-
Z cyklu "Szlakiem historii, przyrody i kultury"- Mury Obronne z Bramą Krakowską w Namysłowie
Budowę murów rozpoczęto w 1350 r., a ukończono w 1359 r. Otaczały miasto pierścieniem, w niektórych miejscach podwójnym. Mury północne i południowe mają grubość 1,70 m, mury od strony wschodniej - 2,20 m. Wysokość murów wynosiła 6 m. Spore ich fragmenty przetrwały do dnia dzisiejszego. Murowane z cegły, o układzie gotyckim z XIV i XV w., na niektórych odcinkach zachowały podmurówkę z kamienia polnego. W murach północnej i wschodniej części miasta widoczne są ślady oszkarpowań, strzelnic i ganków. W okolicy zamku, w rejonie ul. Piastowskiej znajdują się dwa arkadowe przepusty - pojedynczy i podwójny, przez które w obrębie miasta przepływa odnoga Widawy, tworząc tzw. Wyspę Młyńską. Wzniesiona w 2 poł. XIV w. brama wjazdowa do miasta nosi nazwę Bramy Krakowskiej. Zachowała się wnęka mieszcząca niegdyś podnoszoną kratę. Przy niej wznosi się kwadratowa, ceglana wieża z sześcioma niewyodrębnionymi kondygnacjami. Wieża, której wysokość wynosi 36 m, stanowi doskonały punkt widokowy.
26 Marca 2024 -
Z cyklu "Szlakiem, historii, przyrody i kultury" Zabytkowy Park Dworski w Gręboszowie
Pierwsze wzmianki o parku dworskim w Gręboszowie pochodzą z poł. XVIII w. Powstał wówczas regularny ogród barokowy. Około 1800 r. przeobrażono ogród z barokowego na klasycystyczny, by w końcu XIX w. przekształcono całość założenia w "park krajobrazowy".
Bezpośrednio związane z parkiem są ruiny pałacu pochodzącego z 1784 r. oraz budynki eklektycznej rządcówki (obecnie leśniczówka) oraz barokowy dworek o nurcie gotyzującym w starym dziedzińcu gospodarczym. Park jest wpisany do rejestru zabytków. Całość założenia pałacowo-ogrodowego była wzorowana na szkole francuskiej. Znajdowało się tam wiele pawilonów ogrodowych, między innymi przekształcona z altany klasycystyczna "świątynia", herbaciarnia "teahause" zwana również od motywów zdobiących pułap dachu - pawilonem "chińskim".
Park jest bogaty w drzewostan pod względem ilościowym, jak i gatunkowym. W drzewostanie krajowym przeważają lipy, dęby i klony. W parku, łącznie z parkiem leśnym i kościelno-cmentarnym znajduje się aż 30 gatunków drzew i krzewów krajowych oraz 31 gatunków obcego pochodzenia. Na uwagę zasługują trzy pomniki przyrody - 2 dęby szypułkowe oraz lipa drobnolistna. Mają one około 400 cm obwodu.
25 Marca 2024 -
Zapraszamy do Zamku Bożejów!!
Zamek Bożejów to niezwykłe miejsce, które zachwyca swoją atmosferą i pięknem, sprawiając, że każda uroczystość staje się niepowtarzalnym przeżyciem.
Historia i tradycja
Zamek ma długą historię, która sięga głęboko w przeszłość.
Wyjątkowa przestrzeń
Zarówno wnętrza jak i jego otoczenie, oferują wyjątkowe miejsca na organizację różnego rodzaju uroczystości. Od eleganckich sal po przepiękne otoczenie, każde miejsce na terenie zamku emanuje urokiem i elegancją.
Profesjonalna obsługa
Personel Zamku Bożejów to doświadczeni profesjonaliści, którzy dokładają wszelkich starań, by każda uroczystość była perfekcyjnie zorganizowana i spełniała oczekiwania gości.
Atmosfera Zamku Bożejów jest niepowtarzalna i urzekająca. Otoczenie malowniczej przyrody, stuletnie drzewa i piękne widoki sprawiają, że każdy moment spędzony tutaj staje się wyjątkowy i niezapomniany.
Zamek Bożejów potrafi dostosować się do różnorodnych potrzeb i wymagań klientów, oferując szeroki zakres usług i możliwości personalizacji uroczystości, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości.
Zamek Bożejów to nie tylko zabytkowy obiekt, ale także magiczne miejsce, które sprawia, że każda uroczystość staje się wyjątkowym wydarzeniem. Dzięki swojej historii, wyjątkowej przestrzeni i profesjonalnej obsłudze, Zamek Bożejów jest idealnym miejscem na organizację wszystkich imprez. Gorąco polecamy!!22 Marca 2024 -
Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” - Kaplica zamkowa w Karłowicach
Kaplica jest elementem zamku w Karłowicach - usytuowana w jego skrzydle. Kaplica jest połączona z murami sąsiednich budynków, wzniesiona na planie prostokąta, orientowana, salowa, trójprzęsłowa z półkolistą apsydą w elewacji wsch., nakryta dachem dwuspadowo-naczółkowym, z półstożkowym dachem apsydy. We wnętrzu sklepienia kolebkowe z lunetami. Ściany murowane z cegły, tynkowane, dachy kryte ceramiczną dachówką. W połaciach dachu okna powiekowe. W ścianach - okna zamknięte łukiem okrągłym, zróżnicowane w wysokości. Przebudowana w latach 1910 – 1913.
21 Marca 2024 -
Z cyklu „Szlakiem historii, przyrody i kultury” - Murowana Kaplica w Domaszowicach
Murowana neogotycka kaplica z XIX w. wznosi się w Domaszowicach (gm. Domaszowice) przy skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej i Polnej. Jest to kaplica wnękowa, dwukondygnacyjna. Obiekt składa się z ozdobnego wejścia do wnęki, na której to znajduje się sześcioboczna ostrosłupowa wieżyczka, w której prawdopodobnie wcześniej znajdował się dzwon. Wewnątrz kaplicy wiszą współczesne obrazy świętych.
11 Marca 2024