nic były poszukiwania, po dziewczynie zaginął ślad. Tylko jeszcze w drewnianym kościele wciąż modlono się do świętego Rocha o jej odnalezienie. Jakie było zdziwienie, gdy po wielu miesiącach drwale znaleźli dziewczynę śpiącą pod drzewem. Dziewczyna była cała i zdrowa. Gdy pytano, co się działo, przez ten czas, mówiła, że zgubiła się w lesie, a uratował ją staruszek, który mieszka w samotnej chatce na śródleśnej polanie. Staruszek ten nauczył ją, jak rozpoznawać zioła i jak je stosować, aby leczyć ludzi. Na próżno szukano w lesie chatki staruszka. Nikt taki w lesie nie mieszkał. Wreszcie zrozumiano, że był to sam święty Roch i to on uratował dziewczynę. Dziewczyna dzieliła się teraz zdobytą wiedzą wśród ludzi. Pomagała chorym, była niezwykle uczynna. Często jednak patrzyła tęsknie w las. Powiadano, że jest jakby nieobecna, że nie potrafi już wśród ludzi żyć. W końcu z tej tęsknoty umarła. Mówią, że wędrując lasem z Kup do Dobrzenia można ją tam dziś spotkać.

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów