Logo WCAG
  • EN
  • CZ
  • DE

Logotypy UE

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałania 19.1 Wsparcie przygotowawcze Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Polecamy

O Małej Panwi - Szlak Meandry Małej Panwi

O Małej Panwi - Szlak Meandry Małej Panwi.
Kolanowice – Opole Czarnowąsy – Kolanowice, niebieski - 17,2 km

Szlak stanowi pętlę zaczynającą się na przedmieściach Opola, w dzielnicy Czarnowąsy i prowadzącą po obu stronach rzeki Mała Panew do Kolanowic, w których znajduje się zabytkowy drewniany kościół. Rzeka na tym odcinku malowniczo meandruje, a szlak w wielu miejscach dochodzi do rzeki i pozwala podziwiać jej piękno. Na wspomnianym odcinku znajduje się również kilka pomostów dla kajakarzy.

Rzeczka wypłynęła pełna werwy ze wzgórz Progu Woźnickiego, nieopodal miasta Koziegłowy. Ta wyniosła krawędź Wyżyny Śląskiej wzniosła się od wschodu ponad porośniętą rozległymi borami Równiną Opolską. Rzeczka była mała, ale pełna energii. Od pędu, który gnał ją do przodu nazwaną ją Mała Pądew, z czego czasem zrobiła się Mała Panew. Wszak była niezbędna aby poruszać liczne młyny, tartaki, niezbędna dla dymarek, kuźnic i hut, które nad nią wyrastały. Im bardziej dojrzała, tym już płynęła spokojniej. Tym bardziej kręciła na boki, jak to z dojrzałymi zwykle bywa, raz w jedną, raz w drugą stronę, tworząc piękne zakola nazywane meandrami, na cześć swego pierwowzoru – rzeki Meander w odległej Turcji. Ale choć tak wciąż kręciła, ciągnęło ją stale na zachód. Rzeka napełniła w końcu rozległy zbiornik Turawski, ku uciesze turystów i ptaków, chętnie zatrzymujących się nad jego brzegami. Już całkiem dojrzała zaprosiła na swoje wody kajakarzy, by mogli w pełni poznać jej uroki. I tu, dalej tworząc okazałe zakola, dopłynęła do Czarnowąsów, by tu wkrótce połączyć się z Odrą.

Szlak Meandry Małej Panwi pozwala odbyć ciekawy spacer od przedmieść Opola po obu stronach rzeki do Kolanowic, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć uroczy drewniany kościół św. Barbary jak również skorzystać ze stanicy kajakowej.

 

Dobrzeń Wielki Domaszowice Lubsza Łubniany Murów Namysłów Pokój Popielów Świerczów