Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Aktualności

 • Z cyklu” Szlakiem historii, przyrody i kultury” – Kościół Św. Jadwigi Śląskiej w Chróścicach

  Brak opisu obrazka
  Parafia została erygowana 19 lutego 1884 roku, poprzez wyłączenie jej z parafii św. Michała w Starych Siołkowicach. Duży wkład w powstanie parafii miał pochodzący z Chróścic ksiądz Andrzej Krecik - proboszcz parafii siołkowickiej. Pierwszym proboszczem został ks. Fryderyk Lipiński. Obecny kościół parafialny został wybudowany w latach 1936-1937. Konsekracji świątyni dokonał w dniu 10 października 1937 roku, kardynał A. Bertram.
  Data publikacji: 29-02-2024 09:27
 • Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" - "Diabli kamień" we Włochach jako pomnik przyrody

  Brak opisu obrazka
  Przy dzisiejszej drodze z Wierzbicy Dolnej do Włoch, gdzieś na skraju lasu leży potężny - jak na te okolice - głaz narzutowy, który jest pamiątką po ostatnim zlodowaceniu. Dlatego ma już za sobą niejedno pokolenie, które wiązało z tym kamieniem pewne legendy, wierzenia, a nawet w latach 80. XX w. jego istnienie łączono z występowaniem UFO jako jednym z punktów nawigacyjnych.  Jednak najciekawsza legenda związana jest z diabłem, któremu to Pan Bóg obiecał, że z co setnym zbudowanym przez chrześcijan kościołem może sobie zrobić, co tylko zechce. I tak też się stało, że setną świątynią, jaka została zbudowana w tym rejonie, był kościół w pobliskiej miejscowości Włochy. Toteż diabeł postanowił, że znaleziony przez siebie kamień w okolicy wzniesie bardzo wysoko i z impetem rzuci w kierunku budowanej świątyni. Pan Bóg, nie chcąc tracić swojej nowej świątyni, postawił diabłu warunek, że może to zrobić tylko przed świtem, kiedy pierwszy kur zapieje. Diabłu oczywiście udało się cisnąć ogromnym kamieniem, jednakże Pan Bóg wysłał wcześniej swoich Aniołów, którzy pochwycili głaz przed upadkiem na kościół i przenieśli jeszcze w locie w inne bezpieczne miejsce, w którym możemy go podziwiać do dziś, a delikatne zgłębienie, jakie widnieje na kamieniu, uważa się za odcisk łapy diabła. Tyle mówi legenda, kościoły stoją do dziś, a wilgotne i bagniste miejsce, w którym znajduje się kamień, jest obecnie pomnikiem przyrody, zaś z legendarnym szatanem może się wiązać jako diabelne siedlisko komarów. Punkt, w którym mieści się kamień, na starych oraz dzisiejszych mapach nazywa się "Świętą Górką" - świętą dlatego, że poganie traktowali tą lokalizację jako miejsce swoich rytualnych obrzędów składania ofiar... nie tylko zwierzęcych. Brak opisu obrazka
  Data publikacji: 28-02-2024 13:29
 • Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" - Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Domaszowicach

  Brak opisu obrazka
  Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – rzymskokatolicki kościół filialny w Domaszowicach, należy do parafii Wniebowzięcia NMP we Włochach w dekanacie Namysłów wschód, archidiecezji wrocławskiej. Mieszkańcy Domaszowic do najbliższego kościoła katolickiego musieli jeździć do wsi Włochy, był to zarazem ich kościół parafialny. Sytuacja ta uległa zmianie, bowiem w 1985 roku została wybudowana we wsi świątynia, która jednocześnie stała się kościołem filialnym parafii Wniebowzięcia NMP we Włochach.
  Data publikacji: 26-02-2024 13:58
 • Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury" Kościół Św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim

  Brak opisu obrazka
  Świątynia została wybudowana w 1658 roku - jest to obiekt o konstrukcji zrębowej, orientowany. Nawa główna jest szersza niż krótkie prezbiterium (zamknięte trójbocznie), nakryta płaskim stropem. Od wschodu przylega zakrystia. Kościół otoczono sobotami, wspartymi na słupach z zastrzałami. Nad głównym wejściem znajduje się ganek, wsparty czterema słupami - ganek umożliwia dojście do chóru. Dachy konstrukcji siodłowej i pulpitowej zostały pokryte gontem, podobnie jak soboty. Nad nawą wzniesiono niewielką wieżyczkę na sygnaturkę, zwieńczoną baniastym, podwójnym hełmem.
  Data publikacji: 23-02-2024 14:22
 • Z cyklu „Zapraszamy na Stobrawski Zielony Szlak” – Park rekreacyjny w Dobrzeniu Wielkim

  Brak opisu obrazka
  Bogactwem okolic Dobrzenia są bardzo atrakcyjne tereny, zabytki i tereny inwestycyjne. Na terenie gminy znajduje się fragment obszaru chronionego krajobrazu czyli Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Lasy obfitują w grzyby, jagody, zwierzynę leśną, a nadodrzańskie tereny będące ostoją ptactwa i roślin stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku. Park znajduje się w pobliżu Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim. Można tu pospacerować wśród zieleni, przysiąść na ławeczkach nieopodal fontanny i odpocząć, jak również skorzystać z siłowni na wolnym powietrzu. Bezpośrednio przy parku znajduje się również plac zabaw dla najmłodszych. Źródło: http://gokdobrzenwielki.pl/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=26&Itemid=109 http://www.polskaatrakcyjna.pl/atrakcja/park-rekreacyjny-w-dobrzeniu-wielkim?portal_attraction%5Bquery%5D=Aleja+Gwiazd+Polskiej+Piosenki&page=5 Brak opisu obrazka
  Data publikacji: 22-02-2024 11:56